ԱԺ նախագահն ընդունեց Լիոնի քաղաքապետին
Հուլիսի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Ֆրանսիայի Լիոն քաղաքի քաղաքապետ, սենատոր  Ժերար Կոլոմբի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը բարձր գնահատեց հայ-ֆրանսիական քաղաքական երկխոսության ներկա մակարդակը:  Նա   անհրաժեշտ համարեց  Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջեւ ուղիղ կապերի, միջհամայնքային, միջշրջանային  համագործակցության ակտիվացումը եւ այդ համատեքստում կարեւորեց Երեւանի եւ Լիոնի միջեւ գործակցության զարգացումը` շեշտելով , որ մեծ է Լիոն քաղաքի  ներդրումը հայ-ֆրանսիական հարաբերություններում, ինչպես նաեւ  ապակենտրոնացված համագործակցության զարգացման գործում: Նա կարեւորեց նաեւ Լիոնի դերը 2010թ-ին Երեւանում կայացած հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության համաժողովի կազմակերպման գործում, որին մասնակցեցին մոտ 3 տասնյակ ֆրանսիական տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ: Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն հայտեց  Ֆրանսիայի իշխանություններին ֆրանսահայ համայնքի նկատմամբ ջերմ վերաբերմունքի համար :
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Լիոնի քաղաքապետ Ժերար Կոլոմբը նշեց, որ  այցի նպատակն է առավել ամրապնդել Լիոն-Երեւան փոխգործակցությունը: Նրա խոսքով` Հայաստանի եւ Լիոնի միջեւ հարաբերությունները հին են ու ջերմ եւ սկիզբ են առել դեռեւս 1915թ.-ից, երբ ցեղասպանությունից մազապուրծ հայերը  հաստատվել են Լիոնի շրջակայքում: Այդ ժամանակից ի վեր Լիոնի իշխանությունները մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում Հայ դատի, հայ ժողովրդի  մշակույթի եւ պատմության նկատմամբ: Պարոն Կոլոմբը խորհրդարանի նախագահին ներկայացրեց երկու քաղաքների միջեւ համագործակցության կոնկրետ բնագավառները:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձան ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին, հայ-թուրքական հարաբերություններին, ինչպես նաեւ ներքաղաքական հարցերին, քննարկեցին երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:

Председатель НС принял мэра Лиона
18 июля Председатель НС Овик Абраамян принял делегацию, возглавляемую мэром французского города Лиона, сенатором  Жераром Коломбом.
Председатель НС РА О.Абраамян высоко оценил нынешний уровень армяно-французского политического диалога. Он отметил необходимость активизации прямых связей между органами местного самоуправления, межмуниципального и межрегионального сотрудничества Армении и Франции. В этом контексте спикер НС подчеркнул важность развития взаимодействия между Ереваном и Лионом, особо выделив вклад этого города в армяно-французские отношения, в  деле децентрализации сотрудничества. О.Абраамян поблагодарил   французские власти за благожелательное отношение к  местной армянской общине.
Выразив признательность за теплый прием, г-н Коломб отметил, что цель визита – еще более укрепить взаимосотрудничество Лиона и Еревана, которое имеют давнюю историю и восходит к 1915 году, когда уцелевшие от геноцида армяне нашли пристанище в их краях. Г-н Коломб представил спикеру армянского парламента конкретные сферы сотрудничества   двух городов.
В ходе встречи стороны обратились к процессу урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы, к армяно-турецким отношениям, внутриполитическим проблемам, обсудили также другие вопросы, представляющие двусторонний интерес.