Հանդիպում ԵԽԽՎ նախագահի մոտ
Հունիսի 22-ին, ինչպես եւ ծրագրված էր, Ստրասբուրգում  ԵԽԽՎ նախագահի մոտ տեղի ունեցավ հանդիպում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պատվիրակությունների միջեւ:  Նախորդ հանդիպման ժամանակ հայկական կողմի առաջարկության համաձայն հերթական խորհրդակցությունը տեղի ունեցավ ընդլայնված կազմով` երկու կողմից էլ մասնակցում էին ընդդիմության մեկական ներկայացուցիչ: Հայկական կողմից մասնակցեցին Արմեն Ռուստամյանը եւ Դավիթ Հարությունյանը, ադրբեջանական կողմից` Սաբիր Հաջիեւը եւ Սամադ Սեիդովը:
Դավիթ Հարությունյանի եւ Արմեն Ռուստամյանի խոսքով` առաջընթաց կարելի է համարել այն, որ այս անգամ ադրբեջանական կողմը ողջամիտ գտնվելով, ընդունեց, որ քանի դեռ երկու կողմերը չեն ճշտել համագործակցության դաշտը, անիմաստ է առաջ շարժվել, եւ որ ԵԽԽՎ որեւէ կառույց չի կարող փոխարինել Մինսկի խմբի համանախագահության բանակցային ձեւաչափը:
«Մեր հիմնական պնդումը եղել եւ մնում է նույնը` կողմերի միջեւ խորհրդակցությունները պետք է շարունակվեն այնքան, քանի դեռ պատասխան չի տրվել հիմնական հարցերին, մասնավորապես` ընթացող բանակցությունների վերաբերյալ տեղեկատվություն, ինչպես նաեւ համապատասխան փորձ եւ ինստիտուցիոնալ կարողություն չունենալով ինչ առանձնահատուկ դերակատարություն կարող է ունենալ ԵԽԽՎ որեւէ ձեւաչափ հակամարտության կարգավորման հարցում: Շտապողականությունը այս հարցում անընդունելի է եւ վտանգում է ԵԽԽՎ վարկը: Մենք դեմ ենք, որ ստեղծվի մի հարթակ, որը կարող է վերածվել քարոզչական նոր թատերաբեմի, ինչն ավելի կբարդացնի առանց այն էլ լարված հարաբերությունները:Այս ամենի լույսի ներքո ընդունվեց մեր առաջարկությունը կողմերի միջեւ խորհրդակցությունները շարունակելու վերաբերյալ: Մենք առաջարկեցինք նաեւ ըստ անհրաժեշտության խորհրդակցություններին ներգրավել պատվիրակությունների այլ անդամներին: Այս հանդիպման բացահայտումն այն էր, որ ադրբեջանական կողմը համագործակցելու պատրաստակամություն էր հայտնում, քանի որ մինչ այս Ադրբեջանը  միշտ բացառել է ցանկացած ձեւաչափով որեւէ համագործակցություն: Ակնակալում ենք, որ Բաքուն պաշտոնապես կհաստատի երկու պատգամավորների արտահայտած այդ դիրքորոշումը: Ցանկանում ենք վերահաստատել, որ մենք մասնակցում ենք այս խորհրդակցություններին այն գիտակցությամբ, որ մեր ժողովուրդների եւ հասարակությունների միջեւ վստահության մթնոլորտի առաջացումը անհրաժեշտ միջավայր է ստեղծում արդյունավետ բանակցային գործընթացի համար»,-հայտարարել են Դավիթ Հարությունյանը եւ Արմեն Ռուստամյանը:

Встреча у Председателя ПАСЕ
22 июня в Страсбурге, у Председателя ПАСЕ, как и планировалось, состоялась встреча делегаций Армении и Азербайджана. Согласно ранее сделанному предложению армянской стороны, очередная встреча состоялась в расширенном составе – от обеих сторон участвовали по одному представителю оппозиции. С армянской стороны приняли участие Армен Рустамян и Давид Арутюнян, с азербайджанской – Сабир Гаджиев и Самад Сеидов.
По словам Д.Арутюняна и А.Рустамяна, прогрессом можно считать уже то, что на этот раз азербайджанская сторона согласилась с бессмысленностью продвижения вперед до прояснения  поля сотрудничества и какая-либо структура  ПАСЕ не может заменить переговорный формат сопредседателей Минской группы.
“Мы настаивали и ныне настаиваем, что консультации между сторонами должны продолжаться до тех пор, пока не даны ответы на главные вопросы, в частности, каким образом, не  имея информации по ведущимся переговорам, а также соответствующего опыта и институциональной возможности, особую роль в урегулировании конфликта может сыграть какой-либо формат ПАСЕ. Поспешность в данном вопросе недопустима и подвергает опасности имидж ПАСЕ. Мы против создания новой пропагандистской арены, способной еще более усложнить и без того напряженные отношения. В свете сказанного было принято наше предложение о продолжении консультаций между сторонами. Мы предложили также, в случае необходимости, вовлечь в консультации других членов делегаций. Нынешняя встреча отличалась тем, что азербайджанская сторона выразила готовность к сотрудничеству, поскольку до этого Азербайджан постоянно исключал какое-либо сотрудничество в любом формате. Ожидаем, что Баку официально утвердит позицию, высказанную двумя депутатами. Хотим вновь подтвердить: мы участвуем в этих консультациях с осознанием того, что создание атмосферы доверия между нашими народами и обществами – необходимая среда для эффективного переговорного процесса”, -  заявили Д.Арутюнян и А.Рустамян.