Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանի կենսագրությունը
Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, Երեւանի պետական համալսարանի դոցենտ եւ ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ ԿԱՐԵՆ ԱՐԵՍԻ ԱՆԴՐԵԱՍՅԱՆԸ ծնվել է 1977 թվականին:
1994-2002 թվականներին Կ. Անդրեասյանը սովորել եւ մասնագիտացել է մի շարք հաստատություններում, այդ թվում` Երեւանի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետում եւ նույն ֆակուլտետի ասպիրանտուրայում, ԱՄՆ Քալիֆորնիայի նահանգի Բերկլիի Համալսարանում, Մեծ Բրիտանիայի  Օքսֆորդի Համալսարանում, Մարդու իրավունքների կանադական կենտրոնում, Նիդերլանդների եվրոպական լրագրության կենտրոնում:
1997-2000 թվականներին աշխատել է մի շարք ՀՀ պետական մարմիններում` Երեւանի քաղաքապետարանում, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում, առաջին ատյանի դատարանում, ինչպես նաեւ դասավանդել է մարդու իրավունքներ եւ վարչական իրավունք թիվ 120 միջնակարգ դպրոցում  եւ ՀՀ Ոստիկանության ակադեմիայում:
2001-2007 թվականներին դասավանդել է Երեւանի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետում:
2001-2003 թվականներին նա համատեղությամբ աշխատել է մի շարք հասարակական կազմակերպություններում, այդ թվում` ՀՀ Իրավաբանների միության անվճար իրավական օգնության կենտրոնում /որպես տնօրեն/, «Քաղաքացիական կրթության ծրագիր» միջազգային կազմակերպությունում /որպես ծրագրի համակարգող/, «Ինտերնյուս» հասարակական կազմակերպությունում /որպես իրավաբան/: Նշված ժամանակաշրջանում նաեւ դասավանդել է մարդու իրավունքներ Աբխազիայում, Հարավային Օսիայում եւ Ղարաբաղում անցկացված լրագրողների համար նախատեսված սեմինարներին:
2003 թվականին նա աշխատել է Մեծ Բրիտանիայի Օքսֆորդի համալսարանի Սոցիոլոգիական եւ իրավական հետազոտությունների կենտրոնում` որպես ավագ գիտաշխատող:
2003-2004 թվականներին որպես միջազգային փորձագետ եւ խորհրդատու` աշխատել է Մեծ Բրիտանիայում գտնվող «Հոդված 19» միջազգային կազմակերպությունում, Հունգարիայում տեղակայված «Բաց Հասարակության իրավական նախաձեռնություն» միջազգային կազմակերպությունում, Բուլղարիայի «Տեղեկատվության մատչելիություն» կազմակերպությունում:
2005-2008 թվականներին աշխատել է Ամերիկյան իրավաբանների ընկերակցությունում` որպես իրավաբան, հետո գլխավոր իրավաբան, այնուհետեւ փոխտնօրեն:
2006-2007 թվականներին համատեղությամբ աշխատել է որպես ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահի խորհրդական:
2008 թվականից մինչ օրս  «ԴԻՖԵՆՍ» իրավաբանական ընկերության տնօրենն է:
2007-2010 թվականներին իրականացրել է մի շարք հեռուստատեսային եւ հասարակական նախագծեր, այդ թվում` Եվրոպական լրագրության կենտրոնի հետ համատեղ կազմակերպել է տեղեկատվական իրավունքի եւ հետաքննական լրագրության բուհական մրցույթ լրագրող եւ իրավաբան ուսանողների համար, վարել է «Երկրի թեմա» հաղորդաշարը «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերությունում, «Իրականում» հաղորդաշարը` «Արմենիա» հեռուստաընկերությունում:
Կարեն Անդրեասյանը շուրջ քսան հրապարակված գիտական հոդվածների, ուսումնական ձեռնարկների եւ այլ աշխատությունների հեղինակ է:

Biography of the Human Rights Defender Karen Andreasyan
Candidate of Legal Sciences, docent of Yerevan State University and the member of RA Chamber of Advocates’ Karen Andreasyan was born in 1977.
1994-2002 K. Andreasyan studied and specialized in a number of institutions, including the Faculty of Law of Yerevan State University (Armenia) and post-graduate of the same faculty, University of California Berkeley (USA), Oxford University (UK), Canadian Centre on Human Rights, Centre of European Press of the Netherlands.
1997-2000 he worked in a number of RA state bodies, including Yerevan Municipality, RA Defence Ministry, in the Court of First Instance, gave lectures on human rights and administrative law in School N 120 and in Police Academy.
2001-2007 he was a professor in the Faculty of Law of Yerevan State University.
2001-2003 he pluralistically worked in a number of NGOs, including Centre of Free Legal Aid of RA Lawyers’ Union (as director), Civil Education Programme international organization (programme coordinator), Internews NGO (as lawyer). During the mentioned period he also gave lectures on human rights in Abkhazia, South Ossetia and Karabakh in the seminars held for the journalists.
In 2003 he worked as senior research worker in the Centre of Sociological and Legal Researches of Oxford University of Great Britain.
2003-2004 he was an international expert and consultant in the international organization Article 19 based in the UK, Open Society Justice Initiative (Hungary), Access to Information Program (Bulgaria).
2005-2008 he worked in the Association of American Lawyers as lawyer, later chief lawyer, afterwards - deputy director.
2006-2007 he pluralistically worked as Adviser to the President of RA Constitutional Court.
From 2008 up to now he has been the Director of Defense Law Firm.
2007-2010 he carried out a number of TV and public projects, including the work jointly with the Centre of European Media Centre organized higher educational competition of information law and investigative press and lawyer for students, presented the TV series Theme of the Country in Yerkir Media TV Company, the TV series In Reality in Armenia TV Company.
Karen Andreasyan is an author of about twenty published scientific articles, educational textbooks and other works.