ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Սամվել Բալասանյանի կենսագրությունը
1976թ. ավարտել է Լենինականի Մ. Նալբանդյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտը:  Մանկավարժ-մաթեմատիկոս:1983թ. հեռակա ուսուցմամբ ավարտել է  Մոսկվայի սննդի արդյունաբերության ինստիտուտը: Սննդի տեխնոլոգ:
1977թ. Լենինականի գարեջրի գործարանում աշխատել է բանվոր, 1978թ. հրուշակեղենի ֆաբրիկայում? տեխնոլոգ:
1999-2003թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 63 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի, ապա արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Կայունություն», ապա «Ագրարային-արդյունաբերական ժողովրդական միավորում» պատգամավորական խմբի անդամ:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 49 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանխնայբանկում» ավանդադրված Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների խնայողական ավանդները վերականգնելու եւ փոխհատուցելու հնարավորություններն ուսումնասիրող Ազգային ժողովի ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ: ՕԵ խմբակցության ղեկավար:
2005թ. պարգեւատրվել է Ազգային ժողովի պատվո մեդալով:
2007թ. մայիսի 12-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել թիվ 35 ընտրատարածքից: Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:

Родился 12 октября 1954 г. в г. Ленинакане (Гюмри).
В 1976г. окончил Ленинаканский государственный педагогический институт им. М. Налбандяна. Педагог-математик. В 1983г. заочно окончил Московский институт пищевой промышленности. Технолог-пищевик.
В 1976-1977 гг. – служба   в Советской Армии.
В 1977 г. – рабочий   на Ленинаканском пивоваренном заводе, в 1978 г. технолог на кондитерской фабрике.
В 1992-1999 гг. - директор пивоваренного завода.
В 1999-2003 гг. - депутат НС (избирательный округ N 63). Член Постоянной комиссии по социальным вопросам, здравоохранению и охране природы НС, затем член Постоянной комиссии по внешним сношениям НС. Член фракции “Стабильность”, впоследствии член фракции “Аграрно-промышленное народное объединение”.
В 2003-2007 гг. - депутат НС (избирательный округ N 49). Член Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС. Председатель Временной комиссии по изучению возможностей восстановления и возмещения сберегательных вкладов граждан Республики Армения, вложенных в Армсбербанк. Руководитель фракции “Оринац Еркир”.
В 2005 г. награжден Медалью Почета Национального Собрания РА.
12 мая 2007 г. избран депутатом НС по избирательному округу N 35. Член Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам.