«Սիրելի հայրենակիցներ, Հայոց ցեղասպանության 96-րդ տարելիցին ՀՀ Ազգային ժողովն իր հարգանքի տուրքն է մատուցում Թուրքիայի կողմից 1914-1923թթ. մարդկության դեմ իրականացված ոճիրների հետեւանքով նահատակված միլիոնավոր զոհերի հիշատակին:
19-րդ դարի վերջին եւ 20-րդ դարի սկզբին, Օսմանյան կայսրության տարածքներում թուրքական իշխանությունները բնիկ ժողովուրդների նկատմամբ իրագործեցին բնաջնջման ցեղասպանական գործողություններ:
Այս ոճրագործ ծրագրի հետեւանքով փոխվեց տարածաշրջանի ժողովրդագրական պատկերը, պատմական բնօրրաններում ոչնչացվեց կամ յուրացվեց այդ ժողովուրդների հոգեւոր - մշակութային ժառանգությունը:
Այն, որ ցայսօր համընդհանուր ճանաչման չեն արժանացել հայերի, ասորիների ու հույների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունները, պատճառ է դարձել, որ աշխարհի տարբեր վայրերում իրականացվեն նորանոր ցեղասպանություններ, եւ այս շղթան դեռ փակված չէ:
Իրենց հերթին, թուրքական իրարահաջորդ կառավարությունները մերժում են ճանաչել իրենց նախորդների կողմից իրականացված ցեղասպանությունները` խեղաթյուրելով պատմական փաստերը:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը աշխարհի խորհրդարաններին կոչ է անում.
հանուն պատմական արդարության վերականգնման, հետագա ցեղասպանությունների կանխման եւ ազգերի միջեւ բարիդրացիության հաստատման ճանաչել եւ դատապարտել հայ, ասորի եւ հույն ժողովուրդների նկատմամբ անցած դարասկզբին Թուրքիայում իրականացված ցեղասպանությունները:
Միաժամանակ, մեկ անգամ եւս մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում այն միջազգային կազմակերպություններին, երկրներին, որոնց խորհրդարանները կամ պետական ատյանները ճանաչել ու դատապարտել են 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես նաեւ համապատասխան վերաբերմունք են դրսեւորել մեզ բախտակից  ժողովուրդների  ողբերգությունների նկատմամբ:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը դիմում է Թուրքիայի օրենսդիր եւ գործադիր իշխանություններին` վերացնելու բոլոր իրավական, քաղաքական եւ այլ արգելքները, որոնք թույլ չեն տալիս Թուրքիայի հասարակությանը անկաշկանդ ձեւով ուսումնասիրելու անցյալը, հատկապես` Հայոց  ցեղասպանության փաստն ու մարդկության դեմ իրականացված ոճիրում այսօրվա Թուրքիայի պատասխանատվությունը:
Հայաստանի Հանրապետությունը հետամուտ լինելով Հայոց ցեղասպանության համընդհանուր ճանաչմանը եւ դատապարտմանը, այն դիտարկում է ոչ միայն պատմական արդարության վերականգնման, այլեւ երկու հարեւան երկրների միջեւ եւ տարածաշրջանում փոխադարձ վստահության մթնոլորտի բարելավման եւ ապագայում նման ոճիրների կանխարգելման համատեքստում:
Հայաստանի որեւէ հարաբերություն Թուրքիայի հետ չի կարող կասկածի տակ դնել հայ ժողովրդի ցեղասպանության եւ հայրենազրկման իրողությունը: Այն պետք է ճանաչվի եւ դատապարտվի ողջ առաջադեմ մարդկության կողմից»:

Обращение Председателя НС О.Абраамяна в связи с Днем памяти жертв Геноцида армян
Национальное Собрание Республики Армения в 96-ю годовщину Геноцида армян воздает дань уважения памяти миллионов жертв, павших вследствие преступлений против человечества, совершенных Турцией в 1914-1923 гг.
В конце 19-го и начале 20-го вв. турецкое руководство на территории Османской империи осуществило геноцидальные действия в отношении коренных народов.
Вследствие этой преступной программы изменилась демографическая картина региона, в исторической колыбели этих народов было уничтожено или присвоено их духовно-культурное наследие.
То, что геноциды армян, айсоров и греков до сих пор не получили всеобщего признания, привело к тому, что в разных концах света совершаются новые геноциды, и эта цепь пока не замкнута.
В свою очередь, сменяющие друг друга турецкие правительства отказываются признать геноциды, осуществленные своими предшественниками, искажая исторические факты.
Национальное Собрание Республики Армения призывает парламенты всего мира:
во имя восстановления исторической справедливости, предотвращения последующих геноцидов и установления добрососедства между народами признать и осудить геноциды армян, айсоров и греков, осуществленные в начале прошлого века в Турции.
В то же время мы вновь выражаем нашу признательность международным организациям и парламентам или государственным структурам тех стран, которые признали и осудили Геноцид 1915 года и проявили соответствующий подход к трагедиям народов с идентичной судьбой.
Национальное Собрание РА обращается к исполнительной и законодательной властям Турции с призывом убрать все правовые, политические и иные препятствия, не позволяющие турецкому обществу свободно изучать прошлое, особенно факт Геноцида армян и ответственность сегодняшней Турции за содеянное злодеяние против человечества.
Республика Армения, последовательно поддерживая процесс всеобщего признания и осуждения Геноцида армян, рассматривает его не только в контексте восстановления исторической справедливости, но и улучшения атмосферы взаимного доверия между двумя соседними странами и в регионе и предотвращения подобных преступлений в будущем.
Какие-либо отношения между Арменией и Турцией не могут поставить под сомнение факт Геноцида и депатриации армян. Он должен быть признан и осужден всем прогрессивным человечеством”.