ՀՀ ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը փետրվարի 16-ին ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Հնդկաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աչալ Կումար Մալհոտրային:
Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար` ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է տարածաշրջանային եւ համաշխարհային լուրջ դերակատարում ունեցող Հնդկաստանի հետ իր ունեցած սերտ հարաբերությունները: Պարոն Նիկոյանի խոսքով` այդ կապերը, որոնք դարերի պատմություն ունեն, ներկայում էլ բնականոն զարգանում են թե երկկողմ, թե միջազգային տարբեր կառույցներում համագործակցության շրջանակներում: ԱԺ նախագահը կարեւորեց միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որը եղել Է բավականին աշխույժ, եւ պատրաստակամություն հայտնեց  էլ ավելի խորացնելու դրանք: Տպավորիչ են նաեւ Հնդկաստանի վերջին տարիների հաջողությունները տնտեսության, հատկապես` տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում, եւ, ըստ պարոն Նիկոյանի, այս առումով եւս փոխգործակցության լավ հեռանկարներ կան:
Շնորհավորելով Սամվել Նիկոյանին Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ` ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանը նշեց, որ իր երկրում բարձր են գնահատում Հայաստանի հետ ունեցած բարեկամական հարաբերությունները, որոնք ավանդական են: Նա շեշտեց այն ավանդը, որն ունեցել է հայ ժողովուրդը Հնդկաստանի մշակութային եւ այլ ոլորտներում: Աչալ Կումար Մալհոտրան, կարեւորելով  Ազգային ժողովի դերը երկրում իրականացվող բարեփոխման գործընթացներում, ընդգծեց  միջխորհրդարանական երկկողմ  համագործակցության կարեւորությունը, որը, ըստ նրա, եղել է ամենաբաձր մակարդակի վրա: ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի խոսքով, առկա են բոլոր նպաստավոր նախադրյալներն ավելի ընդլայնելու հայ-հնդկական կապերը` բոլոր հնարավոր ուղղություններով:

16 февраля Председатель НС РА  С.Никоян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Индии в РА Ачала Кумара Мальхотру.
Поблагодарив за визит, спикер парламента отметил, что Армения высоко ценит имеющиеся тесные отношения с Индией,  играющей серьезную роль в регионе и мире. По словам г-на Никояна, эти связи, насчитывающие многовековую историю,  и в настоящее время успешно развиваются в рамках как двустороннего сотрудничества, так и контактов в различных международных структурах. Председатель НС подчеркнул важность межпарламентского сотрудничества и выразил готовность содействовать еще большему их углублению. Впечатляющи успехи Индии в последние годы в области информационных технологий и, по Никояну,   в этом плане также есть широкие перспективы   взаимодействия.
Поздравив С.Никояна с избранием Председателем НС, Чрезвычайный и Полномочный Посол Индии в РА отметил, что в его стране высоко ценят традиционно дружественные отношения с Арменией. Он особо подчеркнул вклад армянского народа в культуру Индии и в другие сферы. Ачал Кумар Мальхотра, отметив роль Национального Собрания в процессе осуществляемых в стране реформ, подчеркнул важность двустороннего межпарламентского сотрудничества, которое, на его взгляд, всегда было на самом высоком уровне. По словам посла Индии, налицо все благоприятные предпосылки для   еще большего расширения армяно-индийских связей во всех возможных направлениях.