Սեպտեմբերի 5-ին Եվրամիություն-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի (ԽՀՀ) համանախագահ Միլան Ցաբրնոխը Ռամիլ Սաֆարովի դեպքի կապակցությամբ հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ մասնավորապես ասված է.
«Որպես Եվրոպական խորհրդարանի ԵՄ- Հայաստան, ԵՄ-Ադրբեջան եւ ԵՄ-Վրաստան Խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովների (ԽՀՀ) պատվիրակության ղեկավար, իմ խորը մտահոգությունն եմ արտահայտում Ադրբեջանի նախագահի կողմից Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու կապակցությամբ, ով ցմահ ազատազրկման էր դատապարտված ազգությամբ հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին Հունգարիայում, 2004 թ. դաժանորեն սպանելու համար:
Տարիներ ի վեր, խորհրդարանական երկխոսության միջոցով, իսկ վերջին շրջանում նաեւ Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում, Հանձնաժողովի անդամները կրկնապատկել են իրենց ջանքերը` նպաստելու Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների բարելավմանը:
Ավելին, օգտագործելով խորհրդարանական դիվանագիտության գործիքակազմը, մենք ինտենսիվացրել ենք կապերը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ` հույսով, որ այն կնպաստի տարածաշրջանային լարվածության թուլացմանը, կխրախուսի վերահաշտեցումը եւ կնպաստի Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կենսունակ լուծում գտնելուն:
Հանձնաժողովն իր հայ եւ ադրբեջանցի գործընկերներին հստակորեն ներկայացրել է իր մոտեցումները, որ մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքը, օրենքի գերակայությունը եւ Եվրոպական արժեքները պետք է կազմեն եվրոպական ինտեգրման ձգտումների անկյունաքարը: Այս համատեքստում, պրն. Ալիեւի որոշումը պետք է դիտել իբրեւ արդարադատության ընթացակարգերի վտանգավոր եւ սխալ կիրառում:
Կոչ եմ անում Ադրբեջանի իշխանություններին` ի ցույց դնելու իրենց հանձնառությունը վերոնշյալ արժեքներին եւ մեծապես խրախուսում ենք Ադրբեջանի եւ Հայաստանի իշխանություններին շարունակելու ներգրավվածությունը հաշտեցման գործընթացում»:

5 сентября сопредседатель Комиссии парламентского сотрудничества Евросоюз – Армения  Милан Цабрнох выступил с заявлением по поводу Р.Сафарова, в котором, в частности, говорится:
“Как глава делегации комиссий парламентского сотрудничества ЕС – Армения, ЕС – Азербайджан и ЕС – Грузия Европарламента выражаю свою глубокую озабоченность в связи с помилованием президентом Азербайджана Р.Сафарова, осужденного на пожизненное заключение за жестокое убийство в 2004 г. в Венгрии армянского офицера Г.Маргаряна.
Посредством парламентского диалога в течение ряда лет, а в последнее время также в рамках Парламентской Ассамблеи Евронест, члены Комиссии умножили свои усилия в содействии улучшению отношений между Арменией и Азербайджаном.
Более того, используя инструментарий парламентской дипломатии, мы активизировали связи с Арменией и Азербайджаном, – в надежде, что это будет способствовать ослаблению региональной напряженности, примирению и нахождению жизнеспособных решений   Нагорно-Карабахской проблемы.
Своим армянским и азербайджанским партнерам Комиссия четко представила свои подходы – уважение прав человека, верховенство закона и европейские ценности как краеугольный камень евроинтеграции. В этом контексте решение г-на Алиева следует рассматривать как опасное и ошибочное применение юридических процедур.
Призываем власти Азербайджана иметь в виду вышеназванные ценности и настоятельно предлагаем властям Азербайджана и Армении продолжить процесс примирения”.