Մայիսի 22-ից 24-ը Երեւանում տեղի կունենա Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի 39-րդ լիագումար նիստը, որի աշխատանքներին կմասնակցի 10 երկրի շուրջ 70 պատվիրակ:
Նշենք, որ Խորհրդարանական վեհաժողովը կազմված է ՍԾՏՀ 12 անդամ երկրները ներկայացնող 76 պատգամավորից:
Նստաշրջանի առաջին օրը կգումարվեն  Բյուրոյի ու Մշտական հանձնաժողովի,  հաջորդ երկու օրերին` Գլխավոր վեհաժողովի լիագումար նիստերը:
39-րդ լիագումար նիստի օրակարգում ներառված հարցերի թվում են`
կազմակերպչական,  ՍԾՏՀ կազմակերպության գործունեության մասին,
ՍԾՏՀ անդամ երկրներում hարկային համակարգի կատարելագործմանը, խաղողագործության եւ գինեգործության զարգացման հեռանկարներին, կազմակերպված հանցագործության դեմ պայքարի ոլորտում համաձայնագրերի իրագործմանը, մշակույթին, կրթությանը, սոցիալական խնդիրներին առնչվող եւ այլ  հարցեր: Կհրապարակվի  ՍԾՏՀ ԽՎ  Հայտարարությունը ՍԾՏՀ կազմակերպության 20-ամյակի կապակցությամբ:
Մինչ այս Երեւանում կայացել են  ՍԾՏՀ ԽՎ  երկու լիագումար նիստ,  Մշակույթի, կրթության եւ սոցիալական հարցերի ու Տնտեսական, առեւտրի, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովների նիստերը:

On May 22 - 24 the 39th plenary session of the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation (PABSEC) will be held, where about 70 delegates from 10 countries will take part.
To recap, the Parliamentary Assembly is comprised of 76 deputies representing 12 BSEC member countries.
On the first day of the session the meetings of the Bureau and the Standing Committee will be convened, and on the next two days the plenary sessions of the General Assembly.
The following issues are included in the agenda of the 39th plenary session: organizational, activity of the BSEC organization, the improvement of the taxation systems, the perspectives of development of the wine-growing and wine-making sectors, the implementation of the agreements on combating organized crime, cultural, educational and social affairs and other issues in the BSEC member states. The PABSEC Statement will be issued on the 20th Anniversary of the Organization of the BSEC.
Before this two PABSEC plenary sessions were held: the  meetings of the Cultural, Educational and Social Affairs Committee and Economic, Commercial, Technological ad Environmental Affairs Committee.