Հոկտեմբերի 23-ին  ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց  Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ,    Եվրանեսթ ԽՎ-ի փոխնախագահ, Սեւծովյան տարածաշրջանի հարցերով զեկուցող Տրայան Ունգուրյանուին, Հայաստանի հարցերով ստվերային զեկուցող Անդրեյ Կովաչեւին եւ Լյուքսեմբուրգում ՀՀ պատվո հյուպատոս Ֆրանկ Էնգելին , ովքեր ներկայացնում են Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունը:
Հովիկ Աբրահամյանը գոհունակությամբ նշեց Հայաստանի պատվիրակության` հուլիսին Բրյուսել կատարած այցի արդյունքները եւ փաստեց, որ այն շատ արդյունավետ էր:
ՀՀ Ազգային  ժողովի նախագահը նշեց, որ Հայաստանը ողջունում է  Եվրանեսթի գաղափարը եւ շահագրգռված է , որ այն կայանա:
Տրայան Ունգուրյանուն  շնորհակալություն հայտնեց Բրյուսելում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի կառուցողական դիրքորոշման համար եւ նշեց, որ իրենք գնահատում են Հայաստանի ջանքերը Եվրանեսթի կայացման ուղղությամբ:
Զրուցակիցները  կարեւորեցին  խորհրդարանական կապերի զարգացումը, նշելով, որ Եվրոնեսթ ԽՎ-ի մեկնարկը կխթանի այդ համագործակցությունը:

23 октября Председатель НС Овик Абраамян принял  депутатов Европарламента, вице-президента Парламентской Ассамблеи Евронеста, докладчика по вопросам Черноморского региона Траяна Унгуряну, докладчика по делам Армении  Андрея Ковачева и почетного консула РА в Люксембурге  Франка Энгеля, которые представляют Европейскую Народную партию.
Овик Абраамян с удовлетворением отметил итоги состоявшегося в июле визита делегации Армении в Брюссель и констатировал, что поездка была весьма продуктивной.
Председатель НС РА подчеркнул, что Армения приветствует идею Евронеста и заинтересована   в  ее становлении.
Траян Унгуряну поблагодарил спикера армянского парламента за его конструктивную позицию в Брюсселе и отметил, что они ценят усилия Армении в содействии становлению Евронеста.
Собеседники подчеркнули важность развития парламентских связей, отметив, что старт Парламентской Ассамблеи Евронеста явится стимулом к такому сотрудничеству.