ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ստորագրել է որոշում, ըստ որի` ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն` Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ, 2012 թվականի սեպտեմբերի 5-ին ժամը 12.00-ին կգումարվի Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով:
ԱՐՏԱՀԵՐԹ ՆՍՏԱՇՐՋԱՆԻ ՕՐԱԿԱՐԳԸ
ՀՀ ԱԺ հայտարարությունը 2004 թվականի փետրվարին Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացների ժամանակ հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած հանցագործին Հունգարիայի իշխանությունների կողմից Ադրբեջանին փոխանցելու եւ Ադրբեջանի նախագահի կողմից վերջինիս ներում շնորհելու կապակցությամբ:

Спикер Национального Собрания Армении О.Абраамян подписал распоряжение, согласно которому  в соответствии с 70-й статьей Конституции РА, по инициативе депутатов НС РА 5 сентября 2012 г. в 12.00 часов будет созвана внеочередная сессия НС РА по повестке дня инициатора.
В повестке внеочередной сессии парламента - Заявление НС РА в связи с экстрадицией венгерскими властями преступника, убившего армянского офицера Г.Маргаряна в феврале 2004 г. в Будапеште на курсах НАТО, и его помиловании президентом Азербайджана.