ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հրավերով Հայաստանում պաշտոնական այցով գտնվող Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Խորխե Օռիկոյի գլխավորած պատվիրակության անդամներն ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ նոյեմբերի 16-ին այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ ծաղկեպսակ ու ծաղիկներ դրեցին 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, լռությամբ ու խոնարհումով հարգեցին մեկ ու կես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը։
Բարձրաստիճան հյուրերը եղան Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացան Հայոց Մեծ եղեռնը հավաստող վավերագրերին ու փաստաթղթերին։
Խորխե Օռիկոն հուշամատյանում կատարեց հերեւյալ գրառումը.«Ուրուգվայի ժողովրդի անունից խնդրում եմ ընդունեք իմ խորին ցավակցությունը։ Հնարավոր չէ գնալ ապագա առանց հաստատակամության։ Ընդունեք իմ հուզումնառատ ողջույնները»։
Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը «Հիշողության պուրակ»-ում տնկեց մշտադալար եղեւնի։
«Մենք պատիվ ենք ունեցել լինել առաջին երկիրը, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը։ 1920 թվականին, երբ Հայաստանը դիմել էր Ազգերի Լիգային անդամակցելու համար, 11 երկրներից առաջինը կողմ քվեարկեց Ուրուգվայը։ Մեր երկիրը պատրաստակամ է համագործակցել այն հարցերում, որոնք վերաբերում են խաղաղությանը։ Ուրուգվայը խաղաղության երկիր է, եւ մեր հնարավորությունների սահմանում փորձում ենք աջակցել մյուս երկրներին, որպեսզի նրանք էլ ձեռք բերեն խաղաղություն։ Մենք սատարում ենք այն բոլոր գործընթացներին, որոնց հիքում միջազգային իրավունքն է, ազգերի ինքնորոշման եւ ինքնիշխանության սկզբունքները, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի հիմնարար փաստաթղթերը»,- լրագրողներին ասաց Խորխե Օռիկոն։
Ի պատասխան այն հարցի, թե արդյոք Ուրուգվայը կճանաչի՞ ԼՂՀ անկախությունը, Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը նշեց.«Այս պահին ոչինչ չեմ կարող ասել։ Մենք Հայաստան եկել ենք  համագործակցության համար։ Սա դիվանագիտական պատասխան չէ. մենք պետք է հարցն ամբողջովին ուսումնասիրենք, խնդրի վերաբերյալ ստանանք անհրաժեշտ տեղեկատվություն եւ փորձենք օգնել»։

On November 16 the members of the d elegation led by the President of the House of Representatives of the Eastern Republic of Uruguay Jorge Orrico, being on an official visit in Armenia at the RA NA President Hovik Abrahamyan’s invitation, accompanied by the NA Vice President Eduard Sharmazanov visited Tsitsernakaberd Memorial Complex, put a wreath and flowers at Memorial eternalizing the memory of the 1915 Armenian Genocide victims and honored the innocent victims’ memory with a minute of silence.
The high-ranking guests have been at the Armenian Genocide Museum-Institute, got acquainted with the documents ensuring the Armenian Genocide.
Jorge Orrico left the following notes in the Commemoration Book: “In the name of the Uruguayan people we ask you to accept my deep sympathy. It is not possible to go to the future without resoluteness. Please, accept my greetings full of excitement”.
The President of the House of Representatives of Uruguay planted a fur tree in the Memorial Alley.
“We had an honour to be the first country, which had recognized the Armenian Genocide. In 1920, when Armenia applied for becoming a member of the League of Nations, Uruguay was the first among the 11 countries to vote for it. Our country is ready to cooperate in all issues, which relate to peace. Uruguay is a country of peace, and within our possibilities we try to support other countries, in order they gain peace. We support all the processes, in the basis of which is international law, the principles of the nations’ self-determination and self-sovereignty, as well as the UN fundamental documents”, Jorge Orrico told the journalists.
In response to the question whether Uruguay will recognize the NKR independence, the President of the House of Representatives of the Eastern Republic of Uruguay noted: “At this moment I cannot say anything. We have come to Armenia for cooperation. This is not a diplomatic answer: we’ll have to study the issue completely, get necessary information about the problem and try to help”.