Ազգային ժողովի «Բաց դռներ» քաղաքականության շրջանակում ապրիլի 26-ին խորհրդարանում հյուրընկալվել էին Գեղարքունիքի մարզի տարբեր դպրոցների բարձր դասարանների աշակերտներ:
Դպրոցականները շրջեցին ԱԺ շենքում, հետեւեցին քառօրյա նիստերի աշխատանքին: Այնուհետեւ նրանք մասնակցեցին ավանդույթ դարձած բաց դասին, որն անցկացրեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Խորհրդարանի նախագահը ողջունեց դպրոցականներին եւ մանկավարժներին, կարեւորեց նրանց մուտքը խորհրդարան, ուր նրանք հնարավորություն են ունենում մոտիկից ծանոթանալու օրենսդիր մարմնի գործունեությանը: Պարոն Աբրահամյանը աշակերտներին տեղեկություններ հաղորդեց խորհրդարանի գործունեության, Սահմանադրությամբ վերապահված լիազորությունների, ընտրական օրենսդրության մասին: Հովիկ Աբրահամյանը նկատեց, որ վերջին շրջանում ակտիվացել է խորհրդանական 12 մշտական հանձնաժողովների աշխատանքը, պարբերաբար կազմակերպվող խորհրդարանական լսումների ընթացքում բարձրացվում են բնակչությանը հուզող հարցեր, խնդիրներին տեղում ծանոթանալու նպատակով իրականացվում են այցեր մարզեր եւ գյուղական բնակավայրեր:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն անդրադարձավ նաեւ հայ-թուրքական հարաբերություններին եւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը պատասխանեց դպրոցականների բազմաբնույթ հարցերին, որոնք առնչվում էին Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հաղթահարմանը, արտագաղթին, հանրակրթության զարգացմանը, Սեւանա լճի բնապահպանական խնդիրներին:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը լուսանկարվեց բաց դասին մասնակից դպրոցականների հետ:

Schoolchildren of Gegharkunik Marz Take Part in the Next Open Lesson
Within the Open Doors policy of the National Assembly on April 28 the schoolchildren of the senior classes of different schools of Gegharkunik Marz were hosted in the parliament.
The schoolchildren walked around in the building of the National building, followed the work of the four-day sittings. Later they took part in the open lesson, which became a tradition, and was held by RA NA Speaker Hovik Abrahamyan. The Parliament Speaker welcomed the schoolchildren and the teachers, emphasized their entrance into the parliament, where they have opportunity to get familiarized with the activity of the legislative body. Mr. Abrahamyan informed the schoolchildren about the authorities, election legislation stipulated by Constitution. Hovik Abrahamyan noticed that the work of the parliamentary 12 standing committees was activated, issues concerning the population were raised, during the parliamentary hearings being organized regularly in the recent period, visits are carried out to the marzes and rural settlements for getting familiarized with the problems on the spot.
NA Speaker Hovik Abrahamyan also touched upon the Armenian-Turkish relations and the settlement of Nagorno Karabakh problem.
The Head of the Parliament answered the schoolchildren’s various questions, which referred to the international recognition of the Armenian Genocide, the recovery of the global financial-economic crisis, the emigration, the development of general education, the ecological problems of the Lake Sevan.
At the end of the meeting RA NA Speaker Hovik Abrahamyan had his picture taken with the schoolchildren, who took part in the open lesson.