Մայիսի 18-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի եւ Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Եժի Բուզեկի համատեղ մամլո ասուլիսը:
Ողջունելով հյուրին` Հովիկ Աբրահամյանն ընդգծեց, որ վերջին մեկ տարում ակտիվացել է ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը, տեղի են ունեցել բազմաթիվ բարձրաստիճան  փոխայցեր  եւ համոզմունք  հայտնեց, որ նման այցելությունները եւ մասնավորապես Եվրախորհրդարանի նախագահի այցը կնպաստեն մեր երկու խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների զարգացմանը եւ խորացմանը: «Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ ԵՄ-ի հետ համագործակցության ակտիվացումը եւ զարգացումը գերակա ուղղություն է: Մենք համագործակցում ենք տարբեր ձեւաչափերում»,- ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի եւ ընդունելության համար` Եժի Բուզեկը նկատեց, որ Հայաստանը եւ ԵՄ քաղաքացիները գտնվում են իրենց ընդհանուր տանը, որը Եվրոպան է: Նա նշեց, որ Հայաստանը ԵՄ-ի համար վճռորոշ, կարեւոր հարեւան է` հատկապես Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում: «Մենք միմյանց հետ գործընկերություն ենք ստեղծում` շնորհիվ Հայաստանի բաց լինելու: Ես գիտեմ, որ Հայաստանը բարեփոխումների ճանապարհով է ընթանում: Դա Հայաստանի ընտրությունն է, ՀՀ նախագահի, ՀՀ խորհրդարանի, ՀՀ կառավարության, հայ ժողովրդի, թե ինչ ճանապարհով է երկիրը շարժվում: Սակայն ես կարծում եմ, որ եթե մենք ցանկանում ենք բարեկեցիկ կյանք մեր քաղաքացիների համար, լավագույն ճանապարհը ժողովրդավարությունն է, մարդու իրավունքները, շուկայական տնտեսությունը»,- նշեց Եվրոպական խորհրդարանի նախագահը: Եվրախորհրդարանի նախագահն ընդգծեց, որ գոհ է այն համագործակցությունից, որ առկա է Հայաստանի եւ ԵՄ խորհրդարանների միջեւ: Հայաստանն  ու Եվրամիությունը համագործակցում են բազում ուղղություններով: Հյուրը կարեւորեց Հայաստանի դիրքորոշման եւ գործունեության կայունությունը: «Մենք համագործակցում ենք, բաց ենք մեկս մյուսի առջեւ` ես ու Հայաստանի խորհրդարանի նախագահը»,- ասաց ԵԺի Բուզեկը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը եւ Եվրոպական խորհրդարանի նախագահը պատասխանեցին լրագրողների հարցերին:
Պատասխանելով ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման վերաբերյալ հարցին` պարոն Բուզեկը նշեց, որ չնայած իրենք որպես միավոր չեն ճանաչում  Լեռնային Ղարաբաղը, սակայն դա չի նշանակում, որ կարելի է մոռանալ մարդկանց հիմնական կարիքների մասին, մարդիկ պետք է հաղորդակցվեն, ճամփորդեն, այլ ոչ թե լինեն պատերազմներ, սա ԵՄ քաղաքականությունն է: Ըստ Եվրախորհրդարանի նախագահի` եթե ցանկանում ենք, որ ապագայում համապարփակ լուծում գտնվի, պետք է հանրություններին նախապատրաստենք դրան, նաեւ` Լեռնային Ղարաբաղի: Պարոն Բուզեկի համոզմամբ` պետք է շարժվել խաղաղության գործընթացով:
Մարտի 1-ի դեպքերի վերաբերյալ լրագրողի հարցին ի պատասխան ԵԽ նախագահը նշեց, որ այս հարցը քննարկել է ՀՀ նախագահի եւ ՀՀ ԱԺ նախագահի հետ, եւ Հայաստանի երկու ամենակարեւոր անձինք իրեն հավաստիացրել են, որ քննություն է տեղի ունենում եւ ամեն ջանք գործադրվում է, որ խնդիրը լուծվի:
Հայաստանում «քաղբանտարկյալների» առկայության մասին լրագրողի հարցին առաջինը պատասխանեց ՀՀ ԱԺ նախագահը: Նա շեշտեց, որ համաձայն չէ լրագրողի այն մտքի հետ, որ Հայաստանում կան «քաղբանտարկյալներ»: Ինչ վերաբերում է Սասուն Միքայելյանի ազատման մասին խորհրդարանի նախագահի` ՀՀ Նախագահին ուղղված նամակին, Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ դա եղել է կոալիցիոն իր գործընկերների` ՀՀԿ, ԲՀԿ եւ ՕԵԿ խմբակցությունների առաջարկը: «Նամակը հղել եմ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին, մենք զրուցել ենք, եւ Նախագահն ասել է, որ հարցը դիտարկվում է,  եւ ես հուսով եմ, (սա իմ անձնական կարծիքն է), որ առաջիկայում այդ հարցը դրական լուծում կստանա»,- նշեց ԱԺ նախագահը:

18 мая в парламенте состоялась совместная пресс-конференция Председателя НС РА Овика Абраамяна и Председателя Европарламента Ежи Бузека.
Приветствуя гостя, О.Абраамян подчеркнул, что в последнее время активизировалось сотрудничество Армения – ЕС, состоялось множество взаимных визитов высоких должностных лиц, и выразил надежду, что подобные поездки и, в частности, визит Председателя Европарламента, будут способствовать развитию и углублению отношений между двумя парламентами. “Во внешней политике Армении активизация и развитие сотрудничества с ЕС – одно из приоритетных направлений. Мы сотрудничаем в различных форматах”, - сказал Председатель НС РА.
Поблагодарив за приглашение и теплый прием, Ежи Бузек заметил, что граждане Армении и ЕС находятся в своем общем доме – Европе. Он отметил, что Армения для ЕС решающий,  важный сосед, особенно в регионе Южного Кавказа. “Мы приходим к партнерству благодаря открытости Армении. Я знаю, что Армения идет по пути реформ. Это выбор Армении, Президента РА, Парламента РА, Правительства РА, армянского народа, каким путем движется страна. Однако, думаю, если мы желаем обеспеченной жизни нашим гражданам, лучшим путем к ней являются демократия, права человека, рыночная экономика”, - отметил Председатель Европарламента. Он выразил удовлетворение существующим между парламентами Армении и ЕС сотрудничеством в различных направлениях. Гость особо подчеркнул важность стабильности позиций и деятельности РА. “Мы сотрудничаем, открыты друг для друга – я и председатель парламента Армении”, - сказал Ежи Бузек.
Председатель НС РА и Председатель Европарламента ответили на многочисленные и разноплановые вопросы журналистов, касавшиеся урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, событий 1 марта 2008 г. в Ереване, наличия в Армении политзаключенных и в этом контексте –  письма спикера парламента, направленного по предложению коалиционных партий Президенту РА С.Саргсяну.
В частности, отвечая на вопрос об урегулировании Нагорно-Карабахской проблемы, Председатель Европарламента отметил, что, хотя они “не признают Нагорный Карабах в качестве субъекта”, в то же время нельзя забывать о нуждах людей, об их праве путешествовать, устанавливать контакты. “Мы должны всегда протягивать руку помощи и не допускать войны. В этом заключается политика Европарламента”, - заявил Ежи Бузек. Он отметил также, что для достижения всеобъемлющего урегулирования конфликта в будущем, необходимо подготовить общества всех стран, в том числе общество Нагорного Карабаха.