Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը նոյեմբերի 21-ին հանդիպեց Չեխիայի Հանրապետության արտաքին գործերի փոխնախարար Տոմաս Դուբի հետ:
Տոմաս Դուբը Երեւան է այցելել Հայաստան-Չեխիա գործարար համաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով: Արտակ Զաքարյանը համոզմունք հայտնեց, որ նման նախաձեռնությունները նոր լիցք կհաղորդեն տնտեսական համագործակցության խորացմանը եւ ապրանքաշրջանառության ավելացմանը երկու երկրների միջեւ, հատկապես որ առկա է չիրացված մեծ ներուժ: ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում վերջերս Չեխիայի Հանրապետություն կատարած այցն ու հանդիպումները եւս արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահին բերել են այն համոզման, որ առկա են հարաբերությունները զարգացնելու նոր եւ արդյունավետ հնարավորություններ:
«Չեխիայի Հանրապետությունը հետաքրքրված է Հայաստանի հետ բիզնես շփումներով»,- ասաց Տոմաս Դուբը՝ կարեւորելով երկու երկրների միջեւ ներմուծման ու արտահանման ծավալների մեծացումը: Նրա գնահատմամբ՝ Հայաստանը նոր եւ կարեւոր շուկա է չեխ տնտեսավարողների համար, կարելի է բազմաթիվ երկկողմ շահավետ ծրագրեր իրականացնել այս միջավայրում: Արտակ Զաքարյանը փաստեց, որ տնտեսական բարեփոխումներն ու ներդրումների համար բարենպաստ գործարար միջավայր ստեղծելը Հայաստանի իշխանությունների համար առաջնահերթություն են՝ հատկապես հաշվի առնելով հարեւանների կողմից շրջափակված լինելու հանգամանքը: Իրավական դաշտում բարեփոխումները եւս, Արտակ Զաքարյանի համոզմամբ, կնպաստեն տնտեսական շփումների աշխուժացմանը, քանի որ Հայաստանը եվրաինտեգրման ճանապարհին որդեգրել է իր օրենսդրական դաշտը եվրոպական չափանիշներին համահունչ դարձնելու մոտեցում: Որպես համագործակցության նոր հարթություն՝ հանձնաժողովի նախագահը նշեց նաեւ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի համաձայնագիրը, ինչպես նաեւ ԵՄ-Հայաստան ասոցացման համաձայնագիրը, որի կենսագործման հարցում ՀՀ-ն մեծ առաջընթաց է արձանագրել:
Երկուստեք կարեւորվեց նաեւ միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը: Այս համատեքստում Արտակ Զաքարյանը դրական քայլ համարեց երկու խորհրդարանների համապատասխան հանձնաժողովերի միջեւ ստորագրված համագործակցության հուշագիրը: Զրուցակիցները փոխադարձ գործակցության լավ հարթակ համարեցին նաեւ Արեւելյան գործընկերության նախաձեռնությունը, մասնավորապես նրա խորհրդարանական ձեւաչափը՝ «Եվրանեսթը»: Քննարկվեցին նաեւ կրթական, մշակութային եւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ծրագրեր:
Չեխ պաշտոնյան խոսեց դարասկզբին Թուրքիայի կողմից հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության մասին՝ ասելով, որ որպես Լիդիցեում նացիստների կազմակերպած սպանդն ապրած ժողովուրդ՝ կիսում են հայ ժողովրդի ցավն ու ցասումը: Զրուցակիցներն անդրադարձան նաեւ հայ-թուրքական հարաբերություններին ու արձանագրությունների սառեցմանը: Արտակ Զաքարյանի գնահատմամբ՝ հարգելով միջազգային հանրության կարծիքը՝ Հայաստանը հետքայլ չի կատարել եւ արձանագրությունները դեռ պահում է խորհրդարանի օրակարգում:
Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը խոսեց նաեւ Ադրբեջանի վարած ռազատենչ քաղաքականության ու հակահայկական քարոզչության մասին՝ վերահաստատելով խաղաղ ճանապարհով եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափով հակամարտությունը կարգավորելու հայկական կողմի դիրքրոշումը: Նա շնորհակալություն հայտնեց փոխարտգործանախարարին՝ Չեխիայի հավասարակշիռ դիրքորոշման համար Սաֆարովի հետհանձնման հարցում: Գնահատականները սկբունքային են եղել նաեւ Սենատում եւ Ներկայացուցիչների պալատում, ինչի կապակցությամբ Արտակ Զաքարյանը նկատեց. «Չեխիան միշտ հավատարիմ է Եվրամիության եւ առաջադեմ մարդկության արժեքներին»:

Deputy Foreign Minister of the Czech Republic in the NA Committee on Foreign Relations
On November 21 Artak Zakaryan, Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations, met Tomáš Dub, Deputy Foreign Minister of the Czech Republic.
Tomáš Dub visited Yerevan to take part in the works of the Armenian-Czech Business Forum. Artak Zakaryan expressed conviction that such initiatives would give new impetus to deepening of economic cooperation and increase of goods turnover between the two countries, especially in having non used big potential. The visits paid to the Czech Republic recently in the delegation led by the NA President Hovik Abrahamyan and the meetings also brought the Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations to a conclusion that new and effective opportunities of developing the relations existed.
“The Czech Republic is interested in the business contacts with Armenia”, Tomáš Dub said, highlighting the increase of the volumes of import and export between the two countries. To his assessment, Armenia is a new and important market for the Czech entities, it is possible to carry out numerous mutually beneficial projects in this atmosphere. Artak Zakaryan has documented that creating a favourable business atmosphere for the economic reforms and investments is one of the priorities for the Armenian authorities, especially taking into account the circumstance of being blockaded by the neigbours. To Artak Zakaryan’s conviction, in the legal field the reforms also will promote the enlivening of economic contacts, as Armenia being on the way to European integration, has adopted an approach of making its legislative field consonant with European standards. As a new plane of cooperation, the Committee Chairman also noted the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement, as well as the EU-Armenia Association Agreement, and in its implementation the RA has recorded big progress.
Both sides also highlighted the development of inter-parliamentary relations. In this context, Artak Zakaryan deemed a positive step the Memorandum of Cooperation signed between the relevant committees of the two parliaments. The interlocutors also considered the Eastern Partnership a good platform of mutual cooperation, in particular, its parliamentary format, Euronest. Educational, cultural and other programmes of bilateral interest were discussed.
The Czech official talked about the Genocide perpetrated by Turkey towards Armenians, saying that they shared the Armenian people’s pain and wreath, as their people survived from the killings organized by the Nazis in Lidice. The interlocutors also touched upon the Armenian-Turkish relations and freezing of protocols. According to Artak Zakaryan, respecting the opinion of the international community Armenia has not made a step backward, and still keeps the protocols on the agenda of the parliament.
The Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations also talked about the bellicose policy pursued by Azerbaijan and anti-Armenian campaign, reaffirming the stance of the Armenian side to settle the conflict through peace and the OSCE Minsk Group format. He thanked the Deputy Foreign Minister for the balanced position of the Czech Republic in Safarov’s extradition. The evaluations have also been of principle in the Senate and in the House of Representatives, in connection with which, Artak Zakaryan noticed: “The Czech Republic always adheres to the values of the European Union and progressive humanity”.