Ընդունվել է «Օսմանյան կայսրությունում քրիստոնյա ժողովուրդների` հայերի, հույների եւ ասորիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության վերաբերյալ» բանաձեւ
Հունիսի 29-ին տեղի ունեցավ Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մկրտիչ Մինասյանի եւ պատվիրակության անդամ Ռուզաննա Առաքելյանի մամլո ասուլիսը, որտեղ ներկայացվեց հունիսի 21-24-ը Փարիզում տեղի ունեցած Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի 18-րդ տարեկան Գլխավոր վեհաժողովի աշխատանքը եւ արդյունքները:
Մկրտիչ Մինասյանը նշեց, որ վեհաժողովում ներկայացված են 28 երկրներ, այն գրանցված է ՄԱԿ-ի կողմից եւ այս տարի համագործակցության պայմանագիր է կնքվել Աֆրիկյան երկրների խորհրդարանական վեհաժողովի հետ: Ըստ պատվիրակության ղեկավարի` վեհաժողովի այս տարվա աշխատանքը ուղղված է եղել քրիստոնեության կրոնական արժեքներին եւ ներկա ճգնաժամի հաղթահարման ճանապարհներին:
Մկրտիչ Մինասյանը տեղեկացրեց, որ վեհաժողովի ընթացքում բոլոր պատվիրակների կողմից միաձայն ընդունվել է Հայաստանի պատվիրակության ներկայացրած «Օսմանյան կայսրությունում քրիստոնյա ժողովուրդների` հայերի, հույների եւ ասորիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության վերաբերյալ» բանաձեւը: Բանաձեւն ընդունվելուց հետո պարոն Մինասյանը Հայաստանի եւ ողջ հայ ժողովրդի անունից շնորհակալություն է հայտնել վեհաժողովի պատվիրակներին: Բանաձեւում մասնավորապես նշված է.
«Մենք, 2011թ.-ի հունիսի 21-ից 24-ը Փարիզում կայացած Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի 18-րդ Գլխավոր վեհաժողովի մասնակիցներս,
արտահայտելով մեր համերաշխությունը բոլոր նրանց հետ, ովքեր պայքարում են հանուն 19-րդ դարի վերջին- 20-րդ դարի առաջին քառորդում Օսմանյան կայսրությունում  քրիստոնյա ժողովուրդների  նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման,
դատապարտելով այն փաստը, որ Թուրքիան մինչ օրս կտրականապես հրաժարվում է ընդունել Օսմանյան կայսրության բնիկ քրիստոնյա ժողովուրդների` հայերի, հույների եւ ասորիների նկատմամբ իրականացրած ցեղասպանությունը, ինչպես նաեւ այդ ժողովուրդների պատմա-մշակութային ժառանգության ոչնչացման ցանկացած գործողությունները,
ընդգծելով, որ ցեղասպանությունը մարդկության դեմ ուղղված հրեշավոր հանցագործություն է եւ արժանի է դատապարտման` անկախ վաղեմության ժամկետից եւ պետական քաղաքական շահերից,
գիտակցելով, որ բոլոր քաղաքակիրթ երկրների բարոյական եւ պատմական պարտականությունն է ճանաչել ու դատապարտել ցեղասպանությունն իր բոլոր դրսեւորումներով` կոչ անել Թուրքիային, որպես իրավահաջորդ պետության, ընդունել իր պատասխանատվությունը կատարածի համար, ինչը ապագայում նման հանցագործությունների բացառման լավագույն երաշխիքն է,
կոչ ենք անում Թուրքիային նրա կողմից ժողովրդավարության եւ թափանցիկության հասնելու ուղղությամբ արդեն ձեռնարկվող ջանքերի համատեքստում, ընդունել պատմական փաստերը եւ մանրակրկիտ ու քննադատորեն ուսումնասիրել պատմական անցյալի այդ իրադարձությունները:
Կոչ ենք անում Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի բոլոր անդամ -երկրներին եւ միջազգային հանրությանը դատապարտել  Օսմանյան կայսրությունում հայերի, հույների եւ ասորիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը եւ Թուրքիային` գիտակցել եւ ընդունել իր պատասխանատվությունը հանուն պատմական արդարության վերականգնման»:
Ռուզաննա Առաքելյանը մեծ հաղթանակ համարեց վեհաժողովում ընդունված բանաձեւը: Նշվեց, որ վեհաժողովի աշխատանքներին չեն մասնակցում Թուրքիան եւ Ադրբեջանը, քանի որ վեհաժողովում ընդգրկված են միայն քրիստոնյա պատգամավորներ:

Принята резолюция “О геноциде, совершенном в Османской империи по отношению к христианским народам – армянам, грекам и ассирийцам”
29 июня состоялась пресс-конференция руководителя делегации НС РА в Межпарламентской Ассамблее Православия (МАП) М.Минасяна и члена делегации Р.Аракелян, на которой были представлены работа и итоги 18-й ежегодной Генеральной Ассамблеи МАП, прошедшей  21-24 июня в Париже.
М.Минасян отметил, что в МАП представлено 28 государств, организация зарегистрирована в ООН, а в этом году заключен договор о сотрудничестве с парламентскими ассамблеями африканских стран. Он также сообщил, что в этом году в центре внимания Ассамблеи были христианские религиозные ценности.
Г-н Минасян проинформировал, что в ходе работы единогласно принята резолюция “О геноциде, совершенном в Османской империи по отношению к  христианским народам – армянам, грекам и ассирийцам”, представленная делегацией Армении.
Глава делегации НС РА в МАП ознакомил собравшихся с полным текстом  резолюции:
“Мы, участники 18-й Генеральной Ассамблеи Межпарламентской Ассамблеи Православия, проходившей в Париже с 21 по 24 июня 2011 года,
- выражая свою солидарность со всеми, кто борется за признание и осуждение геноцида, совершенного по отношению к христианским народам Османской империи в конце 19-го - первой четверти 20-го веков,
- осуждая тот факт, что до настоящего времени Турция категорически отказывается признать геноцид, совершенный по отношению к коренным христианским народам Османской империи - армянам, грекам и ассирийцам,  а также любые действия по уничтожению историко-культурного наследия этих народов,
- подчеркивая, что геноцид является чудовищным преступлением против человечества и  заслуживает осуждения вне зависимости от срока давности и коньюнктурных интересов государств,
- осознавая, что моральный и исторический долг всех цивилизованных стран  признать и осудить геноцид во всех его проявлениях и призвать Турцию, как страну- правопреемницу, к признанию своей ответственности за него, что является лучшей гарантией исключения подобных преступлений в будущем,
-призываем Турцию, в контексте уже предпринимаемых ею усилий по достижению демократии и прозрачности, обратиться к исторической действительности и критически и скрупулезно рассмотреть эти аспекты исторического прошлого.
Призываем все страны-члены Межпарламентской Ассамблеи Православия и международное сообщество осудить геноцид, совершенный в Османской империи по отношению к армянам, грекам и ассирийцам, и призвать Турцию к осознанию и признанию своей ответственности во имя восстановления исторической справедливости”.
Депутат Р.Аракелян в свою очередь отметила, что принятая резолюция является несомненной победой армянских парламентариев на международном уровне.
В завершение пресс-конференции М.Минасян и Р.Аракелян ответили на многочисленные вопросы журналистов.