Խորհրդակցություն ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի մոտ
Ապրիլի 1-ին ՀՀ  Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի մոտ տեղի ունեցավ խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվեցին երեխայի իրավունքների վերաբերյալ ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի միջեւ ստորագրված  փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակներում հաստատված 2010-2011թթ. աշխատանքային ծրագիրը: Խորհրդակցությանը մասնակցում էին  ԱԺ փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանը, ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանը, ԱԺ  առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը, ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը,  ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Սաֆարյանը, ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը, ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը:
Խորհրդակցության մասնակիցները քննարկեցին  ծրագրի ընթացքը, համագործակցության ոլորտները եւ առաջիկայում իրականացվելիք միջոցառումները: Մասնավորապես, նախատեսվում են խորհրդարանական լսումներ, հանրային քննարկումներ, կլոր սեղաններ, այցելություններ մարզեր, պատգամավորների  եւ ԱԺ աշխատակազմի աշխատակիցների` երեխայի իրավունքների հարցերով  վերապատրաստում: Իսկ 2011 թվականին Երեւանում  համատեղ կկազմակերպվի  երեխաների իրավունքների գերակա խնդիրների վերաբերյալ միջազգային խորհրդարանական համաժողով` տարբեր երկրների խորհրդարանների համապատասխան մշտական հանձնաժողովների մասնակցությամբ: ՀՀ ԱԺ կայքէջում կստեղծվի  էլեկտրոնային գրադարան, որտեղ կտեղադրվեն երեխաների իրավունքներին առնչվող միջազգային համաձայնագրեր, օրենքներ եւ իրավական ակտեր, վերլուծություններ, գիտական նյութեր, երեխաների իրավունքներով զբաղվող միջազգային կազմակերպությունների եւ հասարակական կազմակերպությունների տվյալներ, այդ կազմակերպությունների կողմից իրականացվող ծրագրերը, վերլուծական եւ տեղեկատվական նյութերը, այլ խորհրդարանների հետ հաղորդակցվելու միջոցները եւ այլն:

On April 1 a consultation was held with RA National Assembly Speaker Hovik Abrahamyan, where the 2010-2011 working program approved within the framework of the Memorandum of Understanding signed between RA National Assembly and UN Children’s Fund Armenia Office on child’s right was discussed. The NA Vice Speaker Arevik Petrosyan, the NA Chief of Staff Gegham Gharibjanyan, the Chairman of the NA Standing Committee on Health Care, Maternity and Childhood Ara Babloyan, the Chairman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Artak Davtyan, the Chairman of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Aram Safaryan, the Chairman of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Davit Harutyunyan, the Chairman of the NA Standing Committee on Social Affairs Hakob Hakobyan took part in the consultation.
The participants of the consultation discussed the procedure of the program, the spheres of cooperation and the events to be held in the future. In particular parliamentary hearings, public discussions, roundtables, visits to marzes, and training of the deputies and NA Staff employees on child’s rights are envisaged. And in 2011 an international parliamentary forum on prior problems of the children’s rights with the participation of the relevant standing committees of the parliaments of different countries will be jointly organized in Yerevan. An electronic library will be created on the website of the National Assembly of the Republic of Armenia, where international agreements, laws and legal acts, analyses, scientific materials, data of the international organizations and NGOs being involved in the children’s rights, the programs being implemented by those organizations, analytical and information materials, other communication means with other parliaments, etc. will be posted there.