Լրագրողները ծանոթացան ԱԺ նիստերի դահլիճի վերանորոգման ընթացքին
Սեպտեմբերի 9-ին Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճի վերանորոգման աշխատանքներին ծանոթացան  խորհրդարանում հավատարմագրված լրագրողները: ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանի, ճարտարապետներ Նարեկ Սարգսյանի  եւ Անահիտ Թարխանյանի ուղեկցությամբ հերթական անգամ հետեւում էր վերանորոգման ընթացքին:
ԱԺ նիստերի դահլիճի վերանորոգման աշխատանքները ավարտին կհասցվեն սեպտեմբերի 25-ին: Օրենքների քննարկումն ու ընդունումը տեղի կունենա ժամանակակից տեխնիկական միջոցներով հագեցած, գեղեցիկ նիստերի դահլիճում, որտեղ ստեղծված են բոլոր հնարավորությունները նաեւ լրագրողների աշխատանքի համար: Ընդհանուր առմամբ, աշխատանքների իրականացման վրա ծախսվել է 480 մլն դրամ, աշխատանքներն արդեն պետք է ավարտված լինեին, սակայն տեխնիկական միջոցները մի փոքր ուշանում են: Դահլիճի հետ միասին ժամանակակից եւ բարեկարգ տեսք կստանա նաեւ դահլիճի շրջակա տարածքը: Երկու օթյակ կառուցվել է հատուկ լրագրողների համար: Դրանց դիմաց կլինեն երկու սենյակներ լրագրողների եւ մեկ սենյակ` հեռուստաօպերատորների համար: Լրագրողների համար նախատեսված սենյակներում մոնիտորներ կլինեն, որպեսզի լրագրողները չկտրվեն նիստից, իսկ օթյակներից կկարողանան ամբողջական պատկերը տեսնել: Մինչ դահլիճի վերանորոգման ավարտը, ԱԺ առաջին քառօրյան տեղի կունենա Մելիք-Ադամյան 1 հասցեում: ՀՀ ԱԺ նախագահը լրագրողներին տեղեկացրեց, որ գոհ է կատարված աշխատանքից եւ խոստացավ, որ ամեն ինչ կարվի, որպեսզի նրանց շփումը պատգամավորների հետ ավելի հեշտ լինի:
Հայ-ռուսական հարաբերություններին վերաբերող հարցին ի պատասխան` Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ դրական է վերաբերում այդ երկրի հետ ցանկացած սերտացման. «Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերությունները ավելի ամրապնդենք»:
ԱԺ նախագահը պատասխանեց նաեւ լրագրողներին հուզող մի շարք հարցերի, որոնք հիմնականում վերաբերում էին այս կամ այն լրատվամիջոցներում նրան առնչվող հրապարակումներին, ասեկոսեներին:
Հաջորդ գումարման ԱԺ-ում Արթուր Բաղդասարյանի խորհրդարանի նախագահ դառնալու հարցին ի պատասխան` Հովիկ Աբրահամյանն ասաց, որ 2007թ.-ի խորհրդարանական ընտրություններում Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը ստացել է քվեների մեծամասնությունը, ինչի արդյունքում որոշվել է, որ Տիգրան Թորոսյանը ղեկավարի ԱԺ-ն, այնուհետեւ ընտրվել է ինքը` Հովիկ Աբրահամյանը: «Համոզված եմ, որ 2012 թ. Հանրապետական կուսակցությունը կունենա ձայների մեծամասնություն, իսկ թե ով կդառնա խորհրդարանի նախագահ, կորոշի կուսակցությունը եւ կուսակցության նախագահը»:
Հաջորդ հարցը վերաբերում էր այն լուրերին, թե «հարկային մարմինները ստուգումներ են անցկացնում իբր Հովիկ Աբրահամյանին պատկանող ձեռնարկություններում»: ԱԺ նախագահը պատասխանեց, որ դրանք հերյուրանքներ են, քանի որ ինքը այդպիսի ձեռնարկություններ չունի եւ իր մտերիմներին մշտապես հորդորում է արդար աշխատել, այդ դեպքում ոչ հարկայինից, ոչ էլ ստուգող մարմիններից պետք չէ վախենալ:
Հովիկ Աբրահամյանը հերքեց նաեւ այն խոսակցությունները, թե ինքը իբր ձեռք է բերել Նալբանդյան փողոցի վրա գտնվող ոստիկանության մանկապարտեզը եւ դրա տեղում պատրաստվում է կառուցել էլիտար շենք: «Ես ընդհանրապես Երեւան քաղաքում ոչ մի էլիտար շենքի կառուցմանն ոչ մասնակցել եմ մինչեւ այսօր, ոչ էլ նման ծրագիր կա, որ պետք է մասնակցեմ: Ուղղակի հերյուրանք է, եւ ես ուզում եմ որակել դա որպես պատվեր»: ԱԺ-ի նախագահն այս կապացությամբ հայտնեց, որ վատ բան չի տեսնում, եթե որեւէ մեկը շենք կառուցի, սակայն այլ հարց է, թե ինչու են «իրական տերերը փորձում խուսափել իրենց ականջները ցույց տալուց»: Հովիկ Աբրահամյանի կարծիքով, «պատկան մարմինները լիովին տիրապետում են, թե դրա հեղինակներն ովքեր են»: Բացի այդ, ըստ նրա, կառավարության որոշման մեջ շատ հստակ երեւում է:

Журналисты ознакомились с ходом реконструкции зала заседаний НС
9 сентября аккредитованные в НС журналисты вместе с Председателем НС О.Абраамяном, руководителем аппарата НС Г.Гарибджаняном, архитекторами Н.Саркисяном и А.Тарханян в очередной раз ознакомились  с ходом  реконструкции  зала заседаний парламента.
Работы по ремонту зала заседаний НС будут завершены 25 сентября. Обсуждение и принятие законов отныне будет проводиться в оборудованном современными техническими средствами красивом зале, где также созданы все возможности для работы журналистов. В целом на реализацию проекта затрачено 480 млн драмов; работы уже должны были быть завершены, однако технические средства несколько запаздывали. Вместе с залом современный и благоустроенный вид примет также окружающая зал территория. Специально сооружены две ложи для журналистов. Напротив для представителей СМИ отведены две комнаты, еще одна – для телеоператоров.  В предусмотренных для журналистов комнатах будут установлены мониторы, позволяющие следить за работой заседания. До завершения ремонта зала первая четырехдневка пройдет, как и ранее,   на Мелик-Адамяна, 1. Председатель НС О.Абраамян сообщил журналистам, что доволен проделанной работой и пообещал, что будет сделано все для облегчения их контактов с депутатами.
В ответ на вопрос об армяно-российских отношениях О.Абраамян отметил, что положительно относится к любому сближению с этой страной: “Мы должны сделать все возможное для еще большего упрочения наших отношений с Россией”.
Глава парламента ответил также на ряд других интересующих журналистов вопросов, касающихся в основном тех или иных публикаций и слухов о нем в СМИ.
На вопрос о возможности появления Артура Багдасаряна на посту спикера парламента  О.Абраамян ответил, что на парламентских выборах  2007 года РПА получила большинство мандатов, в итоге чего было решено выдвинуть Т.Торосяна, затем был избран он, О.Абраамян. “Убежден, что в 2012 г. РПА добьется перевеса в голосах, а кто станет главой парламента, определят партия и председатель партии”, - заявил спикер НС.
Следующий вопрос касался слухов, вроде “налоговые органы проводят проверки на предприятиях, принадлежащих О.Абраамяну”. Спикер ответил, что это клевета, поскольку у него нет таких   предприятий, и он постоянно призывает своих близких работать честно, так как в этом случае не надо будет бояться ни налоговиков, ни проверяющих органов.
О.Абраамян аргументированно отверг также другие измышления, касающиеся его намерений и планов, квалифицировав  их  появление как “заказ”. По мнению спикера парламента, соответствующие органы полностью  владеют информацией об авторах этих инсинуаций.