Բաց դասին հյուրընկալվեցին Արարատի մարզի դպրոցականները
Ազգային ժողովի «Բաց դռներ» քաղաքականության շրջանակում արդեն երկրորդ օրն է խորհրդարանում հյուրընկավում են Արարատի մարզի տարբեր դպրոցների բարձր դասարանների աշակերտներ:
Ինչպես քառօրյայի բոլոր օրերին, այսօր եւս դպրոցականները հնարավորություն ունեցան շրջելու խորհրդարանի շենքում եւ հետեւելու քառօրյա նիստերի աշխատանքին: Այնուհետեւ նրանք մասնակցեցին բաց դասին, որն անցկացրեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Պարոն Աբրահամյանը աշակերտներին տեղեկություններ հաղորդեց օրենսդիր մարմնի գործունեության, Սահմանադրությամբ վերապահված լիազորությունների, Ազգային ժողով-կառավարություն համագործակցության մասին, անդրադարձավ  ԼՂ հիմնախնդրին եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, արտաքին եւ ներքին քաղաքականությանն առնչվող հարցերի: Պարոն Աբրահամյանը նշեց, որ ձեռնարկված քայլերի շնորհիվ ակտիվացել եւ սերտացել է խորհրդարան-հասարակություն կապը, այն դարձել է առավել բաց եւ թափանցիկ: Խորհրդարանի ղեկավարը շեշտեց, որ ժողովրդի կողմից ընտրված օրենսդիր մարմինը իր ակտիվ աշխատանքային գործունեությամբ պետք է  նպաստի ժողովրդի շահերից բխող եւ սոցիալական վիճակը կայունացնող օրինագծերի ընդունմանը: Պարոն Աբրահամյանն անդրադարձավ նաեւ համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետեւանքների հաղթահարմանն ուղղված պետության ջանքերին. նրա համոզմամբ`  2010 թ-ին դրական ցուցանիշներ ունենալու համար միասնական ուժերով պետք է պայքարել ճգնաժամի դեմ, ինչի հնարավորությունները պարոն Աբրահամյանը տեսնում է:
Այնուհետ ԱԺ նախագահի եւ դպրոցականների միջեւ ծավալվեց ջերմ եւ մտերմիկ զրույց, որի ընթացքում խորհրդարանի ղեկավարը պարզաբանումներ տվեց նրանց հուզող բազմաթիվ հարցերին: Արարատի մարզի դպրոցների սաներին հետաքրքրում էր երկրի ներքին եւ արտաքին քաղաքականությանը, սոցիալական, տնտեսական, կրթական, բնապահպանական ոլորտներին, ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հաղթահարմանը, հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացմանը եւ դրա արդյունքում Հայաստանի հնարավոր ձեռքբերումներին առնչվող հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակից աշակերտները եւ մանկավարժները շնորհակալություն հայտնեցին ԱԺ նախագահին հանդիպման համար`  նշելով, որ նման հանդիպումները երիտասարդ սերնդին պետական գործընթացներին հաղորդակից դարձնելու յուրօրինակ քայլ է: Նրանք շեշտեցին, որ Հովիկ Աբրահամյանը մշտապես աջակցել է դպրոցներին եւ սոցիալապես անապահով ընտանիքներին: Պարոն Աբրահամյանն արձագանքեց, որ նշյալ աջակցությունը շարունակական է լինելու:

На “открытом уроке” – школьники Араратской области
В рамках программы “Открытых дверей НС”  уже второй день в парламенте гостят старшеклассники различных школ Араратской области.
Как и в предшествовавшие дни четырехдневки, школьники и сегодня имели возможность ознакомиться со зданием парламента и следить за работой четырехдневных заседаний. Затем они участвовали в “открытом уроке”, проведенном Председателем НС О.Абраамяном. Спикер проинформировал школьников о деятельности законодательного органа, об отведенных Конституцией полномочиях НС, о сотрудничестве НС – Правительство, обратился к Нагорно-Карабахской проблеме и процессу нормализации армяно-турецких отношений, вопросам внешней и внутренней политики, преодолению последствий мирового финансового кризиса и т.д.
Далее между О.Абраамяном и школьниками развернулась теплая и непринужденная беседа, в ходе которой глава парламента дал разъяснения на волнующие молодежь разнообразные вопросы. Питомцев школ Араратской области интересовали проблемы, касающиеся   внутренней и внешней политики страны, социальной, экономической, образовательной сфер, преодоления финансово-экономического кризиса, ратификации армяно-турецких протоколов и в итоге их возможных достижений.
Участвующие во встрече школьники и педагоги поблагодарили Председателя НС, отметив, что подобные встречи – своеобразный   шаг к приобщению молодого поколения к общегосударственным процессам. Они подчеркнули, что О.Абраамян всегда поддерживал школы и социально необеспеченные семьи. Спикер заметил, что подобная помощь будет оказываться и впредь.