Ազգային ժողովի «Բաց դռներ» քաղաքականության շրջանակում ապրիլի 26-ին խորհրդարանում հյուրընկալվել էին Գեղարքունիքի մարզի տարբեր դպրոցների բարձր դասարանների աշակերտներ:
Դպրոցականները շրջեցին ԱԺ շենքում, հետեւեցին քառօրյա նիստերի աշխատանքին: Այնուհետեւ նրանք մասնակցեցին ավանդույթ դարձած բաց դասին, որն անցկացրեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Խորհրդարանի նախագահը ողջունեց դպրոցականներին եւ մանկավարժներին, կարեւորեց նրանց մուտքը խորհրդարան, ուր նրանք հնարավորություն են ունենում մոտիկից ծանոթանալու օրենսդիր մարմնի գործունեությանը: Պարոն Աբրահամյանը աշակերտներին տեղեկություններ հաղորդեց խորհրդարանի գործունեության, Սահմանադրությամբ վերապահված լիազորությունների, ընտրական օրենսդրության մասին: Հովիկ Աբրահամյանը նկատեց, որ վերջին շրջանում ակտիվացել է խորհրդանական 12 մշտական հանձնաժողովների աշխատանքը, պարբերաբար կազմակերպվող խորհրդարանական լսումների ընթացքում բարձրացվում են բնակչությանը հուզող հարցեր, խնդիրներին տեղում ծանոթանալու նպատակով իրականացվում են այցեր մարզեր եւ գյուղական բնակավայրեր:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն անդրադարձավ նաեւ հայ-թուրքական հարաբերություններին եւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը պատասխանեց դպրոցականների բազմաբնույթ հարցերին, որոնք առնչվում էին Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հաղթահարմանը, արտագաղթին, հանրակրթության զարգացմանը, Սեւանա լճի բնապահպանական խնդիրներին:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը լուսանկարվեց բաց դասին մասնակից դպրոցականների հետ:

26 апреля в рамках политики “Открытых дверей НС” в парламенте гостили старшеклассники различных школ Гехаркуникской области.
Учащиеся ознакомились со зданием НС, проследили за работой четырехдневных заседаний. Затем они приняли участие в уже традиционном “открытом уроке”, проведенном Председателем НС О.Абраамяном.
Спикер парламента приветствовал школьников и педагогов, подчеркнул важность подобных посещений, позволяющих вплотную ознакомиться с деятельностью законодательного органа. Г-н Абраамян проинформировал школьников о функциях НС, вверенных ему Конституцией РА полномочиях, избирательном законодательстве. Спикер заметил, что в последнее время активизировалась работа 12 постоянных парламентских комиссий, в ходе периодически организуемых парламентских слушаний поднимаются волнующие население вопросы, для ознакомления с местными проблемами осуществляются поездки по областям и селам.
Председатель НС О.Абраамян обратился также к армяно-турецким отношениям и урегулированию Нагорно-Карабахской проблемы.
Спикер парламента ответил на многочисленные и разнообразные вопросы школьников, которые касались международного признания Геноцида армян, преодоления мирового финансово-экономического кризиса, миграции, развития образования, экологических проблем озера Севан.