Մարտի 19-ին ԱԺ «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակներում Ազգային ժողովի նիստին մասնակցեցին, այնուհետեւ ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանի հետ հանդիպեցին  «Անանիա Շիրակացի» միջազգային հարաբերությունների համալսարանի ուսանողները եւ դասախոսները:
Ողջունելով ուսանողներին` ԱԺ նախագահը խոսեց բանիմաց մասնագետ դառնալու կարեւորության մասին: Նա կոչ արեց ուսանողներին լավ սովորել եւ ընտրած ոլորտում դառնալ պահանջված մասնագետներ: «Օգտագործեք  այս տարիները, որ կարողանաք կյանքում ձեր տեղը գտնել: Հայաստանում այսօր նպատակասլաց, աշխատասեր երիտասարդներ են պետք»,- ընդգծեց պարոն Նիկոյանը: Խորհրդարանի ղեկավարը ուսանողներին ներկայացրեց օրենսդիր մարմնի կառուցվածքը, օրենսդրական գործունեության առանձնահատկությունները, խոսեց իշխանության երեք թեւերի տարանջատման եւ Սահմանադրությամբ նախատեսված` հակակշիռների ու զսպումների մեխանիզմների, օրինագծերի քննարկման եւ ընդունման ընթացակարգերի մասին:
Ավանդույթի համաձայն` ԱԺ նախագահի եւ ուսանողների միջեւ ծավալվեց ջերմ ու անկաշկանդ զրույց. համալսարանականները հարցուպատասխանի միջոցով ծանոթացան խորհրդարանական աշխատանքի նրբություններին, ճշտեցին խորհրդարանի ղեկավարի տեսակետները հասարակական-քաղաքական, կրթական ու միջազգային ոլորտներին առնչվող մի շարք հարցերի վերաբերյալ: Պատասխանելով ուսանողներից մեկի այն հարցին, թե ինչ սոցիալական ծրագրեր են իրականացվում ապագա գիտնականների համար, ԱԺ նախագահը տեղեկացրեց, որ սկսվել է «Մատչելի բնակարան երիտասարդ գիտնականներին եւ ստեղծագործական միությունների անդամներին» բնակարանային ապահովության պետական ծրագիրը:
Այն հարցին, թե նպատակահարմար չէ արդյոք, որ կառավարությունից ու ԱԺ պատգամավորներից բացի` օրենսդրական նախաձեռնության իրավունք վերապահվեն նաեւ կազմակերպություններին կամ անհատներին, խորհրդարանի նախագահը նշեց, որ անհատ քաղաքացիները կարող են իրենց հարցադրումները խորհրդարանում բարձրաձայնել  կուսակցությունների, ընտրատարածքի պատգամավորի եւ հասարակական կազմակերպությունների միջոցով, հանդիպումներ ունենալ խորհրդարանում ԱԺ նախագահի, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նախագահների եւ պատգամավորների հետ, փոխանցել իրենց տեսակետները: ԱԺ նախագահը նշեց նաեւ, որ Ազգային ժողովում կարեւորագույն օրինագծերի վերաբերյալ պարբերաբար կազմակերպվում են խորհրդարանական լսումներ, որոնց հրավիրվում են ոլորտի լավագույն մասնագետներ, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ինչը եւս օրենսդրական աշխատանքին քաղաքացիների մասնակցության կարեւոր ձեւ է:
Հարցուպատասխանի ընթացքում ԱԺ նախագահն անդրադարձավ նաեւ օրենսդրական աշխատանքին սփյուռքահայերի մասնակցությանը, միջխորհրդարանական հանդիպումների օրակարգին, այլ թեմաների:

On March 19 within the framework of the NA “Open Lesson” the students and professors of Anania Shirakatsi International Relations University took part in the sitting of the National Assembly, then met the NA Speaker Samvel Nikoyan.
Welcoming the students the NA Speaker spoke about the importance of becoming a skilful specialist. He called on the students to study well and become demanded specialists in the chosen sphere. “Use these years to be able to find your place in life. Today in Armenia we need purposeful, laborious young people,” Mr Nikoyan underlined. The Head of the parliament presented to the students the structure of the legislative body, the peculiarities of the legislative activity, talked about the separation of three wings and the mechanisms of checks and balances stipulated by Constitution, the debate of the bills and procedures of adoption.
According to tradition, warm and intimate talk was held between the NA Speaker and the students: the latter got acquainted with the delicacies of the parliamentary work through Q & A, specified the views of the head of the parliament on a number of issues concerning the public-political, educational and international spheres. In response to one of the student’s question what social programmes are carried out for future scientists, the NA Speaker has said that the state programme of housing provision “Accessible Apartment to Young Scientists and Members of the Creative Union” has begun.
Replying the question if it is expedient to reserve right of legislative initiative to the organizations and individuals besides the Government and the NA deputies, the Speaker of the Parliament noted that the individual citizens could voice their questions in the parliament through parties, the deputy of the electoral district and the NGOs, have meetings in the parliament with the NA Speaker, chairs and deputies of the NA Standing Committees, conveyed their views. The NA Speaker also has noted that parliamentary hearings are regularly organized on the most important bills in the National Assembly, where the best specialists of the sphere, representatives of NGOs, which is also an important way of the citizens’ participation to the legislative work.
During the Q & A the NA Speaker also touched upon the participation of the Diaspora Armenians in the legislative work, the agenda of the inter-parliamnetary mettings and other themes.