ՀՀ եւ ԲՀ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամների հանդիպումը Ազգային ժողովում
Փետրվարի 13-ին  Հայաստանի Հանրապետության եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովների միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամները հանձնաժողովի համանախագահ, ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրայր Կարապետյանի եւ  հանձնաժողովի համանախագահ, ԲՀ ԱԺ Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահ Վիկտոր Գումինսկու ղեկավարությամբ հանդիպեցին` քննարկելու նույն օրը կայանալիք նիստի կարեւորագույն օրակարգային հարցերից մեկին` էներգետիկայի ոլորտին առնչվող մի շարք խնդիրներ:
Հանձնաժողովի համանախագահները, բարձր գնահատելով երկու երկրների միջպետական եւ միջխորհրդարանական հարաբերությունների ներկա մակարդակը, պատրաստակամություն հայտնեցին էլ ավելի արդյունավետ  դարձնել փոխգործակցությունը` օգտագործելով միջխորհրդարանական հանձմաժողովի հնարավորությունները:
Բելառուսական կողմի համանախագահ Վիկտոր Գումինսկու խնդրանքով հայ խորհրդարանականները հյուրերին ծանոթացրին ատոմային էներգետիկայի բնագավառում Հայաստանի ձեռքբերումներին ու փորձին, այս ոլորտում կատարվող  բարեփոխումներին ու ծրագրերին:
Հանդիպմանը ներկա ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարության ատոմային էներգետիկայի վարչության պետ Արամ Գեւորգյանը եւ ԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Գագիկ Մարկոսյանը հանգամանալից ներկայացրին հայկական ատոմակայանի տեխնիկական հնարավորությունների ներկա մակարդակը, անվտանգության նպատակով կատարված ներդրումային ու տեխնիկական վերազինման քաղաքականությունը, ատոմային նոր էլեկտրաբլոկի կառուցման ծրագրի ընթացքը` կարեւորելով Ատոմային էներգիայի միջազգային կազմակերպության (ՄԱԳԱՏԷ) հետ համագործակցությունն ու անվտանգության միջոցների պահպանման անհրաժեշտությունը:

Meeting of the Members of the RA and RB Inter-Parliamentary Committee in the National Assembly
On February 13 the members of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the Republic of Armenia (RA) and the Republic of Belarus (RB), led by Hrayr Karapetyan, Co-Chair of the Committee, Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs and Viktor Guminsky, Co-Chair of the Committee, Deputy Speaker of the RB NA House of Representatives met to discuss one of the most important agenda items of the sitting, a number of items concerning the energy sphere, to be held on the same day.
The Co-Chair of the Committee, highly appreciating the current level of the inner-state and inter-parliamentary relations of the two countries, expressed readiness to make the cooperation more effective, using the possibilities of the Inter-Parliamentary Committee.
At the request of Viktor Guminsky, Co-Chair of the Belarus side, the parliamentarians introduced the guests Armenia’s achievements and experience in the sphere of the atomic energy, the reforms and programmes being made in this sphere.
Aram Gevorgyan, Head of the Atomic Energy Department of the RA Ministry of Energy and Natural Resources, and Gagik Markosyan, General Director of the Armenian Nuclear Plant, attending the meeting, presented the current level of the technical possibilities of the Armenian Nuclear Power Plant, the investment and technical re-equipment policy implemented for security, the procedure of the programme of the construction of the new nuclear power block, emphasizing the cooperation and the need of preserving security means with International Atomic Energy Agency (IAEA).