ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ցավակցական հեռագրեր է հղել Ճապոնիայի Ազգային Դիետի Խորհրդականների պալատի նախագահ Տակեո Նիշիոկային եւ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Տակահիրո Յոկոմիչիին: Հեռագրերում ասված է.
«Խորը կսկիծով տեղեկացանք Ճապոնիայում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի մասին:
1988թ.-ին կործանարար երկրաշարժ տեսած Հայաստանը եւ հայ ժողովուրդը ծանոթ են այդ ցավին:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ անձամբ իմ անունից Ձեզ եմ  հղում մեր խորին ցավակցությունն ու մխիթարական խոսքը` զոհվածների ընտանիքներին ու հարազատներին:
Վստահ եմ, որ Ճապոնիայի ժողովուրդն ուժ  կգտնի եւ հաստատակամություն կդրսեւորի` վերականգնելու տարերային աղետի հասցրած վնասները եւ  վերացնելու դրա հետեւանքները:

RA NA Speaker Hovik Abrahamyan sent telegrams of condolence to the President of the House of Councillors Takeo Nishioka and the Speaker of the House of Representatives Takahiro Yokomichi of the National Diet. The telegrams say:
“We learnt with deep sorrow about the devastating earthquake occurred in Japan.
Armenia and Armenian people saw disastrous earthquake in 1988, and they are aware of that pain.
On behalf of the National Assembly of the Republic of Armenia and personally me I express my deep condolence and comforting words to the families and friends of the victims.
I am sure that the people of Japan will find strength and show resoluteness to restore the damages incurred from the disaster and eliminate its consequences.”