ԱԺ նախագահը մասնակցեց Հարություն Կալենցի 100-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի բացմանը
Օգոստոսի 6-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում մեկնարկեցին  հայ մեծանուն գեղանկարիչ Հարություն Կալենցի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումները, որոնց ներկա էին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանը, մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը: Նախ   կայացավ Կալենցի կտավները եւ կենսագրությունը ներկայացնող գրքի շնորհանդեսը, ապա բացվեց նկարչի ցուցահանդեսը:
Ազգային պատկերասրահի տնօրեն Փարավոն Միրզոյանի խոսքերով` այս հրաշալի վարպետը նոր շունչ է հաղորդել 1950-60-ական թվականների հայ գեղանկարչությանը: Գեղանկարչի որդին` «Կալենց» մշակութային հիմնադրամի նախագահ Սարո Կալենցը նկատեց, որ այս գրքին սպասել են 70 տարի, եւ վերջապես, մշակույթի նախարարության օժանդակութամբ, այն հրատարակվեց:
Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը շրջեց   ցուցասրահում, ծանոթացավ ներկայացված աշխատանքներին: Լրագրողների հետ զրույցում Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Կալենցն իրոք մեծ նկարիչ է, եւ այս ցուցահանդեսի մարդաշատությունը արտահայտում է ժողովրդի, հասարակության վերաբերմունքը նրա նկատմամբ: Լրագրողի հարցին ի պատասխան` հայտնելով իր տպավորությունները, ԱԺ նախագահը նշեց.« Չկա մի մասնագետ, նկարիչ, մի հայազգի, որ չհարգի, չհավանի Հարություն Կալենցի նկարները, որովհետեւ նա մեծություն է մեզ համար, մեր ժողովրդի համար»: Հովիկ Աբրահամյանն ասաց, որ պարտավոր են անել   ամեն ինչ` Կալենցի ընտանիքին օգնելու համար, որ գեղանկարչի արվեստն ամբողջությամբ ներկայացվի հասարակությանը:
Այս տարի Հարություն Կալենցի ցուցահանդես նախատեսվում է կազմակերպել նաեւ Բեյրութում՝ նկարչի լիբանանյան շրջանը (որտեղ նա ապրել եւ ստեղծագործել է 19 տարի, մինչեւ Հայաստանը ներգաղթը)` ներկայացնող գործերով:

NA Speaker Participates in the Opening of the Exhibition Dedicated to the 100th Anniversary of Haroutiun Kalents
On August 6 the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian outstanding painter Haroutiun Kalents began in the National Gallery of Armenia, which attended the Speaker of the National Assembly Hovik Abrahamyan, the Chief of the Staff of the National Assembly Gegham Gharibjanyan, the Minister of Culture Hasmik Poghosyan. First, the presentation of the book introducing Kalents’ canvases and biography was held.
In the words of the Director of the National Gallery Paravon Mirzoyan, this wonderful master gave new breath to the Armenian painting of the 1950-60s. The painter’s son, the Chairman of Kalents Cultural Foundation, Saro Kalents, noticed that they had waited for this book for 70 years, and finally is was published by the assistance of the Ministry of Culture.
The Speaker of the National Assembly Hovik Abrahamyan walked around in the exhibition hall and got familiarized with the presented works. In his talk with the journalists Hovik Abrahamyan noted that Kalents was really a great painter, and the fact of many people being in that exhibition, expressed the attitude of the people and the society towards him. In response to the journalist’s question, expressing his impressions the NA Speaker noted: “There is no specialist, painter, an Armenian that won’t respect, like Harutiun Kalents’ paintings because he is a great person for us, for our people.” Hovik Abrahamyan said that they would do their best for helping Kalents’ family to fully present the painter’s art to the society.
This year Harutiun Kalents’ exhibition is also envisaged to organize in Beirut with the works representing the painter’s Lebanese period (he lived and worked there for 19 years before emigrating to Armenia).