Թատրոնի Միջազգային օրվա առիթով
Թատրոնի Միջազգային օրվա առիթով` մարտի 26-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց Հայաստանի մի քանի թատրոնների գլխավոր ռեժիսորների եւ ի դեմս նրանց իր շնորհավորանքները հղեց նրանց ղեկավարած թատրոնների աշխատակիցներին` մաղթելով ստեղծագործական նոր կրքեր ու նոր պոռթկումներ բեմում: Հանդիպմանը մասնակցում էին Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի եւ բալետի ակադեմիական թատրոնի գլխավոր ռեժիսոր Գեղամ Գրիգորյանը, Գ.Սունդուկյանի անվան ակադեմիական թատրոնի գլխավոր ռեժիսոր Վահե Շահվերդյանը, Հ. Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոնի գլխավոր ռեժիսոր Արմեն Խանդիկյանը, Համազգային թատրոնի գլխավոր ռեժիսոր Սոս Սարգսյանը, Կամերային թատրոնի գլխավոր ռեժիսոր Արա Երնջակյանը, Տիկնիկային թատրոնի գլխավոր ռեժիսոր Ռուբեն Բաբայանը:
Հանդիպումը վերածվեց անկաշկանդ զրույցի, որի ընթացքում խորհրդարանի նախագահին ներկայացվեցին մշակութային ու թատերական կյանքի կենսական հարցեր: Նշվեց ոլորտի գործունեությունը կանոնակարգող օրենքի բացակայությունը, ընդգծվեցին ֆինանսական ու բարոյական խնդիրները (դերասանների ցածր վարձատրության, թատրոնների շահագործման ծախսերի ավելացման, որոշ հարկատեսակներից ազատման կամ փոխհատուցման անհրաժեշտության, կոչումները շնորհող կառույցի անորոշության եւ կոչումների շնորհման կարգի բացակայության), այլալեզու ֆիլմերի պարտադիր հայերեն կրկնօրինակման,թատերական արվեստը Երեւանից դուրս բերելու եւ մարզերում թատրոնների վերականգնման անհրաժեշտության, թատերական բուհերի շրջանավարտների բանակ զորակոչման ու աշխատանքային խնդիրներ:
Ապրիլին հանդիպման մասնակիցներին վերստին հրավիրելով խորհրդարան` ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն առաջարկեց համատեղ մշակել թատրոնի ու թատերական գործունեության մասին օրենքի նախագիծը, ֆինանսիստների հետ քննարկել թատրոնների կենսագործունեության ապահովման հարցերը: Խորհրդարանի նախագահը Տիկնիկային թատրոնի գլխավոր ռեժիսոր Ռուբեն Բաբայանին խոստացավ ֆինանսական աջակցություն ցույց տալ` ստեղծված ծանր կացությունից դուրս գալու եւ մանուկներին ներկայացումներից չզրկելու համար:

По случаю Международного дня театра
26 марта Председатель НС РА Артур Багдасарян принял по случаю Международного дня театра главных режиссеров нескольких театров Армении и в их лице поздравил работников руководимых ими театров, пожелав им   творческой страсти и   новых творческих порывов на сцене. Во встрече участвовали: главный режиссер Академического театра опер ы и балета им. А. Спендиаряна Гегам Григорян, главный режиссер Академического театра им. Г. Сундукяна Ваге Шахвердян, главный режиссер Драматического театра им. Г. Капланяна Армен Хандикян, главный режиссер Общенационального театра Сос Саркисян, главный режиссер Камерного театра Ара Еринджакян и главный режиссер Театра кукол Рубен Бабаян.
Встреча превратилась в непринужденную беседу, в ходе которой Председателю парламента РА были представлены жизненно важные вопросы культурной и театральной жизни. Было отмечено отсутствие закона, регулирующего деятельность театральной сферы, выделены финансовые и моральные проблемы (низкая заработная плата артистов, увеличение расходов на эксплуатацию театров, необходимость освобождения от некоторых видов налогов или их компенсации, неопределенность структуры по присвоению званий и отсутствие порядка присвоения званий), проблемы обязательного перевода иноязычных фильмов на армянский язык, необходимость вывода за пределы Еревана театрального искусства и восстановления театров в марзах, призыва в армию выпускников театральных вузов и другие проблемы.
Приглашая участников встречи вновь посетить парламент в апреле, Председатель НС Артур Багдасарян предложил совместно разработать проект закона о театрах и театральной деятельности и обсудить с финансистами вопросы обеспечения жизнедеятельности театров. Председатель парламента обещал главному режиссеру Театра кукол Рубену Бабаяну оказать финансовую помощь по выходу театра из создавшегося тяжелого положения, чтобы не лишать детей спектаклей.