Հոկտեմբերի 8-ին երկօրյա  աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանեց  Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանիի գլխավորած պատվիրակությունը:
Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ առանձնազրույց ՀՀ ԱԺ նախագահ  Հովիկ Աբրահամյանի եւ ԻԻՀ խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանիի միջեւ:
Փաստելով երկու երկրների միջեւ գոյություն ունեցող բարեկամական հարաբերությունները` կողմերը կարեւորեցին միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը, ինչը կնպաստի երկկողմ կապերի ամրապնդմանը եւ փոխգործակցության խորացմանը բազմաթիվ ուղղություններով: Նշվեց, որ երկու երկրների ջերմ հարաբերությունների ձեւավորմանը նպաստում է  օրենսդիր մարմինների համագործակցությունը եւ  այս համատեքստում կարեւորվեց  բարեկամության պատգամավորական խմբերի  գործունեությունը: Խորհրդարանների ղեկավարները  նշեցին , որ  հայ-իրանական համագործակցությունը նպաստում է տարածաշրջանային խաղաղության եւ կայունության ամրապնդմանը, կարեւորեցին տնտեսական փոխգործակցութան ակտիվացումը  եւ կոնկերտ ծրագրերի իրականացումը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին:
Առանձնազրույցից հետո հանդիպումը շարունակվեց ընդլայնված կազմով:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ողջունելով հյուրերին` անդրադարձավ 2009 թվականի սեպտեմբերին ԻԻՀ կատարած պաշտոնական այցին եւ կարեւորեց այդ ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց, որ փոխայցելությունները նպաստում են երկու երկրների  ու ժողովուրդների միջեւ կապերի ամրապնդմանը, եւ Ալի Լարիջանիի այցով  երկկողմ հարաբերություններն ավելի կակտիվանան:
Իրանի խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանին  կարեւորեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ` Իրան կատարած այցը, նշելով, որ այն իր մեջ ներառում էր երկու երկրների հարաբերությունների ակտիվացման բանալին: Նա դրական գնահատեց այդ այցը, որը նպաստեց նաեւ տնտեսական հարաբերությունների ակտիվացմանը:
Հանդիպմանը կարեւորվեց տնտեսական կապերի սերտացումը  եւ այդ ոլորտում նախանշված ծրագրերի իրականացումը: Երկուստեք նշվեց, որ միջխորհրդարանական հարաբերությունները գտնվում են բավական բարձր մակարդակի վրա, ինչը լավ հնարավորություն է  ստեղծում նպաստել նախատեսված ծրագրերի իրականացմանը: ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը  կարեւոր համարեց այն  ծրագրերի իրագործումը, որոնք  կնպաստեն տնտեսության աշխուժացմանը:
Անդրադարձ կատարվեց նաեւ տարածաշրջանի երկրների փոխհարաբերություններին  եւ առկա խնդիրներին: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Հայաստանը ցանկանում է խաղաղ ապրել հարեւանների հետ, եւ խնդիրները պետք է լուծել բանակցությունների միջոցով: Ինչ վերաբերում է ԼՂ հակամարտությանը, ԱԺ նախագահն ասաց, որ այն պետք է կարգավորվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, եւ շատ կարեւոր է ԼՂՀ իշխանություններին ներգրավել բանակցություններում: Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն հայտնեց ԼՂ հարցում Իրանի իշխանությունների անկողմնակալ դիրքորոշման համար: Իրանի խորհրդարանի նախագահը նշեց, որ  խնդիրը պետք է լուծվի երկուստեք ընդունելի տարբերակով: Անդրադարձ եղավ նաեւ հայ-թուրքական հարաբերություններին:
Ալի Լարիջանիի գնահատմամբ` Իրանի եւ Հայաստանի համագործակցությունը կարող է հաջողված կամուրջ լինել տարածաշրջանի զարգացման եւ առաջընթացի համար: ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Իրանը բարեկամ երկիր է Հայաստանի համար, եւ ամեն ինչ կարվի, որ Իրանի հետ հարաբերություններն ավելի զարգանան:
Հանդիպման ավարտին Իրանի խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանին գրառում կատարեց պատվավոր հյուրերի գրքում, այնուհետեւ  երկու երկրների խորհրդարանների պատվիրակությունները համատեղ լուսանկարվեցին:

8 октября с двухдневным рабочим визитом в Армению прибыла делегация, возглавляемая  Председателем Парламента Исламской Республики Иран  Али Лариджани.
В НС состоялась личная беседа Председателя НС РА Овика Абраамяна и Председателя Парламента ИРИ Али Лариджани.
Констатируя существующие между двумя странами дружественные отношения, стороны подчеркнули важность развития межпарламентских связей, что способствовало бы упрочению двусторонних отношений и углублению взаимодействия в различных направлениях. Отмечено было, что формированию дружественных отношений двух стран содействует сотрудничество законодательных органов и в данном контексте особо выделена деятельность депутатских групп дружбы. Главы парламентов отметили, что армяно-иранское сотрудничество способствует укреплению регионального мира  и стабильности, подчеркнули  важность активизации экономического взаимодействия и реализации конкретных  программ.
В ходе встречи были затронуты также региональные проблемы.
После конфиденциальной беседы встреча была продолжена в расширенном составе.
Председатель НС РА О.Абраамян, приветствовав гостей, обратился к официальному визиту в ИРИ в сентябре 2009 г. и подчеркнул важность достигнутых тогда договоренностей. Он отметил, что  взаимные поездки содействуют укреплению связей между двумя странами и народами, а с визитом Али Лариджани двусторонние отношения еще более активизируются.
Председатель Парламента ИРИ г-н Лариджани подчеркнул важность визита Председателя НС РА в Иран, содержащего ключ к форсированию отношений двух стран. Он позитивно оценил данный визит, содействовавший также оживлению и сближению экономических отношений.
Обоюдно был подчеркнут довольно высокий уровень межпарламентских отношений, что предоставляет хорошую возможность осуществления намеченных программ.
Были затронуты также взаимоотношения стран региона и существующие между ними проблемы. О.Абраамян заметил, что Армения привержена мирному сосуществованию с соседями, и проблемы следует решать путем переговоров. Что касается Нагорно-Карабахского конфликта, спикер НС подчеркнул, что он должен быть урегулирован в рамках Минской группы ОБСЕ, и крайне важно вовлечение в переговоры НКР. Г-н Абраамян поблагодарил власти ИРИ за беспристрастную позицию в вопросе Нагорного Карабаха. Председатель парламента ИРИ отметил, что проблема должна быть решена во взаимоприемлемом варианте. Затронуты были также армяно-турецкие отношения.
В оценке Али Лариджани, сотрудничество Армении и Ирана может стать прочным мостом для развития и прогресса региона в целом.  Председатель НС РА О.Абраамян отметил, что Иран – дружественная Армении страна и будет сделано все возможное для дальнейшего развития сотрудничества с ИРИ.
В завершение встречи Председатель Парламента ИРИ Али Лариджани расписался в Книге почетных гостей, затем делегации парламентов обеих стран совместно сфотографировались.