Լեհաստանի Նախագահը Ազգային ժողովում
Հուլիսի 28-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց պաշտոնական այցով ՀՀ-ում գտնվող Լեհաստանի Հանրապետության  Նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկու գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա  էին  խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովների նախագահներ, խմբակցությունների ղեկավարներ:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահը նշեց, որ հայ եւ լեհ ժողովուրդների բարեկամությունն ու համագործակցությունը դարերի պատմություն ունեն, ինչը լավ հիմք է ստեղծում այսօրվա միջպետական հարաբերությունների համապարփակ զարգացման համար: Հովիկ Աբրահամյանը գոհունակությամբ փաստեց,  որ հայ-լեհական միջպետական հարաբերությունները կանոնավոր բնույթ են կրում, հատկապես վերջին մեկուկես տարիներին եւ բարձր գնահատեց  երկու երկրների միջեւ քաղաքական երկխոսության դինամիկան: Խորհրդարանի ղեկավարը անհրաժեշտ համարեց միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը, նշելով, որ  ԱԺ-ում գործում է Հայաստան-Լեհաստան բարեկամության պատգամավորական խումբը: Նրա խոսքով`  այս ոլորտում համագործակցությունը չի սահմանափակվում միայն երկկողմ ձեւաչափով, այլ տարածվում է  ԵՄ հետ Հայաստանի համագործակցության շրջանակներ,  միջազգային խորհրդարանական կառույցներում երկու երկրների պատվիրակությունների միջեւ փոխգործակցություն, այդ թվում` նորաստեղծ ԵՎՐԱՆԵՍԹ խորհրդարանական ձեւաչափ: Ազգային ժողովի նախագահը նշեց, որ Արեւելյան գործընկերությունը նոր հեռանկար է բացում Հայաստանի համար եւ մեր երկիրը Նախագահի գլխավորությամբ  հետեւողական է ԵՄ հետ քաղաքական երկխոսությունն ու աստիճանական տնտեսական ինտեգրումը խորացնելու իր հանձնառության մեջ: Նրա խոսքով` հաջող են ընթանում Ասոցացման համաձայնագրի բանակցությունները, աշխատանքներ են տարվում խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման ուղղությամբ: Այս ամենը կոչված է ոչ միայն սերտացնելու Հայաստանի ու ԵՄ միջեւ համագործակցությունը, այլեւ խթանելու մեր երկրում բարեփոխումների արդյունավետ շարունակումը
: Այս համատեքստում ԱԺ նախագահը կարեւորեց. սեպտեմբերի 30-ին Լեհաստանում կայանալիք Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրների ղեկավարների գագաթաժողովի անցկացումը, որի ընթացքում նախատեսվում է ընդունել համատեղ հռչակագիր: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Հայաստանի համար կարեւոր է, որպեսզի այդ փաստաթուղթը լինի հավասարակշռված. մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է հակամարտությունների կարգավորմանն առնչվող ձեւակերպումներին: Նրա համոզմամբ, առաջիկա գագաթաժողովը խթան կհանդիսանա Արեւելյան գործընկերությամբ սահմանված նպատակների իրականացման համար եւ լավ հնարավորություն է նաեւ բարձր մակարդակով վերահաստատելու մասնակից երկրների քաղաքական հանձնառությունը  Արեւելյան գործընկերությանը եւ ժողովրդավարական բարեփոխումներին: Հովիկ Աբրահամայնը մտահոգություն հայտնեց  Ադրբեջանի ոչ կառուցողական պահվածքի  կապակցությամբ, քանի որ այդ  երկիրը հրաժարվում է մասնակցել Արեւելյան գործընկերության այն բազմակողմ ծրագրերին, որտեղ ներգրավված է Հայաստանը: Այդպիսով, վարկաբեկվում է Արեւելյան գործընկեության հիմնական գաղափարներից մեկը` տարածաշրջանային համագործակցությունը: ԱԺ նախագահը համոզմունք հայտնեց, որ  որ Լեհաստանի նախագահության ընթացքում առաջընթաց կգրանցվի Արեւելյան հարեւանների հետ հարաբերություններում:   Հովիկ Աբրահամյանը շեշտեց, որ ՀՀ իշխանությունները երկրի Նախագահի գլխավորությամբ շարունակելու են   երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումները :
Լեհաստանի Նախագահը նշեց, որ ուրախ է գտնվել ՀՀ Ազգային ժողովում նաեւ այն պատճառով, որ 20 տարի եղել է պատգամավոր, իսկ մինչեւ Նախագահ ընտրվելը զբաղեցրել է Լեհաստանի խորհրդարանի նախագահի պաշտոնը: Նրա խոսքով` խորհրդարանները ժողովրդավարության սիրտն են, որտեղ տեղի են ունենում քաղաքական բանավեճեր եւ ընդունվում են երկրի համար կարեւոր որոշումներ: Նշելով, որ հայ եւ լեհ ժողովուրդների բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի` Բրոնիսլավ Կոմորովսկին բարձր գնահատեց երկու երկրների փոխգործակցության մակարդակը` այս համատեքստում կարեւորելով միջխորդարանական համագործակցությունը: Լեհաստանի Նախագահը ընդգծեց, որպես ԵՄ նախագահող երկիր Լեհաստանը պատրաստ է աջակցելու Հայաստանին եւ կիսվելու իր փորձով եվրաինտեգրման  գործընթացում` նշելով, որ իր երկիրը  շահագրգիռ է, որպեսզի Հայաստանն այս ուղղությամբ ունենա հաջողություններ: «Մենք միեւնույն նավի  վրա ենք»,- ասաց Բրոնիսլավ Կոմորովսկին:

President of Poland in the National Assembly
On July 28 the RA NA Speaker Hovik Abrahamyan met with the delegation headed by Bronisław Komorowski, President of the Republic of Poland, who was in Armenia on an official visit. The Chairmen of the Parliamentary Standing Committees and the Heads of factions were present at the meeting.
Welcoming the guests, the NA Speaker noted that the friendly relations and the cooperation between the Armenians and the Poles had a history of centuries, which created good foundations for the comprehensive development of nowadays interstate relations. Hovik Abrahamyan documented with satisfaction that Armenian-Polish interstate relations were of regular nature, especially during recent one and a half years and highly appreciated the dynamics of political dialogue between the two countries.
The Head of the Parliament considered necessary the development of interparliamentary ties mentioning that Armenia-Poland parliamentary friendship group was functioning in the National Assembly. In his word the cooperation in this sphere is not limited to only bilateral format, but is extended over the cooperation frameworks between the EU with Armenia, the interaction between the delegations of the two countries in the international parliamentary structures, the newly established EURONEST parliamentary dimension including. The Speaker of the National Assembly noted that the Eastern Partnership opened a new perspective for Armenia and our country in the head of its president is consistent in its commitment to deepen the political dialogue and the gradual economic integration with the EU. In his word, the negotiations over the Association agreements are running successfully, endeavors are in place in the direction of creating free and comprehensive trade zone. This all is aimed not only at strengthening the cooperation between Armenia and the EU, but also promoting the effective continuation of reforms in our country.
In this context the NA Speaker highlighted the summit of the Heads of the Eastern Partnership member states to be held in Poland on September 30, during which a joint declaration was anticipated to be adopted. Hovik Abrahamyan has stated that it is important for Armenia that this document is counterbalanced; in particular, it refers to the formulations of conflict settlements. According to his convictions the upcoming summit will become an impetus for the fulfillment of the goals set by the Eastern Partnership and is also a good opportunity to reconfirm on high level the political commitment of the participant states to the Eastern Partnership and democratic reforms. Hovik Abrahamyan has expressed his concern on the occasion of Azerbaijani non-constructive behaviour, as that country refuses to participate in the comprehensive programs of the Eastern Partnership, where Armenia is engaged. Thus, the key ideas of the EP: regional cooperation is being compromised. The NA Speaker has expressed conviction that during the presidency of Poland there will be progress documented in the relations between the Eastern Neighbours. Hovik Abrahamyan emphasized that Armenian authorities with the head of the President will proceed the democratic reforms in the country.
The president of Poland has noted that is very glad to be in the RA National Assembly also for the reason that he has been a deputy for 20 years and before being elected president he has occupied the office of Speaker of the Parliament. In his word, parliaments are the heart of democracy, where political debates take place and important decisions for the country are adopted. Stating that the friendly relations between the Armenian and the Polish peoples have a history of centuries, Bronisław Komorowski highly appreciated the cooperation level between the two countries, highlighting in this context interparliamentary cooperation. The Polish President emphasized that as EU presiding country Poland is willing to support Armenia and share its experience of the European integration process, stating that his country is interested in Armenia ’s success in this direction. “We are in the same boat,” said Bronisław Komorowski.