Ազգային ժողովի խմբակցությունները հոկտեմբերի 29-ի ճեպազրույցներում ամփոփեցին քառօրյա նիստերի աշխատանքները, միաժամանակ անդրադարձան քաղաքական  մի քանի կարեւոր իրադարձությունների:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը քառօրյայի ընթացքում քննարկված նախագծերից առանձնացրեց «Նվազագույն  ամսական աշխատավարձի մասին» օրենքում փոփոխություն նախատեսող նախագիծը`  եզրակացնելով, որ աշխատավարձի առաջարկվող չափը` 32.500 դրամը, չի կարող ապահովել քաղաքացիների նվազագույն պահանջները: Ստյոպա Սաֆարյանի կարծիքով` կառավարությունն ունի այն գործիքները եւ ֆիանասական աղբյուրները, որոնց հաշվին կարող է գալիք տարվա բյուջեում նախատեսել նվազագույն աշխատավարձի ավելի բարձր շեմ: Հարցին ի պատասխան, թե հնարավո՞ր է «Ժառանգությունը» նահանջի եւ Ղարաբաղի ճանաչման մասին օրինագիծը քվեարկության չդնի նաեւ երկու քառօրյա անց Արմեն Մարտիրոսյանը նախ չհամաձայնեց «նահանջ» ձեւակերպման հետ, ապա եւ բանախոսները հավաստեցին, որ հարցը ներառված է մեծ եւ փոքր օրակարգերում եւ քվեարկության է դրվելու դեկտեմբրի 9-ին:  Իսկ մինչ այդ ձեռք է բերվել բոլորի համար ընդունելի փոխհամաձայնություն ժամկետի շուրջ, ասաց Ստյոպա Սաֆարյանը: Պատգամավորներն անդրադարձան նաեւ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հրավիրած խորհրդակցությանը եւ դրա ընթացքում խորհրդարանի  քաղաքական ուժերի քննարկած հարցերին` մասնավորապես ԱԺ կանոնակարգում լրացում կատարելու եւ էթիկայի հանձնաժողով ստեղծելու նախաձեռնությանն ու պատգամավորի` գործարարությամբ չզբաղվելու   սահմանադրական պահանջին: Պատգամավորները նշեցին, որ շրջանառվող նախնական փաստաթուղթը լրջորեն վերանայելու անհրաժեշտություն կա:
«Օրինաց երկիր» խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը վերջին քառօրյա նիստերի ընթացքում քննարկված հարցերից կարեւորեց «Արտոնագրային վճարների մասին» նախագիծը` նշելով, որ կառավարության նախագիծն արտացոլում եւ միավորում է նաեւ ՕԵԿ-ի համանման նախաձեռնությունը: Պատգամավորը մեկ անգամ եւս ողջունեց   փոքր եւ միջին բիզնեսի ոլորտում հարկային պարտավորությունները հաստատագրված վճարով սահմանափակելու մոտեցումը եւ տեղեկացրեց դրա համար անհրաժեշտ` 6 մլն դրամ շրջանառության շեմն ավելացնելու եւ 7 մլն դարձնելու իրենց առաջարկի մասին: Տկն. Բիշարյանը խոսեց նաեւ Աստրախանում կայացած` նախագահների եռակողմ հանդիպման մասին` ընդունված հռչակագիրը դիտարկելով կարեւոր քայլ հակամարտության կարգավորման ճանապարհին: Խոսքը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եւ Կարմիր Խաչի օգնությամբ ռազմագերիների փոխանակման եւ զոհվածների աճյունների տեղափոխման շուրջ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ համաձայնության մասին է: Հովհաննես Մարգարյանը, պատասխանելով լրագրողի հարցին, անդրադարձավ «Աղբահանության եւ սանիտարական մաքրման մասին» օրինագծին եւ մասնավորապես դրանով առաջարկվող դրույքաչափերին:  Հարցը քննարկումների փուլում է գտնվում եւ, բանախոսի համոզմամբ,  կհաջողվի մեկ հոգու համար նախատեսված մինչեւ հազար դրամ աղբահանության վարձավճարը կրճատել կրկնակի: Նրա հաշվարկով, կլինեն տարբերակված դրույքաչափեր, բազամաբնակարան շենքերում այն կկազմի 200 դրամ:
ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը լրագրողների ուշադրությունը հրավիրեց  Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ, Կանաչների միությունը ներկայացնող Միշել Ռիվազիի եւ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության խմբի անդամ Դամիեն Աբադի` ԼՂ կատարած այցի վրա:  Պատագամավորը այս այցը գնահատեց կարեւոր` հաշվի առնելով, որ վերջին տարիներին Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները որդեգրել էին չեզոք կեցվածք եւ զերծ էին մնում նմանատիպ այցերից ԼՂ: Արցախում տեղի ունեցած հանդիպումների ընթացքում եվրոպացի պատգամավորները տեղեկացվել եւ համոզվել են, որ ադրբեջանական տարբեր բնակավայրերից տեղահանված հայերը հաստատվել են ոչ միայն ԼՂՀ-ում, այլ վերադարձել Արցախի տարածք, իրենց հայրենիք, որտեղից մեկնել էին աշխատելու եւ որը թյուրիմացաբար բնորոշվում է որպես «օկուպացված» տարածք: Հանդիպումների ընթացքում շոշափվել են փախստականներին առնչվող հարցեր` դիտարկելով դրանք մարդու եւ քաղաքացու իրավունքնրի պաշտպանության հարթությունում: Վահան Հովհաննիսյանը հավաստիացրեց, որ աշխատանքներ են տարվելու ԵՄ-ի հումանիտար ծրագրերում այս փախստականներին ներգրավելու ուղղությամբ: Նրա կարծիքով` սա  ԼՂՀ միջազգային ճանաչման ուղղությամբ տարվող անհրաժեշտ աշխատանք է: ԼՂՀ ճանաչման վերաբերյալ «Ժառանգության» նախաձեռնության առնչությամբ բանախոսը նկատեց, որ Աստանայում դժվար թե որեւէ բան փոխվի, հետեւաբար իր համար անհասկանալի է քվեարկության հետաձգումը: Պատգամավորը խոսեց նաեւ  Արմեն Ռուստամյանի շրջանառած Հայաստանի եւ ԼՂՀ-ի միջեւ ռազմաքաղաքական դաշինք ստեղծելու որոշում-հայտարարության մասին, որի նախագիծն արդեն ընդգրկված է ԱԺ նիստերի օրակարգում:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբկացության պատգամավոր, ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Բալասանյանը եւս անդրադարձավ «Արտոնագրային վճարների մասին» օրինագծին` նշելով, որ փոքր եւ միջին բիզնեսի զարգացումը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության համար գերակա ուղղություն է: Այս առումով նախագիծը նա համարեց բավականին հաջողված, հավելելով, սակայն, որ իրենք առաջարկում են շրջանառության հաշվարկային շեմը 6-ի փոխարեն սահամնել 8 մլն դրամ, ինչպես նաեւ կիրառել արտոնագրային վճարի տարբերակված դրույքաչափեր` մարզերում նվազեցնելով: Խմբակցության պատգամավորները նույնպես, պատասխանելով լրագրողի հարցին, անդրադարձան պատգամավորի ձեռնարկատիրական գործունեության սահմանադրական սահմանափակմանը:  Խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանը նշեց, որ սկզբունքն ամրագրված է Սահմանադրությամբ եւ հասկանալի, սակայն չպետք է քննարկվող փաստաթղթում լինեն ծայրահեղություններ, այլ պետք է առաջնորդվեն միջազգային փորձով եւ Եվրոպայի խորհրդի երկրներում  գործող  չափանիշներով: Սամվել Բալասանյանը նկատեց, որ խորհրդարանում պետք է լինեն գործարարների շահերը պաշտպանող պատգամավորներ:
ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը` հարցին ի պատասխան, թե շարունակելու՞ են բանակցությունները «Ժառանգության» հետ ԼՂՀ ճանաչման  մասին նախագիծը քվեարկության չդնելու շուրջ, նախ ասաց, որ դրական է գնահատում քաղաքական կոնսուլտացիաները քաղաքական ուժերի միջեւ, եւ որ ՀՀԿ-ում պատրաստ են քննարկել ցանկացած կառուցողական առաջարկ: Ինչ վերաբերվում է ԼՂՀ անկախության ճանաչման վերաբերյալ ՀՀԿ-ի տեսակետին, պատգամավորը վերահաստատեց  առաջնայնությունը միջազգային ճանաչմանը տալուն եւ դրան ուղղված քայլերով առաջնորդվելու տեսակետը:  Էդուարդ Շարմազանովը մանրամասնեց, որ  այն քայլերը, որոնք միտված կլինեն ԼՂՀ-ն միջազգայնորեն ճանաչելուն, կողջունվեն իրենց կողմից, գործընթացը վտանգողները` ոչ:  Խմբակցության քարտուղարը կարծիք հայտնեց, որ ԼՂ-ն 1991 թ.-ից ի վեր անկախ է, եւ բանակցությունների միջոցով, ինչպես նաեւ ԼՂՀ-ի ուղղակի մասնակցությամբ, պետք է հասնել անկախության միջազգայնորեն ճանաչմանը: Նրա խոսքերով, աշխարհում չկա մի հայ, որը դեմ լինի  Արցախի անկախությունը ճանաչելուն, եւ իր կուսակցությունն  առաջրն հերթին:

The factions of the National Assembly at October 29 briefings summed up the works of the four-day sittings, and at the same time they touched upon several political important events.
The head of the Heritage faction Styopa Safaryan mentioned about the bill to the law on Minimum Monthly Salary among the bills debated during the four-day sittings. The MPs Armen Martirosyan and Styopa Safaryan ensured that the issue was included in the big and small agendas and would be put for voting on December 9. Meanwhile, an agreement was reached over the term of acceptable mutual agreement, Styopa Safaryan. The MPs also touched upon the issues debated at the consultation held by the NA Speaker Hovik Abrahamyan and the political forces, in particular, making addendum in NA Rules of Procedure, the initiative of creating Committee on Ethics and the constitutional demand of the MP not to be involved in business. The MPs noted that the preliminary document being circulated needed to be seriously reviewed.
The head of the Country of Law faction Heghine Bisharyan among the issues debated during the four-day sittings emphasized the draft law on Patent Payments. Mrs Bisharyan also talked about the tripartite meeting of the presidents, which was held in Astrakhan, observing the adopted declaration as an important step on the path of the settlement of the conflict.
The Head of the ARF faction Vahan Hovhannisyan drew the journalists’ attention to the visit of the deputies of the European Parliament, representing the Green Union Michele Rivazi and the member of the European People’s Party Damien Abad to NK. The deputy assessed this visit important, taking into account that during the last years the deputies of the European Parliament had adopted neutral posture and didn't pay such visits to NK. During the meetings in Artsakh the European deputies were told and became convinced that the Armenians displaced form the Azerbaijani different dwellings have settled not only in the NKR, but they have also returned to the territory of Artsakh, their motherland, from where they had left for job, and which was wrongly characterized as “occupied” territory. During the meetings they had touched upon issues concerning the refugees, observing them on the plane of the protection of human rights. Vahan Hovhannisyan ensured that works were going to be done in EU humanitarian programmes involving these refugees. In his opinion, this is necessary work being done on the NKR international recognition. In connection with the initiative of the Heritage faction on the NKR recognition the speaker noticed that in Astana it was unlikely something to be changed, therefore it was not understandable for him the postponement of the voting. The deputy also talked about the decision-announcement of creating a military-political alliance between Armenia and NKR circulated by Armen Rustamyan, the draft law of which was included in the NA sittings agenda.
The deputies of the Prosperous Armenia faction also answered the journalist’s question, touched upon the constitutional restriction of the deputy’s entrepreneurship activity. The secretary of the faction Aram Safaryan noted that the principle was enshrined by Constitution and understandable, however, there should not be extremities in the debating document, but also be guided by the international experience and functioning standards in the countries of the Council of Europe. Samvel Balasanyan noticed that deputies protecting the businessmen’s interests should be in the parliament.
The secretary of the RPA faction Eduard Sharmazanov said that he positively assessed the political consultations among the political forces, and they were ready to debate any constructive proposal in the RPA. Regarding the view of the RPA on the recognition of the NKR independence, the deputy reaffirmed the view of giving preference to international recognition and to be guided by those steps. The secretary of the faction opined that the NKR had been independent since 1991, through negotiations, as well as by direct participation of the NKR, we should reach the international recognition of independence. In his words there is no Armenian in the world, who will be against the recognition of the independence of Artsakh, and his party, first of all.