ՀՀ ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը խորհրդակցության էր հրավիրել միջազգային կառույցներում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունների ղեկավարներին
Հունվարի 18-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը խորհրդակցության էր հրավիրել միջազգային կառույցներում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունների ղեկավարներին: Խորհրդակցությանը ներկա էին նաեւ ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը նշեց, որ խորհրդարանական դիվանագիտությունը մեր պետության արտաքին քաղաքականության բաղկացուցիչ ու կարեւոր մասն է, եւ  խորհրդակցության նպատակն է քննարկել միջազգային կառույցներում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունների կատարած աշխատանքը, առկա խնդիրները եւ ծրագրերը, տեղեկատվություն փոխանակել, ծանոթանալ  առաջարկների ու տեսակետների, դրանց հիման վրա ավելի արդյունավետ  ու համակարգված կազմակերպել խորհրդարանականների աշխատանքը: Իսկ խորհրդակցությանը ԼՂՀ ԱԺ նախագահի մասնակցությունը, Սամվել Նիկոյանի խոսքերով, եւս մեկ վկայություն է, որ ԼՂ ժողովուրդը` հանձինս իր օրինական ընտրված իշխանությունների, մասնակցում է բոլոր այն խնդիրների քննարկմանը եւ լուծմանը, որոնք վերաբերում են իր ճակատագրին:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունների ղեկավարները` ի դեմս Մկրտիչ Մինասյանի (Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողով), Արմեն Ռուստամյանի (Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողով), Կարեն Ավագյանի (ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողով), Գագիկ Մինասյանի (Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության ԽՎ), Նաիրա Զոհրաբյանի (Հայաստան- ԵՄ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ), Վահան Հովհաննիսյանի (Արեւելյան գործընկերության խորհրդարանական վեհաժողով «Եվրանեսթ»), Արամ Սաֆարյանի (ԵԱՀԿ ԽՎ ), Դավիթ Հարությունյանի (ԵԽԽՎ), անդրադառնալով նախորդ տարի կատարված աշխատանքներին, ներկայացրեցին նաեւ իրենց մտահոգությունները, դիտարկումներն ու առաջարկությունները հետագա ծրագրերն ավելի արդյունավետ իրականացնելու ուղղությամբ:  Իսկ ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանն ամփոփեց  Միջխորհրդարանական միության, ԱՊՀ միջխորհրդարանական եւ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովների  հետ համագործակցությունը:
Իրենց խոսքում ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը, ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը կարեւորեցին խորհրդարանական դիվանագիտության դերն ու հնարավորությունները, անհրաժեշտ համարվեց ավելի ակտիվացնել խորհրդարանական պատվիրակությունների աշխատանքները: ՀՀ  Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը նշեց, որ պետք է ակտիվորեն օգտագործել խորհրդարանական համագործակցության յուրաքանչյուր ձեւաչափ, անկախ  նրանից, այնտեղ Հայաստանին առնչվող հարց քննարկվո՞ւմ է, թե ոչ: Նա  կարեւոր համարեց փոխայցելություններն ու միջազգային համաժողովների անցկացումը Հայաստանում, որոնց միջոցով արտերկրի մեր գործընկերները հնարավորություն են ստանում անմիջական տեղեկատվություն ստանալ,եւ պատրաստակամություն հայտնեց  աջակցել դրանց կազմակերպմանը:
ՍԾՏՀ-ում հայկական խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավար Գագիկ Մինասյանը բարձր գնահատեց նման ձեւաչափով խորհրդակցության անցկացումը, որտեղ պատվիրակությունների ղեկավարները հնարավորություն ունեն նախանշել հետագա գործունեության ծրագրերն ու այն խնդիրները, որոնք ընդհանուր են եւ որոնց ուղղությամբ պետք է համատեղ աշխատանք կատարել: Նա նշեց, որ  նման հանդիպումների շարունակականությունը օգտակար կլինի եւ խորհրդարանի, եւ ընդհանրապես պետության համար:
Եզրափակելով խորհրդակցությունը` Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը նշեց, որ կարեւորը ոչ թե քննարկման գործընթացն է, այլ  այն աշխատանքը, որ պետք է կատարվի դրա արդյունքների հիման վրա: Խորհրդարանի ղեկավարը պատրաստակամություն հայտնեց հետագայում եւս  շարունակել նման հանդիպումները:

RA NA Speaker Samvel Nikoyan Held a Conference With the Heads of the RA National Assembly Delegations in the International Structures
On January 18 the RA NA Speaker Samvel Nikoyan held a conference with the heads of the RA National Assembly delegations in the international structures. Ashot Ghulyan, NKR NA Speaker, Vigen Sargsyan, Chief of the RA President’s Staff, Eduard Sharmazanov, NA Deputy Speaker, Shavarsh Kocharyan, Foreign Deputy Minister, also attended the conference.
The NA Speaker Samvel Nikoyan has noted that the parliamentary diplomacy is one component and important part of the foreign policy of our state, and the goal of the conference is to discuss the work done by the RA NA delegations in the international structures, the existing problems and programmes, exchange information, to get familiarized with the proposals and views, more efficiently and coordinated organize the parliamentarians’ work. In Samvel Nikoyan’s words, the NKR NA Speaker’s participation in the conference is one more testimony that the NK people, in the name of the legally elected authorities, take part in the discussion and solution of all the problems, which refer to its destiny.
Touching upon the works done during the previous year, the heads of the RA NA delegations, in the person of Mkrtich Minasyan (Inter-Parliamentary Assembly on Orthodoxy), Armen Rustamyan (Francophonie Parliamentary Assembly), Karen Avagyan (NATO Parliamentary Assembly), Gagik Minasyan (Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation), Naira Zohrabyan (Chair of Armenia-EU Inter-Parliamentary Assembly), Vahan Hovhannisyan (Parliamentary Assembly of the Eastern Partnership, EURONEST), Aram Safaryan (OSCE PA), Davit Harutyunyan (PACE), also presented their concerns, observations and proposals in the direction of more efficiently implementing the further programmes. The NA Speaker Samvel Nikoyan summed up the cooperation with the Inter-Palriamnetary Union, the CIS Inter-Parliamentary Assembly and the CSTO Parliamentary Assembly.
In their word the NKR NA Speaker Ashot Ghulyan, the Chief of the RA President’s Staff Vigen Sargsyan, the Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan highlighted the role and opportunities of the parliamentary diplomacy, it was considered necessary to further activate the works of the parliamentary delegations. The RA National Assembly Speaker Samvel Nikoyan noted that we should actively use every dimension of parliamentary cooperation, irrespective of the fact an issue concerning Armenia is under discussion or not. He has considered important the mutual visits and holding of the international conferences in Armenia, through which our foreign partners gain the opportunity to get direct information and expressed willingness to support their organization.
Gagik Minasyan, Head of the Armenian Parliamentary delegation to the BSEC, has highly appreciated the holding of a conference with such format, where the heads of the delegations have opportunity to predetermine the programmes and problems of the further activity, which are common, and in that direction, we shall jointly work. He has noted that the continuity of such meetings will be useful both for the parliament, and in general, for the state.
Winding up the conference the National Assembly Speaker Samvel Nikoyan has noted that the important thing is not only the process of the discussion, but also the work that shall be done on the basis of its results. The Head of the Parliament expressed willingness to continue such meetings later, too.