Մայիսի 17-ին Հայաստան-Հունգարիա բարեկամական խմբի ղեկավար Գագիկ Մելիքյանը եւ խմբի անդամները  հանդիպեցին Հունգարիա-Հայաստան բարեկամական խմբի գործընկերներին:
Ողջունելով հյուրերին`  Գագիկ Մելիքյանը  հույս հայտնեց, որ հունգար գործընկերների այցը Հայաստան խթան կհանդիսանա` սերտացնելու եւ ամրապնդելու հայ-հունգարական դարավոր բարեկամությունը, որը որակական նոր աստիճանի է բարձրացվել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի` վերջերս Հունգարիա կատարած պաշտոնական այցից հետո:
Գագիկ Մելիքյանը եւ Լիլիթ Գալստյանն շնորհակալություն հայտնեցին  հունգար ժողովրդին, ազգային փոքրամասնությունների` մասնավորապես հունգարահայերի նկատմամբ ցուցաբերած ջերմ եւ բարեգութ վերաբերմունքի համար:
Հունգարիա-Հայաստան բարեկամական խմբի  ղեկավար, ծագումով հայ Անդրաշ Կուպպերը նշեց, որ  Հայաստան այցի հիմնական նպատակը հայ-հունգարական բարեկամական կապերի վերականգնումն ու դրանց ամրապնդման ցանկությունն  է: Իսկ դրա համար, ըստ զրուցակիցների, կան բոլոր նախադրյալները` պատմական եւ մշակութային նմանություններ, համագործակցության լայն դաշտ  Եվրամիության Արեւելյան գործընկերություն  ձեւաչափում:
Հայ եւ հունգար գործընկերների համոզմամբ` համագործակցության համար նպաստավոր կարող է լինել երկու երկրներում դեսպանությունների հաստատումը:
Հյուրերը տեղեկացրեցին, որ Հունգարիայի խորհրդարանում  ընթանում են 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում իրականացված հայերի նկատմամբ ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ քննարկումներ:

17 мая руководитель группы дружбы Армения – Венгрия Г.Меликян и члены группы встретились с коллегами депутатской группы дружбы Венгрия – Армения.
Приветствуя гостей, Г.Меликян выразил надежду, что визит венгерских партнеров явится стимулом для укрепления армяно-венгерской вековой дружбы, поднятой на более высокую ступень благодаря официальному визиту в Венгрию Президента РА С.Саргсяна.
Г.Меликян и Л.Галстян поблагодарили народ Венгрии за теплое и заботливое отношение   к местной армянской общине.
Лидер группы дружбы Венгрия – Армения Андраш Куппер, армянин по происхождению, отметил, что основная цель их визита в РА – восстановление и укрепление армяно-венгерских дружественных связей, для чего есть все предпосылки: исторические и культурные общности, широкое поле сотрудничества в формате Восточного партнерства ЕС.
Армянские и венгерские партнеры убеждены, что открытие посольств благоприятствовало бы сотрудничеству двух стран.
Гости проинформировали, что в парламенте Венгрии ведутся дебаты по признанию Геноцида армян 1915 года в Османской империи.