Բաց դասին հյուրընկալվեցին Արարատի մարզի դպրոցականները
Ազգային ժողովի «Բաց դռներ» քաղաքականության շրջանակում արդեն երկրորդ օրն է խորհրդարանում հյուրընկավում են Արարատի մարզի տարբեր դպրոցների բարձր դասարանների աշակերտներ:
Ինչպես քառօրյայի բոլոր օրերին, այսօր եւս դպրոցականները հնարավորություն ունեցան շրջելու խորհրդարանի շենքում եւ հետեւելու քառօրյա նիստերի աշխատանքին: Այնուհետեւ նրանք մասնակցեցին բաց դասին, որն անցկացրեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Պարոն Աբրահամյանը աշակերտներին տեղեկություններ հաղորդեց օրենսդիր մարմնի գործունեության, Սահմանադրությամբ վերապահված լիազորությունների, Ազգային ժողով-կառավարություն համագործակցության մասին, անդրադարձավ  ԼՂ հիմնախնդրին եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, արտաքին եւ ներքին քաղաքականությանն առնչվող հարցերի: Պարոն Աբրահամյանը նշեց, որ ձեռնարկված քայլերի շնորհիվ ակտիվացել եւ սերտացել է խորհրդարան-հասարակություն կապը, այն դարձել է առավել բաց եւ թափանցիկ: Խորհրդարանի ղեկավարը շեշտեց, որ ժողովրդի կողմից ընտրված օրենսդիր մարմինը իր ակտիվ աշխատանքային գործունեությամբ պետք է  նպաստի ժողովրդի շահերից բխող եւ սոցիալական վիճակը կայունացնող օրինագծերի ընդունմանը: Պարոն Աբրահամյանն անդրադարձավ նաեւ համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետեւանքների հաղթահարմանն ուղղված պետության ջանքերին. նրա համոզմամբ`  2010 թ-ին դրական ցուցանիշներ ունենալու համար միասնական ուժերով պետք է պայքարել ճգնաժամի դեմ, ինչի հնարավորությունները պարոն Աբրահամյանը տեսնում է:
Այնուհետ ԱԺ նախագահի եւ դպրոցականների միջեւ ծավալվեց ջերմ եւ մտերմիկ զրույց, որի ընթացքում խորհրդարանի ղեկավարը պարզաբանումներ տվեց նրանց հուզող բազմաթիվ հարցերին: Արարատի մարզի դպրոցների սաներին հետաքրքրում էր երկրի ներքին եւ արտաքին քաղաքականությանը, սոցիալական, տնտեսական, կրթական, բնապահպանական ոլորտներին, ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հաղթահարմանը, հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացմանը եւ դրա արդյունքում Հայաստանի հնարավոր ձեռքբերումներին առնչվող հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակից աշակերտները եւ մանկավարժները շնորհակալություն հայտնեցին ԱԺ նախագահին հանդիպման համար`  նշելով, որ նման հանդիպումները երիտասարդ սերնդին պետական գործընթացներին հաղորդակից դարձնելու յուրօրինակ քայլ է: Նրանք շեշտեցին, որ Հովիկ Աբրահամյանը մշտապես աջակցել է դպրոցներին եւ սոցիալապես անապահով ընտանիքներին: Պարոն Աբրահամյանն արձագանքեց, որ նշյալ աջակցությունը շարունակական է լինելու:

Students of Ararat Marz Hosted in the Open Lesson
Within the framework of Open Doors policy of the National Assembly it had already been the second day the students of the senior classes of different schools of Ararat marz were hosted.
As during all four-day sittings on April 7 also the students had opportunity to walk about the parliament building and to follow the work of the four-day sittings. Later they took part in the open lesson, which was held by RA NA Speaker Hovik Abrahamyan. Mr. Abrahamyan informed the students about the activities of the legislative body, the powers reserved by Constitution, the National Assembly-government cooperation. The NA Speaker touched upon the NK problem and the Armenian-Turkish relations' normalization process, issues pertaining to the foreign and inner policy. Mr. Abrahamyan noted that due to undertaken steps the parliament-society relation has been activated and it became closer, more open and transparent. The head of the parliament stressed that the legislative body, being elected by the people with its working activity should promote the adoption of bills emanating from the people’s interests and stabilizing the social situation. Mr. Abrahamyan also touched upon the efforts of the state aimed at overcoming the consequences of the global financial-economic crisis. In his conviction we should fight against crisis with united forces for having positive indices in 2010, and Mr. Abrahamyan sees those opportunities.
Then a warm and close conversation was held between the NA Speaker and students, during which the head of the parliament gave clarifications to numerous issues concerning them. The students of the schools of Ararat marz were interested in the inner and foreign policy of the country, social, economic, educational, ecological spheres, overcoming the financial-economic crisis, ratification of the protocols and as a result of which, issues pertaining to the possible achievements of Armenia.
The students and teachers thanked the NA Speaker for the meeting, noting that this was a peculiar step to make the young generation know about the state processes. They stressed that Hovik Abrahamyan permanently had supported the schools and socially vulnerable families. Mr. Abrahamyan recorded that the mentioned support would be continuous.