Հայաստանի Ազգային հերոս Վազգեն Սարգսյանի 45 ամյակին
Հայաստանի Ազգային հերոս Վազգեն Սարգսյանի 45-ամյակի օրը` մարտի 5-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը եւ խորհրդարանի պատգամավորները իրենց հարգանքի տուրքը մատուցեցին` խորհրդարանի այգու հուշարձանին ծաղկեպսակ ու ծաղիկներ դնելով:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը` դիմելով ներկաներին` ասաց.
-Այսօր կլրանար մեծ պետական, քաղաքական գործիչ, Հայաստանի Ազգային հերոս, պաշտպանության նախարար, վարչապետ Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան 45-ամյակը: Ամեն տարի այս հուշաքարի մոտ մենք ոգեկոչում ենք մեր նահատակված գործընկերների հիշատակը: Վազգեն Սարգսյանի ապրած տարիներն ամփոփում են ինքնամոռաց պայքարը հանուն Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի: Այսօր մենք մեկ անգամ եւս դատապարտում ենք դաժան ոճրագործությունը, ահաբեկչությունը, որ մեր երկրից խլեց երիտասարդ, տաղանդավոր պետական գործչին, մեծ զորավարին, գրողին, հրապարակախոսին, մեզ զրկեց մեր ընկերներից: Այսօր կրկին ցավակցում ենք նրանց հարազատներին ու վստահեցնում ենք, որ կկարողանանք ստեղծել ամուր պետություն ու պետականություն` ինչը նրանց մեծ ցանկությունն էր:

К 45-летию Национального героя Армении Вазгена Саркисяна
5 марта в день 45-летия Национального героя Армении Вазгена Саркисяна Председатель НС РА Артур Багдасарян и депутаты Парламента РА отдали дань уважения его памяти, возложив венки и цветы к Памятному камню в парке Парламента РА.
Обращаясь к присутствующим, Председатель НС РА Артур Багдасарян сказал:
- Сегодня исполнилось бы 45 лет крупному политическому, государственному деятелю, Национальному герою Армении, Министру обороны, Премьер-министру Армении Вазгену Саркисяну. Каждый год у этого памятника мы взываем к памяти наших павших товарищей. Прожитые Вазгеном Саркисяном годы вбирают его самозабвенную борьбу во имя Армении и Нагорного Карабаха. Сегодня мы вновь и вновь осуждаем террористический акт, отнявший у нашей страны молодого, талантливого государственного деятеля, полководца, писателя, публициста, жестокое преступление лишившее нас наших друзей. Сегодня мы вновь соболезнуем их родственникам и заверяем, что сможем создать крепкое государство и прочную государственность, что являлось их огромным желанием.