Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խումբը Ազգային ժողովում
Եռօրյա այցով Հայստանում է գտնվում Ֆրանսիայի Սենատի ֆրանսիա-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի պատվիրակությունը` խմբի նախագահ Սերժ Լագոշի գլխավորությամբ:
Հուլիսի 8-ի առավոտյան պատվիրակության անդամները Ազգային ժողովի այգում  ծաղիկներ դրեցին 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին:
Ազգային ժողովում Սենատի պատվիրակությունը հանդիպեց Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արա Բաբլոյանի, անդամներ Գալուստ Սահակյանի, Նաիրա Զոհրաբյանի, Հեղինե Բիշարյանի, Արմեն Ռուստամյանի եւ Վազգեն Կարախանյանի  հետ:
Ողջունելով հյուրերին` Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արա Բաբլոյանը կարեւորեց երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը: Բարձր գնահատելով հայ-ֆրանսիական բազմակողմ հարաբերությունների ներկա մակարդակը` պարոն Բաբլոյանը  կարեւորեց միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա զարգացումը, համագործակցությունը միջազգային կառույցներում:
Տիկին Զոհրաբյանը, կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության ակտիվացումը, նշեց, որ դա այն կարեւոր գործիքն է, որը պաշտոնական դիվանագիտությանը զուգահեռ կարող է առաջ մղել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող շահերն եւ խնդիրները: Նաիրա Զոհրաբյանը նշեց, որ Ֆրանսիայի, որպես ԵՄ լոկոմոտիվ երկրներից մեկի փորձը եվրաինտեգրման ճանապարհին օգտակար է Հայաստանի համար եւ հույս հայտնեց, որ խորհրդարանական մակարդակով փոխայցերը կարող են նպաստել այդ արժեքների առաջ մղմանը։ Անդրադառնալով ԼՂ հիմնահարցին, տիկին Զոհրաբյանը բարձր գնահատեց հակամարտությունը խաղաղ, բանակցային ճանապարհով լուծելու Ֆրանսիայի ջանքը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր:
Հեղինե Բիշարյանը նշեց, որ «Օրինաց երկիր» կուսակցությունը մշտապես եղել է հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների զարգացման ջատագովը: Տիկին Բիշարյանը հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների խորացման հարցում  կարեւորեց  Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի դերը, որն իր տեսակով եւ որակով առանձնանում է: Տիկին Բիշարյանը նույնպես կարեւորեց  Ֆրանսիայի դերը` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր  ԼՂ հակամարտության հարցը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու հարցում:
Արմեն Ռուստամյանն էլ հավելեց, որ Ֆրանսիան միջազգային ատյաններում այն երկրներից  է, որ ամուր կանգնած է Հայաստանի կողքին: Նրա խոսքով` հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները ոչ միայն պաշտոնական են, այլ նաեւ բարեկամական:  Պարոն Ռուստամյանը գոհունակությամբ նշեց, որ Ֆրանսիան առաջիններից մեկն էր, որ պաշտոնապես  ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը
Գալուստ Սահակյանը, բարձր գնահատելով հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները, կարեւորեց ֆրանսիական մշակույթի դերը հայ ժողովրդի կրթության եւ դաստիարակության հարցում: Պարոն Սահակյանը կարեւորեց Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավորների դերակատարությունը երկու երկրների միջեւ համագործակցությունը առավել խորացնելու եւ զարգացնելու հարցում: Պարոն Սահակյանն անդրադառնալով Ֆրանսիայի Սենատի օրակարգում ցեղասպանության ժխտման, ուրացման օրինագծի ընդգրկմանը, այդ հարցում ակնկալեց նրանց օժանդակությունը:
Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության պատգամավորական խմբի անդամները  շնորհակալություն հայտնեցին ջերմ ընդունելության համար եւ նշեցին, որ պատվիրակությունն այս կազմով առաջին անգամ է գտնվում Հայաստանում:
Սենատի ֆրանսիա-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի նախագահ Սերժ Լագոշը նշեց, որ այցի նպատակն է առավել մոտիկից ծանոթանալ Հայաստանի խնդիրներին: Նա ցանկություն հայտնեց, որ տարածաշրջանի ժողովուրդները հարաբերությունները կառուցեն ոչ թե ուժի, այլ խաղաղ բանակցային ճանապարհով` փորձելով մոռանալ անցյալը: Նա նույնպես անհրաժեշտ համարեց հայ-ֆրանսիական փոխգործակցության առավել  ակտիվացումը` կարեւորելով միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը եւ միջազգային կազմակերպություններում  համագործակցության խորացումը:
Նույն օրը Ֆրանսիայի Սենատի  պատվիրակությունը այցելեց Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:

France-Armenia Friendship Group in the National Assembly
The delegation of France-Armenia Inter-parliamentary Friendship Group of the Senate of France led the Chairman of the Group Serge Lagauche is in Armenia on three-day visit.
On the morning of July 8 the members of the delegation laid flowers in the Park of the National Assembly at the memorial perpetuating the memory of the October 27, 1999 crime victims.
The Head of Armenia-France Friendship Group Ara Babloyan, MPs Galust Sahakyan, Naira Zohrabyan, Heghine Bisharyan, Armen Rustamyan and Vazgen Karakhanyan met the delegation of Senate in the National Assembly.
Greeting the guests the Head of Armenia-France Friendship Group Ara Babloyan emphasized the long-century friendship of the two peoples. Highly assessing the current level of the Armenian-French multi-lateral relations, Mr. Babloyan highlighted the further development of the inter-parliamentary relations and the cooperation in international structures.
Highlighting the activation of parliamentary diplomacy Mrs. Zohrabyan noted that it was the important instrument that the official diplomacy could push forward in parallel the interests and the problems of bilateral interest. Naira Zohrabyan noted that the experience of France, one of the countries as EU locomotive, was useful on the way of the European integration for Armenia and expressed hope that the mutual visits at parliamentary level could promote the advance of those values. Touching upon the NK problem Mrs. Zohrabyan highly assessed the effort of France to solve the conflict through peaceful negotiations as OSCE Minsk Group Co-Chair country.
Heghine Bisharyan noted that the Country of Law party had constantly been the propagator of the development of the Armenian-French relations. In the issue of deepening the Armenian-French relations, Mrs. Bisharyan highlighted the role of the French University in Armenia, which in its kind and quality distinguishes. Mrs. Bisharyan also emphasized the role of France as OSCE Minsk Group Co-Chair country in settling the issue of NK conflict in peaceful way.
Armen Rustamyan added that France was one of the countries in the international instances that firmly stood next to Armenia. In his word, the Armenian-French relations are not only official, but also friendly. Mr. Rustamyan noted with satisfaction that France was one of the first that officially recognized the Armenian Genocide.
Highly assessing the Armenian-French relations Galust Sahakyan highlighted the role of the French culture in the education and upbringing of the Armenian people. Mr. Sahakyan emphasized the role of the MPs of France in more deepening and developing the cooperation between the two countries. Touching upon the involvement of the bill of the denial of the Genocide on the agenda of the Senate of France Mr. Sahakyan in that issue expected their assistance.
The members of France-Armenia Parliamentary Friendship Group thanked for warm reception and noted that the delegation with that composition was first time in Armenia.
The Chairman of France-Armenia Parliamentary Friendship Group of Senate Serge Lagauche noted that the aim of the visit was to get familiarized with the problems of Armenia. He expressed wish that the peoples of the region would build not through force, but through negotiations, trying to forget the past. He also considered necessary to more activate the Armenian-French cooperation, emphasizing the development of the inter-parliamentary relations and the deepening of cooperation in international organizations.
On the same day the delegation of the Senate of France visited the memorial of the Armenian Genocide victims at Tsitsernakaberd.