ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում Իտալիայի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավարին
Ապրիլի 23-ին  ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում Իտալիայի  խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավար Ռիկարդո Միլյորիին, ով Իտալիայի խորհրդարանն է ներկայացնելու ապրիլի 24-ին հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի ոգեկոչման միջոցառումներին:
Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն հայտնեց իտալացի խորհրդարանականին` այս օրերին Հայաստանում գտնվելու համար, նշելով, որ յուրաքանչյուր երկիր պիտի դատապարտի ցեղասպանությունը, որովհետեւ այն հանցագործություն է ոչ թե մի ժողովրդի հանդեպ, այլեւ համայն մարդկության նկատմամբ, եւ նման ոճրագործությունների դատապարտումը կկանխի հետագայում դրանց կրկնվելը: Հայաստանի խորհրդարանի նախագահի խոսքերով` ճիշտ եւ միջազգային հանրության կողմից գնահատելի կլինի, եթե Թուրքիան ինքն ընդունի հայոց ցեղասպանության փաստը:
Ռիկարդո Միլյորին նշեց, որ յուրաքանչյուր երկիր պետք է ընդունի իր պատմական սխալները. եթե Իտալիան, Գերմանիան արել են դա, ինչու՞ չպետք է այդպես վարվի նաեւ Թուրքիան:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահն անդրադառնալով  հայ- թուրքական արձանագրություններին եւ դրանց հետեւած գործընթացներին` նշեց, որ մինչ Հայաստանը պատրաստակամ է դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել առանց նախապայմանների, Թուրքիայի իշխանություններն անընդհատ խուսանավում են, անպատասխանատու վերաբերմունք ցուցաբերում, արձանագրությունները կապում ԼՂ հակամարտության հետ, ինչը անընդունելի է Հայաստանի համար: Եւ մեր երկրի նախագահը հրամանագիր է ստորագրել արձանագրությունների վավերացման ընթացակարգը կասեցնելու մասին:
Ինչ վերաբերում է ԼՂ հակամարտությանը, ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում Իտալիայի  խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավարը  կարեւորեց մադրիդյան սկզբունքները, նշելով, որ հակամարտությունը պետք է լուծվի քաղաքական, եւ ոչ թե ռազմական ճանապարհով: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Հայաստանի իշխանությունները որդեգրել են հարաբերությունները կարգավորելու եւ հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու քաղաքականություն: Բարձր գնահատելով ԵԱՀԿ ԽՎ ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղություն ապահովելու եւ հակամարտությունները կարգավորելու ուղղությամբ, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Ժոաո Սուարեշի օբյեկտիվ մասնակցությունը ԼՂ հակամարտության շուրջ քննարկումներին` Հովիկ Աբրահամյանը ասաց, որ հակամարտությունը պետք է լուծվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, խաղաղ ճանապարհով: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորեց  ԵԱՀԿ ԽՎ-ի գործունեությունը եւ համագործակցությունն այդ կառույցի հետ` պատրաստակամություն հայտնելով ավելի խորացնել հարաբերությունները:
Զրուցակիցները անդրադարձան նաեւ նաեւ միջխորհրդարանական դիվանագիտության դերին: Այս համատեքստում  Հովիկ Աբրահամյանը արձանագրեց, որ անհրաժեշտ է ակտիվացնել կապերը Հայաստանի եւ Իտալիայի խորհրդարանների միջեւ: Ռիկարդո Միլյորին հույս հայտնեց, որ իր այցը կնպաստի  հարաբերությունների սերտացմանը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը իտալացի խորհրդարանականի միջոցով իր ողջույնները փոխանցեց Իտալիայի պատգամավորների պալատի նախագահ Ջանֆրանկո Ֆինիիին եւ վերահաստատեց Հայաստան այցելելու` նրան ուղղված իր հրավերը:

Председатель НС РА О.Абраамян принял главу парламентской делегации Италии в ПА ОБСЕ
23 апреля Председатель НС РА Овик Абраамян принял главу парламентской делегации Италии в Парламентской Ассамблее ОБСЕ  Рикардо Мильори, который 24 апреля будет  представлять Италию в мероприятиях, посвященных Геноциду армян.
О.Абраамян поблагодарил итальянского парламентария за пребывание в Армении в эти дни, отметив, что каждая страна должна осудить геноцид, так как это преступление не только против одного народа, но и всего человечества, и осуждение подобных злодеяний предотвратит их повторение в дальнейшем. По словам спикера армянского парламента, правильным и оцененным международным сообществом было бы принятие факта Геноцида армян самой Турцией.
Рикардо Мильори отметил, что каждая страна должна быть способна принять свои исторические ошибки: если Италия, Германия смогли это сделать, почему бы так же не поступить и Турции.
Председатель НС РА, обратившись к армяно-турецким протоколам и последовавшим вслед процессам, отметил, что в то время как Армения готова к установлению дипломатических отношений без предусловий, власти Турции постоянно увиливают, проявляют безответственность, увязывают протоколы с Нагорно-Карабахским конфликтом, что неприемлемо для Армении. И президент нашей страны подписал указ о приостановлении процедуры ратификации протоколов.
Что же касается Нагорно-Карабахского конфликта, глава парламентской делегации Италии в ПА ОБСЕ особо выделил Мадридские принципы, отметив, что конфликт должен быть разрешен политическим, а не военным путем. Г-н Абраамян отметил, что власти Армении привержены политике нормализации отношений и мирного решения конфликта. Высоко оценивая усилия ПА ОБСЕ в обеспечении мира и урегулирования конфликтов в регионе, а также объективное участие Председателя   ПА ОБСЕ Жоао Суареша в обсуждениях Нагорно-Карабахской проблемы, О.Абраамян заметил, что конфликт должен быть мирно разрешен в рамках Минской группы ОБСЕ. Председатель НС РА подчеркнул важность деятельности ПА ОБСЕ и сотрудничества с этой структурой, выразив готовность к еще большему углублению отношений.
Собеседники обратились также к роли межпарламентской дипломатии. В данном контексте О.Абраамян констатировал необходимость активизации связей между парламентами Армении и Италии. Г-н Мильори выразил надежду, что его визит будет способствовать сближению отношений.
Председатель НС РА передал через итальянского парламентария свои приветствия Председателю Палаты депутатов Италии Джанфранко Фини и подтвердил свое приглашение ему посетить Армению.