ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Բրյուսելում հանդիպեց Բելգիայի Սենատի նախագահի հետ
Հուլիսի  12-ին սկսվեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակության աշխատանքային այցը Բրյուսել: Պատվիրակության կազմում եմ «Եվրանեսթում» ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը, Հայաստան-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի անդամ Արտակ Զաքարյանը, ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանը, ԱԳ փոխնախարար Արման Կիրակոսյանը:
Բրյուսել կատարած աշխատանքային այցի առաջին օրը ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց Բելգիայի Սենատի նախագահ Արման դը Դեկերի հետ:
Ողջունելով իր գործընկերոջը` Բելգիայի Սենատի նախագահ Արման դը Դեկերը  նշեց, որ Բելգիան մեծ կարեւորություն է տալիս Հայաստանի հետ  թե երկկողմ եւ թե բազմակողմ հարաբերությունների զարգացմանը: Նա անհրաժեշտ համարեց երկու խորհրդարանների միջեւ համագործակցության խորացումը, ինչին մեծապես նպաստեց նաեւ 2009 թ. իր պաշտոնական այցը Երեւան: Սենատի նախագահը հույս հայտնեց, որ Հովիկ Աբրահամյանի հաջորդ այցը Բրյուսել կլինի պաշտոնական եւ վերահաստատեց պաշտոնական այցի իր հրավերը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը գոհունակությամբ փաստեց վերջին շրջանում Հայաստանի եւ Բելգիայի երկկողմ հարաբերությունների բարձր մակարդակը: Պարոն Աբրահամյանը կարեւորեց երկու խորհրդարանների միջեւ գործակցութան զարգացումը ու խորացումը, փոխգործակցությունը ԵԽԽՎ եւ ԵԱՀԿ ԽՎ շրջանակներում, ինչպես նաեւ Եվրամիության Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում Եվրախորհրդարանի հովանու ներքո իրականացվելիք «Եվրանեսթ»-ում: Նա կարեւորեց նաեւ համագործակցության ակտիվացումը առեւտրատնտեսական եւ այլ ոլորտներում:  ԱԺ նախագահը  ընդգծեց միջազգային կառույցներում, մասնավորապես ԵԱՀԿ-ում եւ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում անցած տարիներին Բելգիայի արդյունավետ նախագահությունը`  վստահություն հայտնելով, որ Բելգիայի նախագահությունը Եվրամիությունում եւս կլինի արդյունավետ: Նշենք, որ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը բարձրաստիճան առաջին հայ պաշտոնյան է, ով այցելեց Բրյուսել Բելգիայի Եվրամիությունում նախագահությունը  ստանձնելուց հետո:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներ: Պարոն Աբրահամյանը ներկայացրեց Հայաստանի մոտեցումներն Արցախի հիմնախնդրի կարգավորման, ինչպես նաեւ հարեւան երկրների հետ հարաբերությունների հարցերում: ԱԺ նախագահը շեշտեց, որ Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ  հիմնախնդիրը պետք է  կարգավորվի խաղաղ բանակցային ճանապարհով, ինչին մեծապես խոչընդոտում է Ադրբեջանը ավելի հաճախ հնչող իր ռազմատենչ հայտարարություններով: Նա մտահոգություն հայտնեց, որ միջազգային հանրությունը համարժեք գնահատական չի տալիս Ադրբեջանի գործողություններին:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին` Արման դը Դեկերը բարձր գնահատեց Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերություններ հաստատելու  Հայաստանի համարձակ եւ նախաձեռնողական քաղաքականությունը` նշելով, որ Թուրքիայի կողմից նախապայմանների առաջադրումը հիասթափություն առաջացրեց Եվրամիությունում: Սենատի նախագահը շեշտեց, որ Բելգիայի խորհրդարանը միշտ Հայաստանի կողքին է, ինչի մասին փաստում է նաեւ 1998 թ. Բելգիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին բանաձեւի ընդունումը:
Հովիկ Աբրահամյանը Արման դը Դեկերի ուղեկցությամբ շրջայց կատարեց Սենատում, եղավ նիստերի դահլիճում: ԱԺ նախագահը գրառում կատարեց պատվավոր հյուրերի գրքում:
Հանդիպման վերջում  երկու խորհրդարանների ղեկավարները պատասխանեցին լրագրողների հարցերին:
Ամփոփելով հադիպումը ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Բելգիայի հետ քաղաքական հարաբերությունները միշտ եղել են բարձր մակարդակի վրա եւ համոզմունք հայտնեց, որ այսուհետ եւս համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով ավելի կզարգանա եւ կխորանա: Նա ընդգծեց, որ Հայաստանը որդեգրել է եվրաինտեգրման քաղաքականությունը եւ շարունակում է ժողովրդավարության խորացմանն ուղղված բարեփոխումները: Անդրադառնալով տարածաշրջանային զարգացումներին, պարոն Աբրահամյանը  նշեց, որ եվրոպական եւ  միջազգային կառույցներում  զգացվում է ճշգրիտ տեղեկատվության պակաս:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերող հարցին պարոն Դեկերը պատասխանեց. «Անչափ ափսոսում եմ, որ  այդ ակտիվ դիվանագիտությունը  չհաջողվեց Թուրքիայի մեղքով, որը  նոր  պայմաններ էր առաջադրում Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ այն պահին, երբ  գործնականում պետք է վավերացներ  արձանագրությունները,  որոնք արդեն  պատրաստ էին,  ստորագրված: Հիասթափեցնող   է, որ  Թուրքիան չցանկացավ ավելի հեռուն գնալ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործում»:
Անդրադառնալով Հայաստանի հետ հարաբերություններին` պարոն Դեկերը ասաց. «Եվրամիությունում Բելգիայի նախագահության շրջանում կցանկանայինք խորացնել Հայաստանի հետ հարաբերությունները: Կարծում ենք, որ դրանք էական հարաբերություններ են, ինչպես  Հայաստանի, այնպես էլ  նույն Եվրամիության համար, որը ցանկանում է բարելավել իր հարաբերությունները մի երկրի հետ, որի հետ կապված ենք նախեւառաջ  առանձնահատուկ հարաբերություններով. Եվրոպայում  շատ գործուն, ակտիվ համայնքով, ինչպես նաեւ քաղաքական եւ ռազմավարական շահերով»:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ, Հայաստանի հարցերով զեկուցողներ Թոմաս Պորեբայի եւ Չարլզ Թանոկի հետ: Զեկուցողներին ՀՀ ԱԺ նախագահը պատմելով մեր երկրի մասին, նշեց, որ  հայ իրականության մեջ մեծ դեր ունեն ավանդույթները, հոգեւոր արժեքները եւ դրանց վրա հիմնված եվրոպական արժեքները` ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների հարգումը:
Հովիկ Աբրահամյանը Եվրախորհրդարանի պատգամավորներին մանրամասն ներկայացրեց ԼՂ հակամարտության բանակցային գործընթացը եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն առնչվող զարգացումները:
Պարոնայք Պորեբան եւ Թանոկը հավաստիացրին, որ կանեն հնարավորը, որպեսզի Հայաստանի եւ հայկական կողմի դիրքորոշման մասին Եվրախորհրդարանին ներկայացվի անաչառ տեղեկատվություն: Կողմերը անթույլատրելի համարեցին 21-րդ դարի Եվրոպայում փակ սահմանների առկայությունը:

RA NA President Hovik Abrahamyan Meets with the President of the Belgian Senate in Brussels
On July 12, the working visit of the delegation led by RA NA President Hovik Abrahamyan to Brussels. The Head of NA delegation in Euronest, the Chairman of NA Foreign Relations Armen Rustamyan, the member of Armenia-EU Parliamentary Cooperation Committee Artak Zakaryan, the Chief of NA Staff Gegham Gharibjanyan, the Deputy Minister of Foreign Affairs Arman Kirakosyan are in the delegation.
RA National Assembly President Hovik Abrahamyan on the first day of the working visit to Brussels met with the President of the Senate of Belgium Armand de Decker.
Greeting his counterpart, the President of the Senate of Belgium Armand de Decker noted that Belgium focused on the development of bilateral and multilateral relations with Armenia. He considered necessary the deepening of cooperation between parliaments, which also greatly promoted his official visit to Yerevan in 2009. The President of the Senate expressed hope that Hovik Abrahamyan’s next visit to Brussels would be official and confirmed his invitation of the official visit.
Thanking for warm reception RA NA President Hovik Abrahamyan noted with satisfaction the high level of bilateral relations between Armenia and Belgium. Mr. Abrahamyan emphasized the development and deepening of cooperation between the two parliaments, the cooperation within PACE and OSCE PA framework, as well as in Euronest being implemented under aegis of the European Parliament within the framework of the European Union Eastern Partnership. He also highlighted the activation of cooperation in trade-economic and other spheres. The NA President stressed the effective presidency of Belgium during the last years in international structures, in particular in OSCE and UN Security Council, expressing confidence that the presidency of Belgium in the European Union would also be effective. We’ll note that RA NA President Hovik Abrahamyan was the first high-ranking official, who visited Brussels after Belgium assuming the presidency in the European Union.
During the meeting the sides also discussed regional problems. Mr. Abrahamyan presented Armenia’s approaches in the issue of Artsakh problem, as well as in the relations with neighbouring countries. The NA President stressed that Armenia repeatedly stated that the problem should be settled through peaceful negotiations, to which Azerbaijan greatly impeded with his frequently sounded bellicose announcements. He expressed concern that the international community did not give adequate assessment to the actions of Azerbaijan.
Touching upon the settlement process of the Armenian-Turkish relations Armand de Decker highly assessed Armenia’s brave and initiative policy for establishing relations with Turkey without preconditions, noting that proposing preconditions by Turkey caused disappointment in the European Union. The President of the Senate stressed that the Belgian Parliament was always next Armenia, about which also documented the adoption of the Resolution on recognition of the Armenian Genocide by the Belgian Parliament in 1998.
During the meeting the sides discussed other of bilateral interest too.
Hovik Abrahamyan walked in the Senate accompanied Armand de Decker. He was in the session hall. The NA President left a note in the Book of Honorable Guests.
At the end of the meeting the heads of the two parliaments answered the journalists’ questions.
Summing up the NA President Hovik Abrahamyan noted that the political relations with Belgium had always been at a high level and expressed conviction that from now on the cooperation would develop and deepen in all directions, too. He underlined that Armenia had adopted the European integration policy and continued the reforms directed to deepening of democracy. Touching upon the regional developments, Mr. Abrahamyan noted that in European and international structures lack of accurate information is felt.
In response to the question concerning the Armenian-Turkish relations’ normalization Mr. Decker answered: “I regret very much that the active diplomacy did not succeed because of Turkey, which proposed new conditions about Nagorno Karabakh at the moment, when practically it should ratify the protocols, which have already been ready, and signed. It is disappointing that Turkey did not want to advance in the normalization of relations with Armenia.”
Touching upon the relations with Armenia Mr. Decker said: During the presidency of Belgium in the European Union we would like to deepen the relations with Armenia. We think that they are essential relations, for Armenia, as well as for the European Union, which wishes to improve its relations with a country, with which we are related, first of all, with special relations, with very active community in Europe, as well as with political and strategic interests.”
On the same day RA NA President Hovik Abrahamyan met with the deputies of the European Parliament, rapporteurs on Armenia Tomasz Poreba and Charles Tannock. Telling the rapporteurs about our country RA NA President noted that the traditions, spiritual values and the European values, the democracy, human rights and honouring of the based on them, have a big role in the Armenian reality.
Hovik Abrahamyan thoroughly presented the peaceful process of NK conflict and the developments concerning the Armenian-Turkish relations’ normalization.
Mr. Poreba and Tannock ensured that they would do their utmost, in order to present unbiased information to the European Parliament about the stance of the Armenians side. The sides considered impressible the existence of the closed borders in Europe in the 21st century.