Մամուլի ասուլիս Եվրանեսթի ԽՎ-ի հանձնաժողովի համանախագահների մասնակցությամբ
Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովի սոցիալական հարցերի,  կրթության, մշակույթի եւ քաղաքացիական հասարակության հարցերի մշտական հանձնաժողովի երկօրյա  նիստի աշխատանքները փետրվարի 23-ին հանձնաժողովի համանախագահներն ամփոփեցին մամուլի ասուլիսում:
Արտակ Զաքարյանը լրագրողներին տեղեկացրեց նիստում քննարկված երկու զեկույցների մասին` նվիրված Արեւելյան գործընկերության երկրներում  քաղաքացիական հասարակությունների զարգացման ու աղքատության կրճատման հիմնախնդիրներին: Առաջին զեկույցի վերաբերյալ ստացված առաջարկներն ամփոփելուց հետո համազեկուցողները վերջնական ու ճշգրտված փաստաթուղթը կներկայացնեն Բյուրոյին` ապրիլին Բաքվում կայանալիք լիագումար նիստում  ընդունելու ակնկալիքով: Արտակ Զաքարյանի գնահատմամբ` այդ զեկույցը  խորհրդատվական բնույթ ունի եւ ուղեցույց է Արեւելյան  գործընկերության երկրներում քաղաքացիական հասարակությունների իրավունքներն ու ազատություններն ապահովելու, կարողություններն ավելացնելու, համախմբելու եւ կառավարության  հետ համագործակցելու ճանապարհին: Սոցիալական նշանակության` աղքատության դեմ պայքարին վերաբերող հաջորդ  զեկույցը նախնական էր, այն  դեռ քննարկման լրացուցիչ փուլեր անցնելու կարիք ունի:   Արտակ Զաքարյանը նկատեց, որ  հանձնաժողովի աշխատանքներին մասնակցության ցուցանիշը բարձր էր, ներկա էր նաեւ ադրբեջանական պատվիրակությունը: Այս հանձնաժողովը, համանախագահի ներկայացմամբ,  Եվրանեսթի ԽՎ-ում միակն է, որտեղ հնարավոր է լինում փոխհամաձայնության գալ եւ միասնական որոշումներ ընդունել:
Հանձնաժողովի լիտվացի համանախագահ  Լայմա Լյուչիա Անդրիկիենեն լրագրողներին ասաց, որ գոհ է առաջին անգամ կազմակերպած արտագնա նիստի աշխատանքների արդյունքներից: Տկն. Անդրիկիենեն երկօրյա քննարկումները  գնահատեց արգասաբեր եւ որպես առանձնահատկություն նշեց ծավալված բաց բանավեճը, որն էլ ավելի հետաքրքիր դարձավ հայկական պլատֆորմի եւ երիտասարդական խորհրդարանի ներկայացուցիչների, մարդու իրավունքների պաշտպանի, ԵՄ-ի, միջազգային առաքելությունների  ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Նիստի ընթացքում քննարկվել են նաեւ մարդու իրավունքներին, կրթության եւ հեռուստատեսության օժանդակությանը, մարդկանց տեղաշարժի ազատությանը վերաբերող հարցեր: Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորն ուշագրավ համարեց, որ կանանց դերի բարձրացմանը նվիրված քննարկումն ամենաթեժն ու աշխույժը ստացվեց:
Համանախագահները պատասխանեցին նաեւ լրագրողների հարցերին: Հակամարտությունների կարգավորման մեջ Եվրանեսթի ԽՎ-ն ներգրավելու հնարավորության առնչությամբ Արտակ Զաքարյանը նկատեց` հարցը քննարկվել է դեռեւս վեհաժողովի կանոնադրությունը մշակելիս, եւ հայկական կողմը պնդել է ձեւակերպումներում  խուսափել անդրադառնալ հակամարտությունների կարգավորումներին: Եվրոպացի գործընկերները համաձայնել են, որ  համակարտությունների կարգավորումն ու մասնավորապես ԼՂ հարցը դուրս են Եվրանեսթի գործունեության շրջանակներից: Լիտվացի համանախագահի կարծիքով` խորհրդարանն այն միջավայրն է, որտեղ հնարավոր է ու պետք է փոխհամաձայնության գալ, սակայն ոչ լուծումներ գտնել: Չճանաչված պետությունների քաղաքացիական հասարակությունների հետ նույնպես համագործակցելու մասին հարցին ի պատասխան տկն. Անդրիկիենեն խոստացավ տեղեկություններ փոխանցել արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում քննարկումներից հետո:
Պարոն Զաքարյանը տեղեկացրեց, որ հայկական պատվիրակությունը ցանկություն ունի մասնակցելու Բաքվում կայանալիք լիագումար նիստի աշխատանքին:
Վերջում տկն. Անդրիկիենեն ասաց, որ գոհ է ոչ միայն երեւանյան նիստի աշխատանքների արդյունքներից,  այլ նաեւ տպավորված  մեր երկրի գեղեցկությունից:

Press Conference of the EURONEST PA Committee With Co-Chairs’ Participation
On February 23 the Committee Co-Chairs wounded up the works of the two-day meeting of the Standing Committee on Social Affairs, Education, Culture and Civil Society of the EURONEST Parliamentary Assembly at the press conference.
Artak Zakaryan informed the journalists about the two reports discussed in the meeting, which was dedicated to the problems of the development of the civil societies in the Eastern Partnership Countries and the problems poverty reduction. After summing up the proposals received on the first report the Co-rapporteurs will submit the final and specified document to the Bureau with expectation of adopting it in the plenary meeting being held in Baku in April. According to Artak Zakaryan, the report is of advisory nature and is a guideline to ensure the rights of the civil societies and freedoms, increasing abilities in the Eastern Partnership Countries on the way of consolidating and cooperating with the Government. The next report relating to combating poverty of social importance was preliminary, and it still needs passing additional phases of discussion. Artak Zakaryan noticed that the index of participation in the works of the Committee was high, the Azerbaijani delegation was also attending. This Committee, by the Co-Chair’s presentation, is the only one in the EURONEST PA, where it is possible to come to an agreement and make joint decisions.
Laima Liucija Andrikiene, Lithuanian Co-Chair of the Committee, has told the journalists that she is pleased with the outcomes of the works of the visiting meeting organised for the first time. Ms Andrikiene appreciated the two-day discussions fruitful and as a feature she noted the open dispute, which became more interesting with the participation of the representatives of the Armenian Platform and the Youth Parliiament, the EU, international missions and the Human Rights Defender. Issues concerning the human rights, the assistance of education and television, freedom of the people’s move were also discussed. The MEP deemed remarkable that the discussion connected with the rise of the women’s role was the hottest and lively.
The Co-Chairs answered the journalists’ questions. In connection with the possibility of involving the EURONEST PA in the settlement of the conflicts Artak Zakaryan noticed that the issue has been discussed while elaborating the Rules of Procedure of the Assembly, and the Armenian side had claimed to avoid touching upon the settlement of the conflicts in the wordings. The European counterparts have agreed that the settlement of the conflicts, and particularly, the NK issue are out of the frameowrks of the EURONEST activities. In the Lithuanian Co-Chair’s opinion, the parliament is the environment, where it is possible to come to mutual agreement and we should do that, but not find solutions. In response to the question on cooperating with the civil societies of the non-recognized states, Ms Andrikiene promised to pass information after discussing it in the Committee on Foreign Relations.
Mr Zakaryan has said that the Armenian delegation has desire to take part in the work of the plenary meeting being held in Baku.
In the end Ms Andrikiene has noted that she is not only pleased with the results of the Yerevan meeting, but she is also impressed with the beauty of our country.