ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության նախագահին
Հունիսի 2-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության նախագահ Պերճ Սեդրակյանին:
Ողջունելով հյուրին` ԱԺ նախագահը  բարձր  գնահատեց Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության գործունեությունը ազգապահպանման, Հայաստանի հզորացմանն աջակցելու գործում:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Պերճ Սեդրակյանը նշեց, որ  ՀԲԸՄ-ն պատրաստակամ է շարունակել աջակցությունը Հայաստանին:
Զրուցակիցներն անդրադարձան  հայրենիք -սփյուռք կապերի ամրապնդմանը տարբեր ոլորտներում, հայապահպանության եւ այլ հարցերի:

RA NA Speaker Receives the President of the Armenian General Benevolent Union
On June 2 the Speaker of the RA National Assembly Hovik Abrahamyan received Berge Setrakian, the President of the Armenian General Benevolent Union (AGBU).
Welcoming the guest, the NA Speaker highly appreciated the activities of the Armenian General Benevolent Union in promoting the maintenance of national identity and strengthening of Armenia.
Thanking for the reception Berge Setrakian noted that the AGBU was willing to continue the support to Armenia.
The interlocutors turned to the reinforcement of Homeland-Diaspora ties in different fields, maintenance of Armenian identity and other issues.