Մայիսի 23-ի մամլո ասուլիսում ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Բալասանյանը եւ Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության անդամ Էդուարդ Շարմազանովը մանրամասներ ներկայացրին մայիսի 15-17-ը Սանկտ-Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում տեղի ունեցած ԱՊՀ ՄԽՎ-ի 3 մշտական հանձնաժողովների, ԱՊՀ ՄԽՎ-ի Խորհրդի, ՀԱՊԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի մշտական հանձնաժողովի, ՀԱՊԿ ԽՎ-ի Խորհրդի եւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ի 36-րդ լիագումար նիստերի աշխատանքներից:
ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Բալասանյանը տեղեկացրեց, որ իր գլխավորած պատվիրակությունը Տավրիկյան պալատում մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության, սոցիալական հարցերի եւ մարդու իրավունքների, ագրարային քաղաքականության, բնական պաշարների եւ բնապահպանության հարցերի հանձնաժողովների նիստերին: Էդուարդ Շարմազանովը ընտրվել է ՀԱՊԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: ՀԱՊԿ ԽՎ-ի Խորհրդի նիստում քննարկվել է 11 հարց` 2011-2015 թթ. ՀԱՊԿ ԽՎ-ի գործունեության ծրագրում ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների օրենսդրության ներդաշնակեցման եւ համանմանեցման մասին, անօրինական միգրացիային եւ մարդկանց առեւտրին հակազդելու ոլորտում ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ազգային օրենսդրության իրավահամեմատական վերլուծության արդյունքների մասին եւ այլ հարցեր: Մայիսի 16-ին ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ 36-րդ լիագումար նիստին, որը նվիրված էր ԱՊՀ մասնակից-պետություններում կրթական համակարգի արդիականացման իրավական ապահովման մասին թեմային: Օրակարգում ընդգրկված 12 հարցից 11-ը վերաբերել են մի շարք մոդելային օրենքների հաստատմանը: Նույն օրը հայկական պատվիրակությունը ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Բալասանյանի գլխավորությամբ Տավրիկյան պալատում մասնակցել է Նյուրնբերգյան գործընթացի 65-ամյակին նվիրված միջազգային  համաժողովին:
Բանախոսները, մասնավորապես, հայտնեցին, որ հայ պատվիրակներին հաջողվել է կանխել ԱՊՀ ՄԽՎ-ում Թուրքիային դիտորդի կարգավիճակ տրամադրելու Ադրբեջանի ներկայացուցիչների նախաձեռնության ընդունումը: Ըստ պատվիրակության ղեկավարի, ի շնորհիվ Է. Շարմազանովի արդյունավետ աշխատանքի, հիշյալ կառույցի Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի նիստի օրակարգում նախապես ընդգրկված հարցը ոչ միայն չի քննարկվել, այլեւ չի մտել նիստի օրակարգ, այն էլ հենց ադրբեջանցիների ցանկությամբ: Էդվարդ Շարմազանովն իր հերթին նշեց, որ «թուրքալեզու երկրները ցանկանում էին Թուրքիայի համար նոր հարթակ ստեղծել ԱՊՀ ՄԽՎ-ում»: «Պարզից պարզ էր, որ դա չպետք է տեղի ունենար, որովհետեւ Հայաստանը դրան պետք է դեմ քվեարկեր»,-ասաց նա` հավելելով, որ ադրբեջանական պատվիրակությունն այս հարցում փորձել է խորամանկել եւ ընկել է «իր իսկ ստեղծած ծուղակը»: Մասնավորապես, մինչեւ նիստը հանդիպում է խնդրել հայկական պատվիրակությունից եւ փորձել համոզել Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովին եւ թուրքալեզու երկրներին դիտորդի կարգավիճակ տրամադրելու հարցերը մեկ միասնական փաթեթով ընդգրկել օրակարգում: Սրան ի պատասխան հայ պատվիրակները հայտնել են, որ դրանք տարբեր հարցեր են, եւ , եթե Ուղղափառության ՄԽՎ-ին դիտորդի կարգավիճակ տրամադրելուն իրենք կողմ են, ապա Թուրքիայի հետ կապված ունեն հատուկ կարծիք: Արդյունքում, ադրբեջանցիներն օրակարգում երկու հարցերի ընդգրկմանն էլ դեմ են քվեարկել:
Պարոն Շարմազանովը կարեւորեց մայիսի 16-ին տեղի ունեցած ԱՊՀ ՄԽՎ քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի, ԵԽԽՎ-ի քաղաքական հարցերի Կոմիտեի արտաքին կապերի ենթակոմիտեի եւ ՀԱՊԿ ԽՎ-ի քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի համատեղ նիստը, որի ընթացքում ինքը հանդես է եկել ելույթով: Հայկական պատվիրակության ներկայացուցիչը առանց անուն նշելու, սակայն շատ թափանցիկ, իր ելույթի բովանդակությունն ուղղորդել է Ադրբեջանի ինտենսիվ սպառազինման եւ ԼՂ խնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու փաստին: Ադրբեջանի պատվիրակությունը ցանկացել է ելույթով հանդես գալ, բայց այդ հնարավորությունից զրկվել է, քանի որ օրակարգում իրենց ելույթը չի եղել: Ավարտելով խոսքը` պարոն Շարմազանովը արդյունավետ գնահատեց հայկական պատվիրակության այցը, քանի որ կար համագործակցության եւ համերաշխության մթնոլորտ, հստակ ուղղորդված աշխատանք:
Նշենք, որ լիագումար նիստի ավարտին ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Բալասանյանը, ԱԺ պատգամավոր Էդուարդ Շարմազանովը եւ ԱԺ աշխատակազմի ԱՊՀ բաժնի վարիչ Մարիետա Սահակյանը պարգեւատրվել են ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի պատվոգրով: ՀԱՊԿ ԽՎ-ի պատվոգրի է արժանացել ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի,  երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը:

At May 23 press conference the NA Vice Speaker Samvel Balasanyan and the member of the Armenian delegation in the Inter-parliamentary Assembly of the Commonwealth Independent States (CIS) Member Countries presented details about the works of 3 permanent commissions, IPA CIS Council, CSTO PA Permanent Commission, CSTO PA Council and IPA CIS 36th plenary session, which took place in Tavrichesky Palace of St. Petersburg on May 15-17.
The NA Vice Speaker Samvel Balasanyan said that the delegation led by him in Tavrichesky Palace took part at the sessions of Political Issues and International Cooperation, Social Policy and Human Rights, Agrarian Policy, Natural Resources and Ecology commissions of IPA CIS. Edward Sharmazanov was elected Deputy Chairman of Political Issues and International Cooperation Commission of CSTO PA. At CSTO PA Council session 11 issues have been discussed on harmonization of legislation of CSTO member states in CSTO PA activity programme in 2011-2015, results of legal-comparative analysis in the national legislation of CSTO member-states in the illegal migration and trafficking counteracting and other issues. On May 16 the NA delegation took part at the IPA CIS 36th plenary session, which dedicated to the theme on legal securing of upgrading of educational system in the CIS member states. 11 issues from 12 included in the agenda related to the establishment of a number of model laws. On the same day the Armenian delegation led by the NA Vice Speaker Samvel Balasanyan in Tavrichesky Palace took part in the international forum dedicated to the 65th anniversary of the Nuremberg process.
The speakers, in particular, said that the Armenian delegates succeeded to prevent the adoption of the initiative of the Azerbaijani representatives in providing status of observer to Turkey in IPA CIS. According to the head of the delegation, due to E. Sharmazanov’s effective work, the issue initially included in the session of the Permanent Commission of Political Issues and International Cooperation of the mentioned structure not only had been discussed, but also not entered into agenda, but also by the Azerbaijanis’ wish. In his turn, Edward Sharmazanov said “the Trukish speaking countries wanted to create to a new podium for Turkey in IPA CIS.” “It was clear that it should not take place because Armenia should vote against it,” said he, adding that in this issue the Azerbaijani delegation tried to be sly and had fallen “in the trap created by itself.” In particular, before the sitting he asked a meeting from the Armenian delegation and tried to persuade the Orthodoxy Inter-parliamentary Assembly and the Turkish speaking countries to include in the agenda with one united package the issues of providing status of observer. In response to this, the Armenian delegates expressed that they are different issues, and if they are for providing status of observer to the Orthodoxy IPA, they have special opinion connected with Turkey. As a result, the Azerbaijanis voted against including the two issues in the agenda.
Mr Sharmazanov highlighted the joint session of the Political Issues and International Cooperation Commission of IPA CIS, the Subcommittee of the External Affairs of the Committee of PACE Political Issues and Political Issues and International Cooperation Commission of CSTO PA, which took place on May 16, during which he gave a speech. The representative of the Armenian delegation without mentioning any name, but very transparent,, directed the content of his speech to the fact of Azerbaijan’s intensive disarmament and solving the problem through military way. The Azerbaijani delegation wanted to give a speech, but was deprived of that opportunity, as their speech had not been on the agenda. Completing his speech Mr Sharmazanov assessed effective the visit of the Armenian delegation, as there was an atmosphere of cooperation and solidarity and distinctly directed work.
To recap, at the end of the plenary session the NA Vice Speaker Samvel Balasanyan, NA deputy Edward Sharmazanov and the head of the CIS Division of the NA Staff Marieta Sahakyan have been awarded the diploma of the IPA CIS. The Chairman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Artak Davtyan was awarded CSTO PA diploma.