Փետրվարի 2-ին ՀՀ  Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ «Երիտասարդական խորհրդարանի» նախագահ Կառլեն Խաչատրյանի եւ ԵԽ անդամ Արմենակ Հարությունյանի մամլո ասուլիսը:
«Երիտասարդական խորհրդարանի» նախագահ Կառլեն Խաչատրյանը տեղեկացրեց, որ հունվարի 22-28-ը գտնվել են Ստրասբուրգում եւ մասնակցել ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանին զուգընթաց տեղի ունեցած ԱՊՀ երկրների երիտասարդ  խորհրդարանականների եւ երիտասարդ առաջնորդների սեմինար-ֆորումին: Սեմինարի հիմնական նպատակը  ԱՊՀ երկրների երիտասարդական խորհրդարանների ներկայացուցիչների համատեղ հավաքն էր, որի ընթացքում քննարկվել են ԱՊՀ երկրներում վարվող երիտասարդական քաղաքականությանն առնչվող հարցեր: Երիտասարդները  ծանոթացել են  միմյանց փորձին, առկա խնդիրներին,  հանդես եկել նոր գաղափարներով եւ նախաձեռնություններով: Մասնավորապես որոշվել է ստեղծել ԱՊՀ երկրների երիտասարդական  միջխորհրդարանական վեհաժողով: Արդեն ձեւավորվել է կոորդինացիոն խումբ, որի ներկայացուցիչները ԱՊՀ  հինգ երկրներից են` ներառյալ Հայաստանը:
Կազմվել է ժամանակացույց. նախատեսվում է, որ ԱՊՀ երկրների երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովն իր առաջին նիստը կանցկացնի առաջիկա սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին:
Երիտասարդ խորհրդարանականներ Կառլեն Խաչատրյանը եւ Արմենակ Հարությունյանը նաեւ հանդիպել են ԵԽԽՎ նորընտիր նախագահ Ժան-Կլոդ Մինյոնին, ով ցանկություն է հայտնել աջակցել ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական վեհաժողովի ստեղծման գործին:

On February 2 the press conference of the Speaker of the Youth Parliament Karlen Khachatryan and CoE member Armenak Harutyunyan took place in the RA National Assembly.
Karlen Khachatryan, Speaker of the Youth Parliament, said that on January 22-28 they had been in Strasbourg and had taken part in the seminar-forum of the Youth parliamentarians and the youth leaders of the CIS countries. The main goal of the seminar was the joint meeting of the representatives of the youth parliaments of the CIS countries, during which issues concerning the youth policy being pursued in the CIS countries. The young people have got acquainted with each other’s experience, existing problems, came up with new ideas and initiatives. In particular, it was decided to create Youth Inter-Parliamentary Assembly of the CIS countries. A coordination group have already been formed, the representatives of which are from the CIS five countries, including Armenia.
A schedule has been made: it is designed that the Youth Inter-Parliamentary Assembly of the CIS countries will held its first sitting in the coming September-October.
Young parliamentarians Karlen Khachatryan and Armenak Harutyunyan have also met Jean-Claude Mignon, PACE newly elected President, who expressed wish to support the creation of the Youth Inter-Parliamentary Assembly.