ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանի հրաժեշտի այցը Ազգային ժողով
Մայիսի 26-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց  ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան տիկին Մարի Յովանովիչին` Հայաստանում նրա դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց դեսպանին արդյունավետ աշխատանքի համար  եւ գոհունակությամբ փաստեց, որ նրա պաշտոնավարման տարիներին երկու երկրների հարաբերություններն էլ ավելի զարգացան ու խորացան, ինչի արդյունքում  նաեւ խորհրդարանում իրականացվեցին ծրագրեր, որոնք նպաստեցին նաեւ Հայաստանի օրենսդրության համապատասխանեցմանը միջազգային չափանիշներին: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Հայաստանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ հարաբերությունների հետագա զարգացման եւ ամրապնդման համար մեծ ներուժ կա եւ այս առումով կարեւորեց նաեւ միջխորհրդարանական գործակցության ակտիվացումը:
Դեսպան Յովանովիչը շնորհակալություն հայտնեց արդյունավետ համագործակցության համար` կարեւորելով հայ-ամերիկյան գործակցության հետագա ամրապնդումը եւ զարգացումը: Նա նույնպես անհրաժեշտ համարեց միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացումը, ինչը կարեւոր դեր ունի միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում: Դեսպանը բարձր գնահատեց վերջին տարիներին օրենքների շուրջ Ազգային ժողովում կազմակերպվող  բաց քննարկումները:

Прощальный визит посла США в РА в Национальное Собрание
26 мая Председатель НС Овик Абраамян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла США в РА г-жу Мари Йованович в связи с завершением ее дипломатической миссии в Армении.
Председатель НС поблагодарил посла за продуктивную деятельность и с удовлетворением констатировал, что за время ее работы   отношения между двумя странами еще более развились и углубились, в результате чего были реализованы программы также в парламенте, позволившие   гармонизировать законодательство Армении с международными критериями. Овик Абраамян отметил, что для дальнейшего развития и укрепления отношений между РА и США налицо большой потенциал и в этом плане подчеркнул также важность активизации   межпарламентского взаимодействия.
Посол Йованович поблагодарила за эффективное сотрудничество, особо выделив дальнейшее укрепление и развитие армяно-американского взаимосотрудничества. Она также сочла необходимой активизацию межпарламентских связей, играющих важную роль в деле развития межгосударственных отношений. Посол высоко оценила организуемые в НС в последние годы открытые обсуждения   законов.
В заключение О.Абраамян пожелал успехов г-же Йованович в дальнейшей деятельности, выразив надежду на ее дружественное отношение к Армении и впредь.