ՀՀ եւ ԲՀ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամների հանդիպումը Ազգային ժողովում
Փետրվարի 13-ին  Հայաստանի Հանրապետության եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովների միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամները հանձնաժողովի համանախագահ, ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրայր Կարապետյանի եւ  հանձնաժողովի համանախագահ, ԲՀ ԱԺ Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահ Վիկտոր Գումինսկու ղեկավարությամբ հանդիպեցին` քննարկելու նույն օրը կայանալիք նիստի կարեւորագույն օրակարգային հարցերից մեկին` էներգետիկայի ոլորտին առնչվող մի շարք խնդիրներ:
Հանձնաժողովի համանախագահները, բարձր գնահատելով երկու երկրների միջպետական եւ միջխորհրդարանական հարաբերությունների ներկա մակարդակը, պատրաստակամություն հայտնեցին էլ ավելի արդյունավետ  դարձնել փոխգործակցությունը` օգտագործելով միջխորհրդարանական հանձմաժողովի հնարավորությունները:
Բելառուսական կողմի համանախագահ Վիկտոր Գումինսկու խնդրանքով հայ խորհրդարանականները հյուրերին ծանոթացրին ատոմային էներգետիկայի բնագավառում Հայաստանի ձեռքբերումներին ու փորձին, այս ոլորտում կատարվող  բարեփոխումներին ու ծրագրերին:
Հանդիպմանը ներկա ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարության ատոմային էներգետիկայի վարչության պետ Արամ Գեւորգյանը եւ ԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Գագիկ Մարկոսյանը հանգամանալից ներկայացրին հայկական ատոմակայանի տեխնիկական հնարավորությունների ներկա մակարդակը, անվտանգության նպատակով կատարված ներդրումային ու տեխնիկական վերազինման քաղաքականությունը, ատոմային նոր էլեկտրաբլոկի կառուցման ծրագրի ընթացքը` կարեւորելով Ատոմային էներգիայի միջազգային կազմակերպության (ՄԱԳԱՏԷ) հետ համագործակցությունն ու անվտանգության միջոցների պահպանման անհրաժեշտությունը:

Встреча членов Межпарламентской комиссии РА и РБ в Национальном Собрании
13 февраля члены Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальными Собраниями РА и Республики Беларусь во главе с сопредседателем комиссии, председателем Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам Г.Карапетяном и сопредседателем, вице-спикером Палаты Представителей НС РБ В.Гуминским встретились для обсуждения одного из главных вопросов повестки дня намеченного на тот же день заседания – по ряду энергетических проблем.
Сопредседатели   комиссии, высоко оценив нынешний уровень межгосударственных и межпарламентских отношений двух стран, выразили готовность к более эффективному взаимодействию – с   использованием возможностей межпарламентской комиссии.
По просьбе сопредседателя с белорусской стороны В.Гуминского армянские парламентарии ознакомили гостей с достижениями и опытом Армении в области атомной энергетики, реформами и программами в этой сфере.
Присутствовавшие на встрече начальник Управления по атомной энергетике Министерства энергетики и природных ресурсов А.Геворкян и генеральный директор Армянской АЭС Г.Маркосян подробно представили сегодняшний уровень технических возможностей станции, политику инвестирования и технического перевооружения с целью обеспечения  безопасности АЭС, ход программы строительства нового энергоблока, подчеркнув  необходимость  сотрудничества  с  МАГАТЭ  и  соблюдения  мер безопасности.