ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի պատասխանը Թուրքիայի փոխվարչապետին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարություն է արել` ի պատասխան Թուրքիայի փոխվարչապետ Բեքիր Բոզդաղի այսօր Բաքվում արած հայտարարության: Վերջինս, անդրադառնալով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի այն հայտարարությանը, համաձայն որի «Ղարաբաղը եղել է, կա եւ մնում է հայկական հող», ասել  է, որ «Ղարաբաղը թուրքական հող է, եւ այդ տարածքն ապօրինաբար օկուպացված է»: Բոզդաղը նշել է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները չեն կարգավորվի, սահմանները չեն բացվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ հայկական զորքերը դուրս չեն բերվել Ղարաբաղից»:
Ի պատասխան Բոզդաղի հայտարարութանը` ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ասել է.
«Ի գիտություն համառորեն չհասկացող թուրք փոխվարչապետի` տեղեկացնեմ, որ ոչ միայն Արցախն է հայկական եւ որեւէ պատմական առնչություն չունի թյուրքական ցեղերի հետ, այլեւ այն պետությունը` Թուրքիան, որի քաղաքացին է հանդիսանում թուրք պաշտոնյան: Հիշեցնեմ, որ ներկայիս Թուրքիան ստեղծվել է հունական եւ հայկական պատմական տարածքների հիման վրա` ոչնչացնելով բնիկ հայ եւ հույն բնակչությանը:
Իսկ ինչ վերաբերում է Ղարաբաղի «օկուպացված» լինելուն, ապա այստեղ անելիք ունեն ադրբեջանցիները եւ թուրքերը»: Պարոն Շարմազանովի խոսքով` ադրբեջանցիները պետք է իրենց զորքերը դուրս բերեն օկուպացված Շահումյանից եւ Գետաշենից, իսկ Թուրքիան` Հյուսիսային Կիպրոսից»:

Answer by the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov to the Deputy Prime Minister of Turkey
The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov made a statement in response to the statement made by the Deputy Prime Minister of Turkey Bekir Bozdağ in Baku today. The latter, touching upon the statement made by the RA President Serzh Sargsyan, according to which, “Karabakh has been, is and remains an Armenian land,” has said that “Karabakh is a Turkish land, and that the territory is illegally occupied.” Bozdağ has noted that the Armenian-Turkish relations will not be settled, the borders won’t be opened, unless the Armenian troops have not been taken from Karabakh.”
In response to Bozdağ’s statement, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov has said:
“To the knowledge of stubbornly incomprehensive Turkish Deputy Prime Minister I’ll inform him that not only Artsakh is an Armenian land, but also the state not having any historical relation to the Turkish tribes, Turkey, the citizen of which is the Turkish official. I’ll remind him that the present Turkey has been created on the basis of the Greek and Armenian historical territories, annihiliating the native Armenian and Greek population.
And regarding Karabakh being “occupied,” then here the Azerbaijanis and Turks have to do some work. In Mr Sharmazanov’s word, “the Azerbaijanis should take their troops out of the occupied Shahumian and Getashen, and Turkey - from the Northern Cyprus.”