Լրագրողները ծանոթացան ԱԺ նիստերի դահլիճի վերանորոգման ընթացքին
Սեպտեմբերի 9-ին Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճի վերանորոգման աշխատանքներին ծանոթացան  խորհրդարանում հավատարմագրված լրագրողները: ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանի, ճարտարապետներ Նարեկ Սարգսյանի  եւ Անահիտ Թարխանյանի ուղեկցությամբ հերթական անգամ հետեւում էր վերանորոգման ընթացքին:
ԱԺ նիստերի դահլիճի վերանորոգման աշխատանքները ավարտին կհասցվեն սեպտեմբերի 25-ին: Օրենքների քննարկումն ու ընդունումը տեղի կունենա ժամանակակից տեխնիկական միջոցներով հագեցած, գեղեցիկ նիստերի դահլիճում, որտեղ ստեղծված են բոլոր հնարավորությունները նաեւ լրագրողների աշխատանքի համար: Ընդհանուր առմամբ, աշխատանքների իրականացման վրա ծախսվել է 480 մլն դրամ, աշխատանքներն արդեն պետք է ավարտված լինեին, սակայն տեխնիկական միջոցները մի փոքր ուշանում են: Դահլիճի հետ միասին ժամանակակից եւ բարեկարգ տեսք կստանա նաեւ դահլիճի շրջակա տարածքը: Երկու օթյակ կառուցվել է հատուկ լրագրողների համար: Դրանց դիմաց կլինեն երկու սենյակներ լրագրողների եւ մեկ սենյակ` հեռուստաօպերատորների համար: Լրագրողների համար նախատեսված սենյակներում մոնիտորներ կլինեն, որպեսզի լրագրողները չկտրվեն նիստից, իսկ օթյակներից կկարողանան ամբողջական պատկերը տեսնել: Մինչ դահլիճի վերանորոգման ավարտը, ԱԺ առաջին քառօրյան տեղի կունենա Մելիք-Ադամյան 1 հասցեում: ՀՀ ԱԺ նախագահը լրագրողներին տեղեկացրեց, որ գոհ է կատարված աշխատանքից եւ խոստացավ, որ ամեն ինչ կարվի, որպեսզի նրանց շփումը պատգամավորների հետ ավելի հեշտ լինի:
Հայ-ռուսական հարաբերություններին վերաբերող հարցին ի պատասխան` Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ դրական է վերաբերում այդ երկրի հետ ցանկացած սերտացման. «Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերությունները ավելի ամրապնդենք»:
ԱԺ նախագահը պատասխանեց նաեւ լրագրողներին հուզող մի շարք հարցերի, որոնք հիմնականում վերաբերում էին այս կամ այն լրատվամիջոցներում նրան առնչվող հրապարակումներին, ասեկոսեներին:
Հաջորդ գումարման ԱԺ-ում Արթուր Բաղդասարյանի խորհրդարանի նախագահ դառնալու հարցին ի պատասխան` Հովիկ Աբրահամյանն ասաց, որ 2007թ.-ի խորհրդարանական ընտրություններում Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը ստացել է քվեների մեծամասնությունը, ինչի արդյունքում որոշվել է, որ Տիգրան Թորոսյանը ղեկավարի ԱԺ-ն, այնուհետեւ ընտրվել է ինքը` Հովիկ Աբրահամյանը: «Համոզված եմ, որ 2012 թ. Հանրապետական կուսակցությունը կունենա ձայների մեծամասնություն, իսկ թե ով կդառնա խորհրդարանի նախագահ, կորոշի կուսակցությունը եւ կուսակցության նախագահը»:
Հաջորդ հարցը վերաբերում էր այն լուրերին, թե «հարկային մարմինները ստուգումներ են անցկացնում իբր Հովիկ Աբրահամյանին պատկանող ձեռնարկություններում»: ԱԺ նախագահը պատասխանեց, որ դրանք հերյուրանքներ են, քանի որ ինքը այդպիսի ձեռնարկություններ չունի եւ իր մտերիմներին մշտապես հորդորում է արդար աշխատել, այդ դեպքում ոչ հարկայինից, ոչ էլ ստուգող մարմիններից պետք չէ վախենալ:
Հովիկ Աբրահամյանը հերքեց նաեւ այն խոսակցությունները, թե ինքը իբր ձեռք է բերել Նալբանդյան փողոցի վրա գտնվող ոստիկանության մանկապարտեզը եւ դրա տեղում պատրաստվում է կառուցել էլիտար շենք: «Ես ընդհանրապես Երեւան քաղաքում ոչ մի էլիտար շենքի կառուցմանն ոչ մասնակցել եմ մինչեւ այսօր, ոչ էլ նման ծրագիր կա, որ պետք է մասնակցեմ: Ուղղակի հերյուրանք է, եւ ես ուզում եմ որակել դա որպես պատվեր»: ԱԺ-ի նախագահն այս կապացությամբ հայտնեց, որ վատ բան չի տեսնում, եթե որեւէ մեկը շենք կառուցի, սակայն այլ հարց է, թե ինչու են «իրական տերերը փորձում խուսափել իրենց ականջները ցույց տալուց»: Հովիկ Աբրահամյանի կարծիքով, «պատկան մարմինները լիովին տիրապետում են, թե դրա հեղինակներն ովքեր են»: Բացի այդ, ըստ նրա, կառավարության որոշման մեջ շատ հստակ երեւում է:

Journalists Get familiarized with the Repairing Procedure of the NA Session Hall
On September 9 the journalists accredited in the parliament got familiarized with the repairing works of the session hall of the National Assembly. RA NA Speaker Hovik Abrahamyan, the NA Chief of Staff Gegham Gharibjanyan, architects Narek Sargsyan and Anahit Tarkhanyan met them in the hall.
The repairing works of NA session hall will be completed on September 25. The debate and the adoption of the laws will take place in the beautiful session hall equipped with modern technical means, where all possibilities are created for the journalists’ work. In general, 480mln drams have been spent for the implementation of the works, and they had already to be completed, but the technical means are a little late. Together with the hall the area adjacent to the hall will also get modern and well to do look. Two boxes have been built for special journalists. Two rooms will be for the journalists and one room for cameramen opposite them. There will be monitors in the rooms for the journalist in order they will follow the session, and they will be able to see the whole picture from the boxes. Before the completion of the repairing works the first four-day sittings will be held in Melik-Adamian 1. RA NA Speaker informed the journalist that he was pleased with the work done and promised that they would do their best in order their contact with the MPs would be easier.
In response to the question concerning the Armenian-Russian relations Hovik Abrahamyan noted that he positively referred to any rapprochement with that country: “We shall do our best in order to more strengthen our relations with Russia.”
The NA Speaker answered a number of questions being of interest for the journalists, which mainly related to the publications, rumours concerning him in this or that media.
In response to the question of Artur Baghdasaryan becoming Parliament Speaker in the next convocation in the National Assembly Hovik Abrahamyan said that in 2007 parliamentary elections the Republican Party of Armenia gained the majority of votes, as a result of which, it has been decided that Tigran Torosyan would lead the NA, then he, Hovik Abrahamyan has been elected. “I am sure that in 2012 the Republican Party will have majority of votes, and who will become the Parliament Speaker, the party and the chairman of the party will decide.”
The next question related to the news that “the tax bodies check as if in the enterprises belonging to Hovik Abrahamyan.” The NA Speaker answered that those were fabrications, as he himself had no such enterprises and urged his close friends to work fairly, and in that case one should neither fear the tax service, nor checking bodies.
Hovik Abrahamyan also refuted the conversations that as if he got the kindergarten of the police in Nalbandyan Street, and was going to construct an elite building. “In general, I neither have taken part in Yerevan in the construction of an elite building until now, nor there is such a programme that I should take part. This is just fabrication, and I would like to characterize it as a commission.” In this connection the NA Speaker said that he did not see any bad thing if anybody construct a building, but it was another issue, why “the real owners try to avoid showing their real face.” In Hovik Abrahamyan’s opinion “the relevant bodies know who are its authors.” Besides, according to him, it is very distinctly seen in the decision of the government.