Հունիսի 24-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՄԱԿ-ի փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Բուշրա Հալեպոտային` նրա առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի ցուցաբերած օժանդակությունը Ադրբեջանից գաղթած հայ փախստականներին եւ Իրաքից փախստականների նոր հոսքի` իրաքահայերի հանդեպ հատկապես տիկին Հալեպոտայի կողմից դրսեւորած սրտացավ վերաբերմունքը եւ այն աննախադեպ օժանդակությունը, որ ՄԱԿ-ի փախստականների գծով հանձնակատարի գրասենյակն իրականացրեց նրանց ամենաանապահով հատվածին կեցության հնարավորություններ տրամադրելով: Պարոն Աբրահամյանը շնորհակալություն հայտնեց գրասենյակի կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերի եւ այդ խոցելի խմբի ինտեգրմանն ուղղված բազմակողմանի աջակցության համար: ԱԺ նախագահը նշեց, որ փախստականների աջակցության եւ ինտեգրման գործընթացը շարունակական ու հետեւողական աշխատանքի կարիք ունի եւ Հայաստանի իշխանությունները պատրաստակամ են իրենց կողմից անել հնարավորը` աջակցելու փախստականների ինտեգրմանը մեր հասարակությանը եւ նրանց լիարժեք անդամ դառնալուն, ինչպես նաեւ մեղմելու տնտեսական ճգնաժամի հնարավոր հետեւանքներն այս խոցելի խմբի վրա:
Տիկին Հալեպոտան շնորհակալություն հայտնեց ԱԺ նախագահին համագործակցության եւ աջակցության, ինչպես նաեւ «Փախստականների եւ ապաստանի մասին» նոր օրենքի ընդունման համար, որը հնարավորություն կտա Հայաստանին միջազգային չափանիշներին համապատասխան ապաստան տրամադրել հայցողներին: Նա հույս հայտնեց, որ ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՄԱԿ-ի փախստականների գծով հանձնակատարի գրասենյակի փոխգործակցությունը շարունակական կլինի եւ այսուհետ եւս կտա իր դրական արդյունքները:

24 июня Председатель НС Овик Абраамян принял представителя Армянского офиса Верховного Комиссара ООН по делам беженцев Бушру Халепоту в связи с завершением ее миссии.
Председатель НС РА высоко оценил содействие офиса Верховного Комиссара ООН по делам беженцев армянским беженцам из Азербайджана и новому потоку беженцев-армян  из Ирака,  за  проявленную лично г-жи Халепотой заботу о них. Г-н Абраамян поблагодарил за реализуемые офисом в Армении программы и всестороннюю поддержку в деле интеграции указанной уязвимой группы. Спикер отметил, что содействие беженцам и процесс их интеграции нуждается в постоянной и последовательной работе, посему власти Армении готовы сделать все возможное для полноценной интеграции беженцев в наше общество, а также смягчения  последствий экономического кризиса на данную уязвимую группу.
Г-жа Халепота выразила признательность Председателю НС РА за сотрудничество и помощь, а  также за принятие нового закона “О беженцах и убежище”, который позволит предоставлять желающим убежище в Армении в соответствии с международными стандартами.  Она выразила надежду, что взаимосотрудничество НС РА и офиса Верховного Комиссара ООН по делам беженцев будет последовательным и впредь даст свои позитивные итоги.