Ազգային ժողովի նախագահը պարգեւատրեց խորհրդարանի վերակառուցված նիստերի դահլիճի ճարտարապետներին ու շինարարներին
Նոյեմբերի 9-ին ԱԺ Ոսկեզօծ դահլիճում  տեղի ունեցավ Ազգային ժողովի վերակառուցված նիստերի դահլիճի ճարտարապետների ու շինարարների պարգեւատրման հանդիսավոր արարողությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի կարգադրությամբ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով պարգեւատրվեցին ճարտարապետներ Նարեկ Սարգսյանը, Անահիտ Թարխանյանը, շինարարներ Գագիկ Գալստյանը, Կարեն Սարգսյանը եւ դիզայներ Ռուբեն Մնացականյանը: Ազգային ժողովի նախագահի շնորհակալագրերով պարգեւատրվեցին ճարտարապետ Հրաչյա Սարգսյանը, ճարտարագետներ Գուրգեն Զաքարյանը, Ալեքսան Զաքարյանը, շինարարներ Էդուարդ Ռեւազյանը, Սարգիս Դիլանյանը, Անդրիաս Աղաբաբյանը, Վահե Վարդանյանը, Ալեքսանդր Թորոսյանը:
Դիմելով ներկաներին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը վերստին շնորհավորեց միջազգային ժամանակակից պահանջներին համահունչ դահլիճ ունենալու կապակցությամբ եւ առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնեց բոլոր այն մարդկանց, ում աշխատանքի շնորհիվ  ծրագիրը խոսքից գործ դարձավ:
«Շուրջ երկու շաբաթ առաջ, երբ տեղի ունեցավ նիստերի դահլիճի պաշտոնական բացումը, ներկաները հնարավորություն ունեցան համոզվելու, որ հայ ճարտարապետների միտքն ու շինարարների ձեռքը համատեղ ստեղծել են իրոք բարձր արժեք: Այն հայ ճարտարապետի երեւակայության եւ հայ շինարարի  ջանասիրության մեկտեղումն է, ժամանակակից պահանջների եւ ավանդական մոտեցումների համադրում: Արդյունքում` Հայաստանի Ազգային ժողովն ունի արդիական չափանիշներին համապատասխանող նիստերի դահլիճ»,-նշեց Հովիկ Աբրահամյանը: «Համոզված եմ, որ ինչպես խորհրդարանի շենքն է իր կառուցման օրից ի վեր հայ ճարտարապետական արվեստի գողտրիկ նմուշ հանդիսանում, այնպես էլ դահլիճը պատմության մեջ կունենա իր մնայուն տեղը: Յուրաքանչյուր կառույցի կենսագրություն սկսվում է նախագծողների, ճարտարապետների ու շինարարների լարված աշխատանքից, եւ Ազգային ժողովի նիստերի վերակառուցված դահլիճը  դրա ակնառու օրինակն է: Եւս մեկ անգամ փաստվեց, որ անկախ տարաբնույթ դժվարություններից, հայ մարդու ձեռքը շարունակում է ստեղծել, միտքը` ստեղծագործել»: ԱԺ նախագահի խոսքով`  շինարարի աշխատանքը միշտ էլ ամենահարգվածներից է եղել մեզանում, որովհետեւ այնտեղ, որտեղ շինարարություն է սկսվել, սկսվել են նոր կյանք, նոր մտահղացումներ, նոր ծրագրեր: «ԱԺ նիստերի դահլիճի պարագայում եւս, համոզված եմ, բացառություն չի լինի, եւ խորհրդարանի նոր դահլիճը կդառնա հասարակության ու պետության առաջընթացին նպաստող ավելի կատարյալ օրենսդրական դաշտի ձեւավորման ասպարեզ: Ազգային ժողովի շենքն ընդամենը կառույց չէ: Այն շուրջ 60- ամյա  շարունակվող պատմություն է, որ ձգվում է քսանից քսանմեկերորդ դար: Ազգային ժողովի վերակառուցված դահլիճը յուրատեսակ նվեր է  նաեւ Հայաստանի երրորդ հանրապետության  խորհրդարանին, որը այս տարի դարձավ   20 տարեկան»:
«Հարգելի ճարտարապետներ եւ շինարարներ, մի քանի ամիս շարունակ դուք համբերատարությամբ, փոխադարձ հարգանքով, միմյանց աջակցելով ու վստահելով բարձր մակարդակով կատարեցիք ձեր աշխատանքը: Համոզված եմ, որ այս դահլիճում շարունակելու են իշխել փոխադարձ հարգանքը,  հանդուրժողականությունը եւ ողջամտությունը»,-նշեց ԱԺ նախագահը:
Բոլորի անունից շնորհակալություն հայտնելով Հովիկ Աբրահամյանին իրենց աշխատանքը բարձր գնահատելու համար`  ՀՀ գլխավոր ճարտարապետ, քաղաքաշինության փոխնախարար Նարեկ Սարգսյանը նշեց, որ դահլիճի վերակառուցման համար ընտրվել են  պրոֆեսիոնալ, փորձառու  եւ իրենց ձեռագիրը ունեցող մասնագետներ: «Սակայն , եթե   նվագախմբում բոլորը իրենց  պարտիտուրաները փայլուն կարող են կատարել, դա դեռ երաշխիք չի, որ վերջնական աշխատանքը կլինի, երաժշտությունը կհնչի համահունչ: Այդ տեսակետից շատ կարեւոր է դիրիժորի դերը եւ ես խորհրդակցելով իմ գործընկերների հետ, որոնք այսօր այստեղ նստած են, նրանց անունից ուզում եմ ասել, որ այս աշխատանքի հաջողությունը մեծապես պայմանավորված էր դիրիժորի` տվյալ դեպքում ԱԺ նախագահի ամենօրյա, խստապահանջ եւ կազմակերպված, ինչու չէ,  նաեւ ստեղծագործական խանդավառությամբ նման միջավայր ստեղծելու բոլորի աշխատանքի համար», -նշեց Նարեկ Սարգսյանը :  Նրա խոսքով աշխատանքի հաջողությունը պայմանավորված էր   նաեւ  այն տրամադրող եւ ոգեշնչող մթնոլորտով, որ ստեղծել էին ԱԺ նախագահը եւ ԱԺ աշխատակազմը:

On November 9 in the NA Gilded Hall the solemn ceremony of awarding the architects and builders of the reconstructed session hall of the National Assembly was held.
By the order of RA NA Speaker Hovik Abrahamyan architects Narek Sargsyan, Anahit Tarkhanyan, builders Gagik Galstyan, Karen Sargsyan and designer Ruben Mnatsakanyan were awarded Medal of Honour of the National Assembly; The architect Hrachya Sargsyan, Gurgen Zakaryan, Aleksan Zakaryan, builders Eduard Revazyan, Karen Sargsyan, Andrias Aghababyan, Vaheh Vartanyan, Alexander Torosyan were awarded the letters of thanks of the Speaker of the National Assembly.
Addressing those present the Speaker of the National Assembly Hovik Abrahamyan once again congratulated on the occasion of having a hall in consonant with international modern demands and especially thanked all the people, due to whose visible and invisible work the programme became work from word.
“About two weeks ago, when the official opening of the session hall took place those present had an opportunity to be convinced that the Armenian architects’ thought and builders’ hand jointly created really a high value. This is the Armenian architect’s imagination and the Armenin builder’s assiduity, combination of the modern demands and traditional approaches. As a result, the National Assembly of Armenia has a session hall complying with modern standards,” Hovik Abrahamyan noted. “I am sure that as the building of the parliament is a nice-looking sample of the Armenian architectural art from the day of its building, so the building will have its unique place in the history. Biography of every structure begins from tense work of the designers, architects and builders, and the reconstructed session hall of the National Assembly is the evident example. It was once again documented that irrespective of various difficulties, an Armenian’s hand continues to create, and the mind to be creative.” In the Speaker’s word, the builder’s work has always been one of the most respected one among us because there, where construction has begun, a new life, new ideas, new programmes have begun. “In the case of the NA session hall “In case of NA session hall too, I am sure that the new hall will become it won’t be an exclusion, and the new hall of the parliament will become an arena of forming more perfect legislative field promoting the progress of society and state. The building of the National Assembly is not only a structure. It is about a 60-year continuing history which stretches from the twentieth to the twenty-first century. The reconstructed hall of the National Assembly is also a unique present to the parliament of the third republic of the National Assembly, which became 20 years old.”
“Dear architects and builders, for several years you with tolerance, mutual respect, supporting each other and trusting did your work. I am sure that in this hall the mutual respect, tolerance and common sense will continue,” the NA Speaker noted.
Expressing their gratitude to Hovik Abrahamyan in the name of everybody for highly assessing their work, RA Chief Architect, Deputy Minister of Urban Development Narek Sargsyan noted that professional, experienced and specialists having their handwriting had been chosen. “However, if all of them in the orchestra can brilliantly perform their scores, that is not still a guarantee that the final work will be, the music will sound consonantly. From that point of view the conductor’s work is very important, and consulting with my colleagues, who are sitting here now, I would like to say in their name that the success of this work was greatly conditioned by the conductor, in this case, with every-day, rigorous and organized, why not, also creative enthusiasm of the NA Speaker to create such environment for everybody to work,” Narek Sargsyan noted. In his word, the success of the work was also conditioned by the inclining and inspiring atmosphere, which the NA Speaker and NA staff had created.