«Թիվ մեկ խնդիրը ԼՂՀ միջազգային ճանաչումն է»
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը «Առավոտի» հետ զրուցել է արտաքին եւ ներքին քաղաքականության խնդիրների մասին
- Պարոն Աբրահամյան, վերջին ամիսների կարեւորագույն իրադարձությունը ՀՀ Նախագահի եւ կոալիցիայի կողմից խորհրդարանում հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման առկախումն էր։ Ձեր գնահատականը։
- Դա ճիշտ ժամանակին արված, ճշգրիտ հաշվարկված, հավասարակշիռ եւ արժանապատիվ քայլ էր։ ՀՀ Նախագահն իր ուղերձում իրավացիորեն նշել է, որ «Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները կարգավորելու մեր քաղաքական նպատակները մնում են ուժի մեջ, եւ մենք կդիտարկենք առաջ շարժվելու հարցը, երբ համոզվենք, որ Թուրքիայում կա համապատասխան մթնոլորտ, եւ երբ Անկարայում կտեսնենք հարաբերությունների կարգավորմանը վերստին պատրաստ առաջնորդություն»: Եթե վաշինգտոնյան հանդիպումից հետո Թուրքիայի վարչապետը հայտարարում է, որ իր երկրում արձանագրությունները վավերացնելու համար համապատասխան մթնոլորտ չկա, եթե այդ երկրի առաջին դեմքերը համառ հետեւողակությամբ ողջ այս ընթացքում փորձեցին խեղաթյուրել ցյուրիխյան արձանագրությունների բովանդակությունը, ապա, որպես ԱԺ նախագահ, վստահ ասում եմ, որ հայկական կողմի քայլը ստեղծված իրավիճակում միակ ճշգրիտ եւ արժանապատիվ քայլն էր։ Եւ, ի դեպ, անչափ կարեւոր եմ համարում, որ միջազգային հանրությունը ճիշտ գնահատեց հայկական կողմի կատարած քայլը, ինչը եւս մեկ վկայությունն է այն բանի, որ գործընթացի ողջ ընթացքում հայկական կողմը որեւէ պայմանավորվածություն եւ խաղի կանոն չխախտեց։ Մինչդեռ, անցած ողջ ժամանակահատվածում Թուրքիայի քաղաքական վերնախավի կողմից նախապայմանների առաջադրման պակաս  չի զգացվել, մեկ տարի շարունակ այդ երկիրն ամեն ինչ արեց ժամանակ ձգելու եւ  գործընթացը փակուղի տանելու համար։ Հասկանալի է, որ մեզ համար չէր կարող ընդունելի լինել Հայաստան-Թուրքիա երկխոսությունն ինքնանպատակ դարձնելը, քանզի մեզ անհրաժեշտ է ոչ թե գործընթացի իմիտացիա, այլ ողջ տարածաշրջանում անվտանգության եւ կայունության հասնելու  արդյունավետ գործընթաց փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ ռեալ երկխոսության եւ համագործակցության միջոցով։ Ես բազմիցս ասել եմ, որ կայուն եւ խաղաղ տարածաշրջան ունենալը  որքան մեզ է անհրաժեշտ, նույնքան դրանում պիտի շահագրգիռ լինի Թուրքիան։ Մինչդեռ, Թուրքիայի անազնիվ քաղաքականությունը եւ  վավերացման գործընթացի մեջ համառորեն նախապայմաններ  ներառելու փորձերը գործընթացը տանում են փակուղի։
- Այնուամենայնիվ, Թուրքիայի բարձրաստիճան տարբեր պաշտոնյաներ իրենց ելույթներում շարունակում են  մշտապես կապել հայ-թուրքական հարաբերությունները եւ ղարաբաղյան խնդրի կարգավորումը։
- Կարծում եմ, Թուրքիայի նույն այդ բարձրաստիճան պաշտոնյաները  բազմիցս առիթ ունեցել են համոզվելու, որ իրենց ներքին մղումը` այդ երկու գործընթացները միմյանցով փոխկապակցել, հենց Թուրքիային է կանգնեցրել փակուղու եւ պատային իրավիճակի առաջ։ Այդ թվում` արժանանալով նաեւ միջազգային հանրության  արագ ու բավականին կոշտ գնահատականին։ Թե ի՞նչ պարտավորություններ է ստանձնել Թուրքիան իր բարեկամ Ադրբեջանի առաջ, դա բացարձակապես մեր խնդիրը չէ։ Հայաստանն իր պարտավորությունները արձանագրություններն իրագործելու հարցում կատարել է ժամանակին` չխախտելով որեւէ պայմանավորվածություն եւ խաղի որեւէ կանոն, դրանով իսկ միջազգային հանրության առաջ հաստատելով իր վստահելի եւ լուրջ գործընկեր լինելը։ Ուստի, թուրքական կողմը պետք է հստակ գիտակցեր, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները ղարաբաղյան կարգավորմամբ պայմանավորելը կտապալի թե՛ մեկը, թե՛ մյուսը: Ի դեպ, դեպքերի ընթացքը ցույց տվեց, որ մեր որդեգրած մոտեցումը ճիշտ էր։ Դրա վկայությունն է նաեւ այն, որ ՀՀ Նախագահի եւ ՀՀ ԱԺ մեծամասնության ապրիլի 22-ի որոշումը` առկախել հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումը, ըմռբնումով ընկալվեց գերտերությունների կողմից. թե՛ Ռուսաստանը, թե՛ ԱՄՆ-ն ու Ֆրանսիան արձանագրեցին, որ թուրքական կողմը դեռեւս պատրաստ չէ Հայաստանի հետ հարաբերություններ կարգավորել առանց նախապայմանների։ Այսինքն` հստակ արձանագրվեց, որ գործընթացի կասեցման միակ պատասխանատուն Թուրքիան է։
- Նախորդ նախագահական ընտրություններից առաջ Դուք կարծիք եք հայտնել, թե ճիշտ կլիներ, որ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի շուրջ հավաքված ընդդիմությունը մասնակցեր խորհրդարանական ընտրություններին եւ ունենալով խորհրդարանում ներկայություն` կկարողանար նախագահական ընտրություններից առաջ իր դիրքորոշումներն առավել բարձր հնչեցնել։ Այժմ էլ, հերթական համապետական ընտրությունների դեպքում, նախ ԱԺ ընտրություններ են, այնուհետ 2013-ին` նախագահական ընտրություններ։ Այս անգամ եւս Դուք պատրա՞ստ եք կրկնել Ձեր այդ պնդումը։
- Միանշանակ։ Ցանկացած քաղաքական ուժ, որը հավակնում է ներկայացնել նախագահի թեկնածու, պետք է ոչ թե խուսափեր դրան նախորդած խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելուց, այլ անպայմանորեն մասնակցեր, որոշեր ժողովրդի մեջ ունեցած վստահության իր քվեն, որը նաեւ հնարավորություն կտա տվյալ քաղաքական ուժին հղկել թե քաղաքական պայքարի մեթոդները, եւ թե հասարակությանն առաջարկվող գաղափաները։ Այնուհետեւ, ունենալով  խմբակցություն խորհրդարանում, հասկանալի է, որ տվյալ քաղաքական ուժը ունենում է առավել հեղինակավոր ամբիոն սեփական տեսակետներն ու դիրքորոշումները ընտրողին ներկայացնելու եւ լսելի դարձնելու համար։ Ես մշտապես ասել եւ կրկնում եմ, որ քաղաքական գործընթացները պետք է ընթանան խորհրդարանում, որը պետք է բաց եւ հրապարակային ամբիոն լինի նույնիսկ ամենաարմատական կարծիքների եւ տեսակետների համար։ Եւ այսօր խորհրդարանը հենց նման հարթակ է։ Փողոցն ու հրապարակները, վստահեցնում եմ,  քաղաքական պայքարի լավագույն միջոցն ու տեղը չեն։ Ուստի բոլոր քաղաքական ուժերին, որոնք հավակնություն ունեն դերակատարություն ունենալ հայաստանյան քաղաքական դաշտում, խորհուրդ եմ տալիս պատրաստվել 2012-ի խորհրդարանական հերթական ընտրություններին եւ ժողովրդի վստահության քվեից կախված` որոշել իրենց տեղն ու դերը քաղաքական դաշտում։
- Դուք հնարավոր համարո՞ւմ եք արտահերթ ընտրությունների հեռանկարը։
- Արտահերթ ընտրությունների համար անհրաժեշտ են լուրջ ներքին, արտաքին քաղաքական նախադրյալներ։ Մեկ կամ մի քանի քաղաքական ուժի ցանկությամբ կամ պատվերով արտահերթ  ընտրությունների քաղաքական անհրաժեշտություն չի առաջանում։ Այլապես, եթե շարժվենք այդ տրամաբանությամբ, ապա պետք է պերմանենտ ընտրությունների շրջապտույտի մեջ լինենք։ Որովհետեւ, ցավոք, մեզանում դեռեւս չի արմատավորվել այն մշակույթը, որ  ընտրություններում պարտվողը արժանապատվորեն ընդունի իր պարտությունը եւ սեղմի հաղթողի ձեռքը։ Այսօր երկրում ներքաղաքական իրավիճակը կայուն, կանխատեսելի ու կառավարելի է, եւ բոլոր գործընթացները տեղավորվում են կանխատեսելի եւ կայուն  քաղաքական զարգացումների շրջանակում։ Վերջին 15 տարիների մեր քաղաքական կյանքի առանձնահատկությունն այն է, որ ընդդիմությունը համառորեն եւ հետեւողականորեն պատրաստվում է արտահերթ գործընթացների, ուստի հերթական ընտրությունների ժամանակ, սպորտային տերմինաբանությամբ ասած, «հանդես է գալիս իր հնարավորություններից ցածր», քանզի արտահերթ ընտրություններ երազելու ողջ ընթացքում վատնած է լինում  իր ռեսուրսի զգալի մասը։
- Որոշ վերլուծաբաններ պնդում են, որ մոտ ժամանակներս ԼՂ հարցում Հայաստանը պատրաստվում է անել աննախադեպ միակողմանի զիջումներ, եւ հենց դա կարող է դառնալ իշխանափոխության խթան: Կմեկնաբանե՞ք:
- Հայրենիքը չի կարող գին ունենալ, եւ ես ցավում եմ, որ ոմանք կարող են նման եզրահանգումներ անել։ Այո, մենք շահագրգիռ ենք ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմամբ եւ բազմիցս նշել ենք այն շրջանակը, որի շուրջ տեսնում ենք հարցի կարգավորումը։ ԼՂՀ  միջազգային ճանաչում. սա ենք մենք համարում հակամարտության կարգավորման թիվ մեկ խնդիրը, որից հետո մնացյալ հարցերի շուրջ միշտ պատրաստ ենք  բանակցել։
- Պարոն Աբրահամյան, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը պարբերաբար խոսում է օլիգոպոլիաների դեմ պայքարի անհրաժեշտության մասին, եւ որոշ դեպքերում տպավորություն կա, թե խորհրդարանն այդ հարցում հրաժարվում է աջակցել կառավարությանը։
- Ես ինձ համարում եմ պրագմատիկ գործիչ եւ սովոր եմ խոսել ոչ թե ենթադրություններով, այլ կոնկրետ փաստերով։ Ես չգիտեմ, թե ո՞ւմ մոտ է նման տպավորություն ստեղծվել, բայց ես բազմիցս ասել եմ, որ որպես ԱԺ նախագահ` պատրաստ եմ աջակցել կառավարությանը մենաշնորհների դեմ պայքարում։ Թող կառավարությունը մատնանշի օրենսդրական այն բացերը, որոնք նպաստում են մենաշնորհների պահպանմանը, կոռուպցիոն ռիսկերին եւ խոչընդոտում են տնտեսության զարգացմանը,   ու միասին քննարկենք դրանք: Եթե կառավարությունը գտնում է, որ այժմ գործող օրենսդրական գործիքները բավարար չեն մեր տնտեսության զարգացումը խոչընդոտող երեւույթների դեմ պայքարելու համար, որպես օրենսդիր մարմնի ղեկավար` ես երաշխավորում եմ, որ ցանկացած ողջամիտ նախաձեռնություն կստանա Ազգային ժողովի աջակցությունը:
- ԵԽԽՎ-ին ուղղված նամակներում Դուք երբեմն ստիպված եք լինում հանդես գալ արդարացողի դերում` փորձելով բացատրել Վեհաժողովին Երեւանում տեղի ունեցած այս կամ այն միջադեպի մանրամասները։ Դուք անկե՞ղծ եք այդ բացատրություններում։
- Ասեմ, որ իմ ցանկացած հայտարարություն կամ պնդում միշտ անկեղծ է։ Եւ որպես ԵԽ անդամ երկրի խորհրդարանի ղեկավար` ես պարտավոր եմ ներկայացնել օբյեկտիվ իրավիճակն ու տալ դրա օբյեկտիվ գնահատականը, որը բնավ արդարացում չէ։ Ես հասկանում եմ Ձեր հարցի ենթատեքստը. ասել, որ մեր երկրում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության, խոսքի ազատության հետ կապված բոլոր խնդիրները լուծված են, իհարկե, անկեղծ եւ արժանահավատ չի լինի։ Խնդիրներ, բնականաբար կան, ինչը բնորոշ է կայացող ժողովրդավարության բոլոր երկրներին։ Կարեւորը, սակայն, իմ գնահատմամբ, կամքն է` լուծելու դեռեւս առկա խնդիրները։ Իսկ որ այդ կամքը կա` ես դա երաշխավորում եմ։ Պարզապես անհրաժեշտ է մեր բոլորի ամենօրյա հետեւողական ու ջանադիր աշխատանքը հանուն ավելի լավ ու ավելի ժողովրդավար երկիր ունենալու, այլ ոչ թե առաջնորդվել ամեն ինչ մերժելու ծայրահեղ մարտավարությամբ։ Իր աշխատանքը խորհրդարանը կատարում է` բարելավելով մեր օրենսդրությունը, այն համահունչ դարձնելով ժողովրդավարության կանոններին եւ նորմերին, եւ ահա այդ համատեքստում մենք սերտ համագործակցում ենք Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի մեր գործընկերների հետ։
- Ձեր մի արտահայտությունը, թե քաղաքական գործիչ դառնալու համար երբեմն առանձնապես մեծ խելք պետք չի լինում, բուռն քննարկումների պատճառ դարձավ։ Սպասո՞ւմ էիք նման արձագանքի։
- Ես ուրախ եմ, որ այն, ինչի մասին խոսեցի, նման արձագանքի եւ քննարկումների առիթ դարձավ։ Թերեւս որեւէ մեկի համար էլ գաղտնիք չէ, որ շատ դեպքերում խորհրդարանում հայտնվում են մարդիկ, որոնք կուսակցությունների համամասնական ցուցակներում են ընդգրկվել պատահաբար կամ որեւէ այլ պատճառով։ Սակայն նրանց ունակությունները բացարձակապես չեն բավարարում  քաղաքական գործունեությամբ զբաղվելու համար։ Եւ, կրկնում եմ, մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որպեսզի հաջորդ խորհրդարանական ընտրություններում մեր ցուցակները զերծ լինեն այնպիսի մարդկանցից, որոնք իրենք էլ չգիտեն, թե ինչի համար են խորհրդարանում։ Իսկապես ուրախ եմ, որ իմ այդ խոսքը շատերին մտորելու տեղիք է տվել։ Իսկ երբ մարդիկ սկսում են մտորել, գալիս է նաեւ հետեւություններ անելու ժամանակը։ Ուզում եմ վստահ լինել, որ ճիշտ հետեւություններ կարվեն, քանզի ամենը մեկը պետք է զբաղվի իր գործով։
- Երբեմն խոսվում է, որ Ձեր եւ ՀՀ Նախագահի հարաբերությունները որոշակիորեն սրված են։
- Ես Սերժ Սարգսյանի քաղաքական թիմի անդամ եմ, «Հանրապետական» կուսակցության քաղաքական հանձնաժողովի նախագահը։ Եւ միասնաբար մենք մեկ ընդհանուր գործ ենք անում` հանուն ավելի լավ ու ավելի հզոր Հայաստանի։ Ես հասկանում  եմ, որ ոմանց հանգիստ չի տալիս ՀՀ Նախագահ եւ ԱԺ նախագահ աշխատանքային ու մարդկային ջերմ հարաբերությունները։ Սակայն դա է իրականությունը, եւ որքան շուտ նման լուրեր շրջանառողները հաշտվեն այդ իրողության հետ, այնքան լավ իրենց իսկ հոգեկան հանգստության համար։
- Պարբերաբար լուրեր են շրջանառվում, որ Դուք դավադրություն եք կազմակերպում, որը նպատակ ունի Ռոբերտ Քոչարյանին վերադարձնել իշխանության։ Դուք կարծես թե այդ լուրերը չեք հերքել։
- Գիտեք, երբեմն ինձ մոտ այն տպավորությունն է, որ նույնաբովանդակ նյութերը կարծես պատճենահանված լինեն` շրջելով մեկ թերթից մյուսը։ Երեւի թե դրանց պատվիրատուների ստեղծագործական ջիղը դավադրությունների ծիծաղելի տեսություններ հորինելուց այն կողմ չի անցնում։ Ես իմ ժամանակը շատ թանկ եմ գնահատում նման անհեթեթությունների պատասխանելու համար։
- Մամուլում մի քանի անգամ հրապարակվել է Ազգային ժողովի շենք հիշեցնող մի կիսակառույցի լուսանկար։ Ճի՞շտ են ասում, որ դա Ձեր տունն է լինելու։
- Այո, այդ տունը կառուցում եմ իմ մեծ ընտանիքի համար, եւ, ի դեպ, այն կարծիքին չեմ, որ այն նման է Ազգային ժողովի շենքին։ Դա դասական ճարտարապետական ոճով կառուցվող տուն է։

“Задача номер один – международное признание НКР”
Председатель НС РА Овик Абраамян беседовал с газетой “Аравот” о проблемах внешней и внутренней политики
- Г-н Абраамян, важнейшим событием последних месяцев явилось приостановление Президентом РА и коалицией ратификации в парламенте армяно-турецких протоколов. Ваша оценка.
- Это был вовремя предпринятый, тщательно выверенный, взвешенный и достойный шаг. В своем послании Президент РА справедливо отметил, что “наши политические цели по нормализации  отношений Армения - Турция  остаются в силе, и мы рассмотрим вопрос продвижения вперед лишь убедившись, что в Турции налицо соответствующая атмосфера, и когда в Анкаре вновь проникнутся готовностью к урегулированию отношений”. Если после вашингтонской встречи премьер-министр Турции заявляет, что в его стране нет должной атмосферы для ратификации протоколов, если первые лица этой страны с упорной последовательностью за этот период попытались исказить суть цюрихских протоколов, то, как Председатель НС, твердо говорю, что в создавшейся ситуации шаг армянской стороны был единственно верным и достойным шагом. И, кстати, считаю крайне важным, что международное сообщество правильно расценило сделанный армянской стороной шаг,  явившийся еще одним свидетельством того, что в ходе всего процесса армянская сторона не нарушила какой-либо договоренности и правила игры. Между тем, за истекшее время со стороны политической верхушки Турции не было недостатка в выдвижении предусловий; за целый год эта страна сделала все для оттягивания времени и заведения процесса в тупик. Понятно, что для нас диалог Армения – Турция не мог быть самоцелью, поскольку нам нужна не имитация процесса, а эффективный процесс достижения безопасности и стабильности во всем регионе посредством реального диалога и сотрудничества по вопросам, представляющим взаимный интерес. Я неоднократно говорил, что в наличии стабильного и мирного региона должны быть заинтересованы как мы, так и Турция. Между тем, нечестная политика Турции и упорные попытки внести в процесс ратификации предусловия заводят процесс в тупик.
-Тем не менее, различные высокие должностные лица Турции в своих выступлениях продолжают постоянно связывать армяно-турецкие отношения и урегулирование Карабахской проблемы.
-  Полагаю, эти же высокие должностные лица Турции не единожды могли   убедиться, что своим внутренним стремлением взаимосвязать два эти процесса поставили перед тупиком и патовым состоянием именно Турцию. В том числе удостоившись также мгновенной и довольно жесткой оценки международного сообщества. Какие обязательства взяла Турция перед своим другом Азербайджаном – абсолютно не наша проблема. Армения свои обязательства в вопросе реализации протоколов выполнила в свое время, не нарушив какой-либо договоренности и какого-то правила игры, тем самым подтвердив перед мировым сообществом свой имидж надежного и серьезного партнера. Посему турецкая сторона должна была четко осознать, что обуславливание армяно-турецких отношений карабахским урегулированием провалят как один, так и другой процесс.  Кстати, ход событий показал, что проявленный нами подход был верным. Это также свидетельство того, что решение Президента РА и парламентского большинства от 22 апреля приостановить ратификацию армяно-турецких протоколов с пониманием было воспринято сверхдержавами – как Россия, так и США и Франция констатировали, что турецкая сторона пока не готова к нормализации отношений с Арменией без предусловий. То есть четко было зафиксировано, что единственный ответчик за замораживание процесса – Турция.
- Перед президентскими выборами Вы высказали мнение, что было бы правильным, чтобы сплотившаяся вокруг Л.Тер-Петросяна оппозиция участвовала в парламентских выборах и, присутствуя в парламенте, смогла бы перед президентскими выборами  громогласно озвучить свои позиции. И ныне, в случае очередных общегосударственных выборов, прежде грядут выборы НС и затем – президентские 2013 года. На этот раз Вы также готовы утверждать уже сказанное  Вами?
- Однозначно. Любая политическая сила, претендующая на выдвижение кандидата в президенты, должна была не избегать участия в предшествовавших им парламентских выборах, но обязательно участвовать в них, определить свой вотум доверия в народе, что даст также возможность данной политической силе отшлифовать как методы политической борьбы, так и предлагаемые обществу идеи. Далее, имея фракцию в парламенте, понятно, что данная политическая сила обретает авторитетнейшую трибуну для представления и доведения до своего избирателя собственных точек зрения и позиций. Я всегда говорил и повторяю, что политические процессы должны протекать в парламенте, который призван быть гласной и публичной трибуной даже для самых радикальных мнений и точек зрения. И сегодня парламент – именно подобная  арена. Улицы и площади, уверяю вас, - не  наилучшее средство и место политической борьбы. Поэтому всем политическим силам, претендующим на роль в политическом поле Армении, советую готовиться к очередным парламентским выборам 2012 года и, в зависимости от вотума доверия народа, определить свое место и роль в политическом поле.
- Вы считаете возможной перспективу досрочных выборов?
- Для внеочередных выборов нужны серьезные внутренние, внешние политические предпосылки. По желанию одной или нескольких политических сил или по заказу не возникает политической необходимости досрочных выборов. Иначе, если руководствоваться такой логикой, всегда будем в водовороте перманентных выборов. Потому что, к сожалению, у нас еще не укоренилась культура, когда проигравший достойно принимает свое поражение в выборах и пожимает руку победителю. Сегодня внутриполитическая ситуация в стране стабильна, предсказуема и управляема, и все процессы умещаются в рамки предсказуемых и стабильных политических развитий. Особенность нашей политической жизни последних 15 лет такова, что оппозиция упорно и последовательно готовится к внеочередным процессам, посему во время очередных выборов, выражаясь спортивной терминологией,  “выступает ниже своих возможностей”, так как в мечтах о досрочных выборах расходует значительную часть своего ресурса.
- Некоторые аналитики утверждают, что в вопросе НК Армения вскоре готовится пойти на беспрецедентные односторонние уступки и именно это может сдетонировать смену власти. Прокомментируете?
- Родина бесценна, и я сожалею, что некоторые способны на такие выводы.  Действительно, мы заинтересованы в мирном урегулировании проблемы НК и неоднократно отмечали рамки, в которых видим нормализацию вопроса. Международное признание НКР – вот что мы считаем задачей номер один урегулирования конфликта, после чего всегда готовы вести переговоры по прочим вопросам.
- Г-н Абраамян, премьер-министр Т.Саркисян периодически говорит о необходимости борьбы с олигополиями,   и в некоторых случаях складывается впечатление, что парламент в этом вопросе отказывается поддерживать правительство.
- Я считаю себя прагматичным деятелем и привык оперировать не предположениями, а конкретными фактами. Я не знаю, у кого сложилось такое впечатление, но я неоднократно говорил, что как Председатель НС готов содействовать борьбе правительства с монополиями. Пусть правительство укажет на те законодательные пробелы, которые содействуют сохранению монополий, коррупционным рискам и препятствуют развитию экономики, и вместе обсудим их. Если правительство находит, что ныне действующие законодательные инструменты недостаточны для борьбы с явлениями, препятствующими развитию нашего хозяйства, я, как руководитель законодательного органа, гарантирую, что любая здравая инициатива   найдет поддержку парламента.
- В письмах к ПАСЕ Вы порою вынуждены выступать в роли оправдывающегося, пытаясь объяснить Ассамблее подробности того или иного происшедшего в Ереване события. Вы искренни в этих объяснениях?
- Замечу, что любое мое заявление или утверждение всегда искренне. И как глава парламента страны-члена СЕ я обязан представить объективное положение и дать ему объективную оценку, что отнюдь не является оправданием. Я понимаю подтекст Вашего вопроса – сказать, что в нашей стране все проблемы, связанные с  правами человека, демократии, свободы слова решены, конечно, было бы неискренне и недостоверно. Проблемы, естественно, есть, что характерно для всех стран со становящейся демократией. Главное, однако, в моей оценке, - воля к решению все еще существующих проблем. А то, что эта решимость налицо – я это гарантирую. Просто нужна каждодневная последовательная и усердная работа всех нас – во имя более успешной и демократической страны, а не экстремальной тактики всеотрицания. Свою работу парламент выполняет – улучшая наше законодательство, гармонизируя его с  демократическими канонами и нормами, и вот в этом контексте мы тесно сотрудничаем с нашими партнерами из ПАСЕ.
- Ваша известная фраза  “чтобы  стать политическим деятелем, порою особого ума не надо” вызвала бурные обсуждения. Ожидали ли такой реакции?
-   Я рад, что мои слова вызвали  подобную реакциию и дали повод к обсуждениям. Хотя ни для кого не секрет, что во многих случаях в парламенте оказываются люди, включенные по партийным пропорциональным спискам случайно или по какой-то иной причине. Однако их навыки абсолютно неудовлетворительны для занятия политической деятельностью. И, повторяю, мы должны сделать все, чтобы на следующих парламентских выборах  наши списки были избавлены от людей, которые и сами не знают, почему оказались в парламенте. Действительно рад, что моя эта фраза дала повод некоторым призадуматься. А когда люди начинают размышлять, приходит и время делать выводы. Хочу быть уверенным, что будут сделаны верные заключения, так как каждый должен заниматься своим делом.
- Порою говорится, что Ваши отношения с Президентом РА несколько обострены.
-  Я член политической команды Сержа Саргсяна, председатель политической комиссии Республиканской партии. И вместе мы делаем   одно общее дело – во имя более сильной и могучей Армении. Я понимаю, что некоторым не дают покоя теплые служебные и человеческие отношения Президента РА и Председателя НС. Но такова реальность, и чем скорее распространяющие подобные измышления смирятся с этой реальностью, тем лучше для их собственного душевного спокойствия.
- Периодически витают слухи, что Вы организуете заговор с целью возвращения во власть Р.Кочаряна. Вы, кажется, подобные слухи не опровергли.
- Знаете, порою у меня складывается впечатление, что материалы подобного содержания вроде ксерокопируются, переходя из одной газеты в другую. Наверное, творческая жилка их  заказчиков не выходит далее стряпания смешных теорий  заговоров.  Я слишком высоко ценю свое время, чтобы отвечать на подобные абсурдные слухи.
- В печати несколько раз публиковалась фотография одной новостройки, напоминающей здание Национального Собрания. Правду ли говорят, вроде это Ваш будущий дом?
- Да, этот дом я строю для своей большой семьи, и, кстати, не придерживаюсь того мнения, вроде он похож на здание НС.   Дом строится в класическом архитектурном стиле.