ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մասնակցեց Երվանդ Քոչարի 110-ամյակին նվիրված հոբելյանական ցուցահանդեսի բացմանը
Հունիսի 4-ին ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նկարիչների միությունում  մասնակցեց Երվանդ Քոչարի 110-ամյակին նվիրված հոբելյանական ցուցահանդեսի բացմանը: Բացման արարողությանը ներկա էին նաեւ ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը եւ ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:  Ցուցահանդեսում ներկայացված են 120-ից ավելի աշխատանքներ` քանդակ, գրաֆիկա, գեղանկար, տարածական նկարչություն եւ այլն:
Նշենք, որ Քոչարը  համարվում է տարածական նկարչության հիմնադիրը: Այս տարի լրանում է Ե. Քոչարի կերտած Երեւանի խորհրդանիշը դարձած Սասունցի Դավթի արձանի, «Մելանխոլիա» աշխատանքի ստեղծման 50-ամյակը, ինչպես նաեւ Ե. Քոչարի թանգարանի հիմնադրման 25-ամյակը:
Հունիսի 4-ին բացված ցուցահանդեսում, բացի թանգարանի նյութերից, ներկայացված են աշխատանքներ նաեւ մասնավոր հավաքածուներից:
Ազգային Ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը  Արտակ Դավթյանի եւ  Հասմիկ Պողոսյանի ուղեկցությամբ  շրջեց ցուցահանդեսում, ծանոթացավ ներկայացված աշխատանքներին:
1923 - 1936 թթ. Փարիզում ստեղծած իր արվեստով Քոչարը դասվել է այն մեծերի շարքին, որոնցով պայմանավորվել է եվրոպական ավանգարդն ու համաշխարհային կերպարվեստի հետագա ընթացքը: Եվրոպական արվեստաբանական միտքը Քոչարին համարում էր ժամանակակից արվեստի այն ռահվիրաններից մեկը, որոնք մի քանի տարում վերափոխեցին արդի գեղանկարչության մասին պատկերացումներն ու տակնուվրա արեցին աշխարհը...»:
Հայ արվեստագետը ցուցադրվել է ժամանակի խոշորագույն վարպետների՝ Պիկասոյի, Բրակի, Արպի, Բրանկուզիի, Լեժեի, Կիրիկոյի եւ մյուսների հետ:
Նրա հայտնի ստեղծագործություններից են «Էքստազ», «Պատերազմի արհավիրք» կտավները, «Սասունցի Դավիթ» էպոսին նվիրված գրաֆիկական շարքը, «Զվարթնոցի արծիվ», «Մելանխոլիա», «Կիբեռնետիկայի մուսա», «Վարդան Մամիկոնյան», «Սասունցի Դավիթ» եւ այլ աշխատանքներ:
Նկարիչների միությունում բացված ցուցահանդեսը շարունակվելու է մինչեւ հունիսի 20-ը:
Նշենք, որ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն աջակցել է հայ մեծ արվեստագետի ցուցահանդեսի բացմանն ու ցուցադրված գործերի մասին պատմող պատկերագրքի հրատարակմանը։

RA National Assembly Speaker Hovik Abrahamyan Participates in the Opening of the Jubilee Exhibition Dedicated to Yervand Kochar’s 110th Anniversary
On June 4 RA National Assembly Speaker Hovik Abrahamyan participated in the opening of the jubilee exhibition dedicated to Yervand Kochar’s 110th anniversary. The Chairman of RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Artak Davtyan and RA Minister of Culture Hasmik Poghosyan also attended the opening ceremony. More than 120 works, sculpture, graphics, painting, spatial painting and others are presented at the exhibition.
We’ll note that Kochar is considered the founder of the spatial painting. This year will be the 50th anniversary of Yervand Kochar’s creation of the statue of David of Sasun, which became the symbol of Yerevan and Melancholy, as well as the 25th anniversary of the establishment of Yervand Kochar’s Museum.
At the exhibition, which was opened on June 4, besides the materials of the museum and works also from private collections are presented.
The Speaker of the National Assembly Hovik Abrahamyan accompanied by Artak Davtyan and Hasmik Poghosyan walked around the exhibition, got acquainted with the presented works.
Kochar has been classified among the great painters with his art, which was created in 1923-1936 in Paris, by which the European vanguard and the further procedure of the world painting was conditioned. European art thought considered Kochar one of the pioneers, who during several years changed the understandings about painting and turned the world upside down…
The Armenian artist’s works were shown together the greatest masters Picasso, Braque, Arp, Brancusi, Lege, Kiriko and others.
His well-known works are ‘Ecstasy,’ ‘Calamity of War’ canvases, the series of graphic art dedicated to David of Sasun epos, ‘Eagle of Zvartnots,’ ‘Melancholy,’ ‘Muse of Cybernetics,’ ‘Vardan Mamikonian,’ ‘David of Sasun’ and other works.