ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում Իտալիայի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավարին
Ապրիլի 23-ին  ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում Իտալիայի  խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավար Ռիկարդո Միլյորիին, ով Իտալիայի խորհրդարանն է ներկայացնելու ապրիլի 24-ին հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի ոգեկոչման միջոցառումներին:
Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն հայտնեց իտալացի խորհրդարանականին` այս օրերին Հայաստանում գտնվելու համար, նշելով, որ յուրաքանչյուր երկիր պիտի դատապարտի ցեղասպանությունը, որովհետեւ այն հանցագործություն է ոչ թե մի ժողովրդի հանդեպ, այլեւ համայն մարդկության նկատմամբ, եւ նման ոճրագործությունների դատապարտումը կկանխի հետագայում դրանց կրկնվելը: Հայաստանի խորհրդարանի նախագահի խոսքերով` ճիշտ եւ միջազգային հանրության կողմից գնահատելի կլինի, եթե Թուրքիան ինքն ընդունի հայոց ցեղասպանության փաստը:
Ռիկարդո Միլյորին նշեց, որ յուրաքանչյուր երկիր պետք է ընդունի իր պատմական սխալները. եթե Իտալիան, Գերմանիան արել են դա, ինչու՞ չպետք է այդպես վարվի նաեւ Թուրքիան:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահն անդրադառնալով  հայ- թուրքական արձանագրություններին եւ դրանց հետեւած գործընթացներին` նշեց, որ մինչ Հայաստանը պատրաստակամ է դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել առանց նախապայմանների, Թուրքիայի իշխանություններն անընդհատ խուսանավում են, անպատասխանատու վերաբերմունք ցուցաբերում, արձանագրությունները կապում ԼՂ հակամարտության հետ, ինչը անընդունելի է Հայաստանի համար: Եւ մեր երկրի նախագահը հրամանագիր է ստորագրել արձանագրությունների վավերացման ընթացակարգը կասեցնելու մասին:
Ինչ վերաբերում է ԼՂ հակամարտությանը, ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում Իտալիայի  խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավարը  կարեւորեց մադրիդյան սկզբունքները, նշելով, որ հակամարտությունը պետք է լուծվի քաղաքական, եւ ոչ թե ռազմական ճանապարհով: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Հայաստանի իշխանությունները որդեգրել են հարաբերությունները կարգավորելու եւ հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու քաղաքականություն: Բարձր գնահատելով ԵԱՀԿ ԽՎ ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղություն ապահովելու եւ հակամարտությունները կարգավորելու ուղղությամբ, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Ժոաո Սուարեշի օբյեկտիվ մասնակցությունը ԼՂ հակամարտության շուրջ քննարկումներին` Հովիկ Աբրահամյանը ասաց, որ հակամարտությունը պետք է լուծվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, խաղաղ ճանապարհով: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորեց  ԵԱՀԿ ԽՎ-ի գործունեությունը եւ համագործակցությունն այդ կառույցի հետ` պատրաստակամություն հայտնելով ավելի խորացնել հարաբերությունները:
Զրուցակիցները անդրադարձան նաեւ նաեւ միջխորհրդարանական դիվանագիտության դերին: Այս համատեքստում  Հովիկ Աբրահամյանը արձանագրեց, որ անհրաժեշտ է ակտիվացնել կապերը Հայաստանի եւ Իտալիայի խորհրդարանների միջեւ: Ռիկարդո Միլյորին հույս հայտնեց, որ իր այցը կնպաստի  հարաբերությունների սերտացմանը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը իտալացի խորհրդարանականի միջոցով իր ողջույնները փոխանցեց Իտալիայի պատգամավորների պալատի նախագահ Ջանֆրանկո Ֆինիիին եւ վերահաստատեց Հայաստան այցելելու` նրան ուղղված իր հրավերը:

RA National Assembly President Hovik Abrahamyan Receives the Head of the Italian Parliamentary Delegation in the OSCE Parliamentary Assembly
On April 23 RA National Assembly President Hovik Abrahamyan received the Head of the Italian Parliamentary delegation in the OSCE Parliamentary Assembly Riccardo Migliori, who would represent the Italian Parliament in the events of commemoration of the innocent victims of the Armenian Genocide.
Hovik Abrahamyan thanked the Italian MP for being in Armenia during these days, noting that every country should condemn the genocide because it’s a crime not only to one nation, but also to the whole mankind, and the condemnation of such crimes would prevent their repetition in future. In the words of the Armenian Parliament President, it will be appraised in a right way and by the international community if Turkey itself accepts the fact of the Armenian Genocide.
Riccardo Migliori noted that every country should accept its historical mistakes: if Italy, Germany had done it, why shouldn’t Turkey do that too?
Touching upon the Armenian-Turkish protocols and the processes following them the RA National Assembly President noted that while Armenia is ready to establish diplomatic relations without preconditions, the Turkish authorities constantly avoid, show irresponsible attitude, connect the protocols with the NK conflict, which is unacceptable for Armenia, and the President of our country has signed a decree for preventing the procedure of the protocols’ ratification.
Regarding the NK conflict the Head of the Italian Parliamentary delegation in the OSCE Parliamentary Assembly highlighted the Madrid principles, noting that the conflict should be solved through political, but not through military way. Hovik Abrahamyan noted that the Armenian authorities had adopted a policy of regulating the relations and solving the conflict in peaceful way. Highly assessing the OSCE PA efforts in the direction of ensuring peace in the region and settling the conflicts, as well as the objective participation of the OSCE PA President Joao Soares in the discussions over NK conflict, Hovik Abrahamyan said that the conflict should be solved within the framework of OSCE PA Group in peaceful way. RA National Assembly President Hovik Abrahamyan highlighted the OSCE PA activity and cooperation with that structure, expressing willingness to more deepen the relations.
The interlocutors also touched upon the role of inter-parliamentary diplomacy. In this context Hovik Abrahamyan recorded that it’s necessary to activate the ties between the parliaments of Armenia and Italy. Riccardo Migliori expressed hope that his visit would promote the rapprochement of relations.
RA National Assembly President conveyed his greetings through the Italian MP to the President of the Chamber of Deputies of Italy Gianfranco Fini and reaffirmed his invitation directed to him to visit Armenia.