Մայիսի 22-ից 24-ը Երեւանում տեղի կունենա Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի 39-րդ լիագումար նիստը, որի աշխատանքներին կմասնակցի 10 երկրի շուրջ 70 պատվիրակ:
Նշենք, որ Խորհրդարանական վեհաժողովը կազմված է ՍԾՏՀ 12 անդամ երկրները ներկայացնող 76 պատգամավորից:
Նստաշրջանի առաջին օրը կգումարվեն  Բյուրոյի ու Մշտական հանձնաժողովի,  հաջորդ երկու օրերին` Գլխավոր վեհաժողովի լիագումար նիստերը:
39-րդ լիագումար նիստի օրակարգում ներառված հարցերի թվում են`
կազմակերպչական,  ՍԾՏՀ կազմակերպության գործունեության մասին,
ՍԾՏՀ անդամ երկրներում hարկային համակարգի կատարելագործմանը, խաղողագործության եւ գինեգործության զարգացման հեռանկարներին, կազմակերպված հանցագործության դեմ պայքարի ոլորտում համաձայնագրերի իրագործմանը, մշակույթին, կրթությանը, սոցիալական խնդիրներին առնչվող եւ այլ  հարցեր: Կհրապարակվի  ՍԾՏՀ ԽՎ  Հայտարարությունը ՍԾՏՀ կազմակերպության 20-ամյակի կապակցությամբ:
Մինչ այս Երեւանում կայացել են  ՍԾՏՀ ԽՎ  երկու լիագումար նիստ,  Մշակույթի, կրթության եւ սոցիալական հարցերի ու Տնտեսական, առեւտրի, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովների նիստերը:

22-24 мая в Ереване состоится 39-е пленарное заседание ПАЧЭС, в работе которого примут участие около 70 делегатов из 10 стран.
В первый день сессии будут созваны заседания Бюро и  Постоянной комиссии, на следующий день – пленарное   заседание Генеральной Ассамблеи.
В повестке дня 39-го пленарного заседания – организационные вопросы, деятельность ПАЧЭС, совершенствование налоговой системы стран-участников, перспективы развития виноградарства и виноделия, реализация соглашений по борьбе с организованной преступностью, вопросы культуры, образования, социальные проблемы.
До этого в Ереване состоялись два пленарных заседания ПАЧЭС, заседания комиссий по вопросам культуры, образования и социальным   проблемам и по экономическим, торговым, технологическим и экологическим вопросам.