ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ցավակցական ուղերձ է հղել ՉԺՀ Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական Ժողովի մշտական կոմիտեի նախագահ ՈՒ Բանգոյին
Հայաստանի Հանրապետության  Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական Ժողովի մշտական կոմիտեի նախագահ ՈՒ  Բանգոյին:
Ուղերձում ասվում է. «Խորը կսկիծով տեղեկացանք Չինաստանի Ցինխայ գավառում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի մասին: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ անձամբ իմ անունից Ձեզ եմ  հղում մեր խորին ցավակցությունն ու մխիթարական խոսքը` զոհվածների ընտանիքներին ու հարազատներին: Վստահ եմ, որ Չինաստանի ժողովուրդը ուժ եւ հաստատակամություն կգտնի` վերականգնելու տարերային աղետի հասցրած վնասները եւ արագորեն վերացնելու դրա հետեւանքները»:

RA National Assembly Hovik Abrahamyan Sends a Message of Condolence to the Chairman of the Standing Committee of the National People’s Congress of the People’s Representatives of the People’s Republic of China Wu Bangguo
The Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan sent a message of condolence to the Chairman of the Standing Committee of the National People’s Congress of the People’s Representatives of the People’s Republic of China Wu Bangguo.
The message says: “I learnt with deep grief of the disastrous earthquake, which took place in the Qinghai p rovince. In the name of the National Assembly of the Republic of Armenia and in my name I send our deep condolences and consolation to the victims’ families and relatives. I am sure that the people of China will find strength and determination to restore the damage caused from the natural disaster amd speedily eliminate its consequences.”