Խորվաթիայի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահը պաշտոնական այցով կժամանի Հայաստան
Մարտի 20-ի երեկոյան երկօրյա պաշտոնական այցով Երեւան կժամանի Խորվաթիայի  Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Լուկա  Բեբիչի գլխավորած պատվիրակությունը:
Երեւանում Լուկա Բեբիչին կընդունեն ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը: Խորվաթիայի խորհրդարանի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպումներ կունենա  Հայաստա-Խորվաթիա բարեկամության խմբի անդամների, ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ, կմասնակցի ԱԺ լիագումար նիստին:
Խորվաթիայի  Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Լուկա  Բեբիչի գլխավորած պատվիրակությունը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում ծաղիկներ կդնի Հայոց Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին, կայցելի ցեղասպանության թանգարան:

Speaker of the Parliament of the Republic of Croatia to Arrive in Armenia on an Official Visit
On the evening of March 20 the delegation led by the Speaker of the Parliament of the Republic of Croatia Luka Bebić will arrive in Yerevan on two-day official visit.
In Yerevan RA President Serzh Sargsyan, RA NA Speaker Hovik Abrahamyan, Supreme Patriarch the Catholicos of All Armenians Garegin II will receive Luka Bebić. The delegation led by the Head of the Croatian Parliament will have meetings with the members of Armenia-Croatia Friendship Group, the Foreign Minister Edward Nalbandian, and will take part in NA plenary session.
The delegation led by the Speaker of the Parliament of the Republic of Croatia Luka Bebić will lay flowers at Tsitsernakaberd Memorial Complex to the memory of the Armenian Genocide, and will visit the Museum of Genocide.