Մայիսի 17-ին Հայաստան-Հունգարիա բարեկամական խմբի ղեկավար Գագիկ Մելիքյանը եւ խմբի անդամները  հանդիպեցին Հունգարիա-Հայաստան բարեկամական խմբի գործընկերներին:
Ողջունելով հյուրերին`  Գագիկ Մելիքյանը  հույս հայտնեց, որ հունգար գործընկերների այցը Հայաստան խթան կհանդիսանա` սերտացնելու եւ ամրապնդելու հայ-հունգարական դարավոր բարեկամությունը, որը որակական նոր աստիճանի է բարձրացվել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի` վերջերս Հունգարիա կատարած պաշտոնական այցից հետո:
Գագիկ Մելիքյանը եւ Լիլիթ Գալստյանն շնորհակալություն հայտնեցին  հունգար ժողովրդին, ազգային փոքրամասնությունների` մասնավորապես հունգարահայերի նկատմամբ ցուցաբերած ջերմ եւ բարեգութ վերաբերմունքի համար:
Հունգարիա-Հայաստան բարեկամական խմբի  ղեկավար, ծագումով հայ Անդրաշ Կուպպերը նշեց, որ  Հայաստան այցի հիմնական նպատակը հայ-հունգարական բարեկամական կապերի վերականգնումն ու դրանց ամրապնդման ցանկությունն  է: Իսկ դրա համար, ըստ զրուցակիցների, կան բոլոր նախադրյալները` պատմական եւ մշակութային նմանություններ, համագործակցության լայն դաշտ  Եվրամիության Արեւելյան գործընկերություն  ձեւաչափում:
Հայ եւ հունգար գործընկերների համոզմամբ` համագործակցության համար նպաստավոր կարող է լինել երկու երկրներում դեսպանությունների հաստատումը:
Հյուրերը տեղեկացրեցին, որ Հունգարիայի խորհրդարանում  ընթանում են 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում իրականացված հայերի նկատմամբ ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ քննարկումներ:

On May 17 the head of Armenia-Hungary Friendship Group and the members of the Group met their colleagues of Hungary-Armenia Friendship Group.
Welcoming the guests Gagik Melikyan expressed hope that the Hungarian colleagues’ visit to Armenia would be an impetus for the rapprochement and enhancement of the Armenian-Hungarian centuries long friendship, which was raised to a new qualitative degree after the official visit of RA President Serzh Sargsyan to Hunagry recently.
Gagik Melikyan and Lilit Galstyan thanked the Hungarian people for warm and compassionate attitude shown towards national minorities, in particular to the Hungarian Armenians.
The Head of Hungary-Armenia Friendship Group, Armenian by his origin András Cooper, noted that the main goal of the visit to Armenia was the restoration of the Armenian-Hungarian friendship relations and the wish of their enhancement. And for that, according to interlocutors, there all preconditions: historical and cultural similarities, wide field of cooperation within the format of the Eastern Partnership of the European Union.
To the Armenian and Hungarian colleagues’ conviction. The establishment of the embassies in two countries can be favorable for cooperation.
The guests said that debates were going in the Hungarian Parliament on the recognition of the Genocide perpetrated towards Armenians in the Ottoman Empire in 1915.