Փետրվարի 27-ին Ազգային ժողովի հերթական նիստին մասնակցեցին նաեւ Գյումրիի Վազգեն Ա-ի անվան թիվ 27 միջնակարգ դպրոցի աշակերտներ եւ ուսուցիչներ, ովքեր խորհրդարան էին այցելել «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակներում: Աշակերտներն այնուհետեւ հանդիպում ունեցան ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Բալասանյանի հետ: Հանդիպմանը ներկա էին նաեւ ԱԺ պատգամավորներ Սուքիաս Ավետիսյանը եւ Անահիտ Բախշյանը:
Ողջունելով աշակերտների այցը խորհրդարան` ԱԺ փոխնախագահը ներկայացրեց օրենսդիր մարմնի կառուցվածքը, լիազորությունները եւ գործառույթները, ԱԺ մեծամասնական եւ համամասնական ընտրակարգերը, օրենսդրական գործունեության առանձնահատկությունները:
Սամվել Բալասանյանը պատասխանեց աշակերտների հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերում էին կրթական ոլորտի բարեփոխումներին` մասնավորապես 12-ամյա կրթական համակարգին անցնելուն:
Հանդիպման վերջում ԱԺ փոխնախագահը կոչ արեց աշակերտներին լավ սովորել եւ ընտրած ոլորտում դառնալ լավ մասնագետներ:

27 февраля в очередном заседании НС приняли участие также учащиеся и педагоги гюмрийской средней школы N 27 им. Вазгена Первого, посетившие парламент в рамках программы “Открытый урок”. Затем гости встретились с вице-спикером НС С.Баласаняном. На встрече присутствовали депутаты НС С.Аветисян и А.Бахшян.
Приветствуя визит учащихся в парламент, вице-спикер представил структуру, полномочия и функции   законодательного органа, пропорциональную и мажоритарную избирательные системы, особенности законотворческой работы.
С.Баласанян ответил на вопросы учащихся, в основном касавшиеся реформ образовательной сферы, в частности перехода к 12-летней системе образования.
В заключение вице-спикер НС призвал учащихся овладевать прочными знаниями и стать хорошими специалистами в избранной ими области.
В завершение встречи гости по установившейся уже традиции сфотографировались в зале заседаний парламента.