Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության, «Օրինաց երկիր» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցությունների համատեղ հայտարարությունը
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը եւ «Օրինաց երկիր» կուսակցությունը համոզված են, որ  Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը այլընտրանք չունի։  Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի լիակատար իրացումը համայն հայության երազանքն ու նպատակն է։
Պաշտպանելով ԼՂՀ միջազգային ճանաչմանն ուղղված գործադրվող ջանքերն ու նախաձեռնությունները, մենք համոզված ենք, որ Հայաստանի Հանրապետության կողմից  ԼՂՀ միակողմանի  ճանաչման քայլը այս պահին չի բխում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող բանակցային գործընթացում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի  որդեգրած կառուցողական դիրքորոշումից, որին եւ զորակցում է խորհրդարանական կոալիցիան:
Անցած 18 տարիների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունը մշտապես շահագրգիռ մոտեցում է ցուցաբերել բանակցային գործընթացին՝ համոզված լինելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ եւ արդարացի կարգավորումը հնարավոր է միայն ԵԱՀԿ հիմնարար սկզբունքների ազնիվ եւ հետեւողական կենսագործման պայմաններում։
Միաժամանակ, համոզված ենք, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման եւ սեփական պետություն ունենալու իրավունքը այն բարձրագույն արժեքն է, հանուն որի  Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը մշտապես պատրաստ է գնալ առավել վճռական քայլերի, եթե բանակցային գործընթացը ձախողվի՝ վտանգելով Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքներն ու անվտանգությունը։
Ընթացող բանակցային գործընթացի ձախողման պարագայում մենք թե՛ ինքներս կնախաձեռնենք Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման քայլը, թե՛ կսատարենք դրանով մտահոգ ցանկացած այլ քաղաքական ուժի նախաձեռնությանը։
Այս պահին իշխող քաղաքական կոալիցիան հայտարարում է, որ չի մասնակցելու  Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչմանը վերաբերող օրենքի նախագծի քվեարկությանը։

Joint Statement of the Parliamentary Factions Republican Party of Armenia, Prosperous Armenia Party and Country of Law Party
The Republican Party of Armenia, Prosperous Armenia Party (PAP) and Country of Law Party are sure that the international recognition of the Nagorno Karabakh Republic (NKR) has no alternative. The full realization of the right of self-determination of the Artsakh people is the Armenians’ dream and goal.
Defending the efforts and initiatives made directed to the international recognition of NKR, we are sure that the step taken to the one-sided recognition of NKR by the Republic of Armenia this moment does not stem from the constructive position adopted by the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan within the framework of the OSCE Minsk Group, which supports the parliamentary coalition.
During the past 18 years the Republic of Armenia has permanently shown concerned approach to the negotiation process, being sure that the peaceful and fair settlement of the Nagorno Karabakh is only possible in the conditions of kind and consecutive implementation of the OSCE basic principles.
At the same time we are sure that the right of the self-determination of the Artsakh people and having their own state is the highest value, for which the National Assembly of the Republic of Armenia is constantly ready to take more decisive steps, if the negotiation process fails endangering the basic rights and security of the Artsakh people.
In case of the failure of the ongoing negotiation process we, ourselves, will initiate the step of the recognition of the Republic of Nagorno Karabakh and we will support the initiative of any other political force being concerned about it.
At this moment the ruling political coalition states that it will not take part in the voting of the draft law regarding the recognition of the Nagorno Karabakh Republic.