Նոյեմբերի 22-ին Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակներում ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց Ղազախստանի Սենատի նախագահ Կայրաթ Մամիի հետ: Պարոն Մամին շնորհավորեց Աժ նախագահին վերընտրության առիթով` նշելով, որ միջխորհրդարանական համագործակցության ակտիվացումը մեծապես կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը, այս համատեքստում շեշտելով, որ Հայաստանը Ղազախստանի համար կարեւոր գործընկեր է: Պարոն Մամին նշեց, որ երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների խորացման գործում կարեւոր դեր ունի նաեւ հայ համայնքը. Ղազախստանում ապրում են մոտ 30 հազար հայեր:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը կարեւորեց հարաբերությունների զարգացման նոր հնարավորությունների օգտագործմամբ` գործուն կապերի մեխանիզմների ձեւավորումը եւ միջխորհրդարանական համագործակցության ակտիվացումը: Պարոն Աբրահամյանը նշեց, որ երկու երկրների միջեւ ստորագրված մոտ 30 համաձայնագրերը լավ հիմք են հանդիսանում զարգացնելու փոխգործակցությունը տարբեր ուղղություններով:
Երկուստեք կարեւորվեց համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական կառույցներում, փոխգործակցությունը խորհրդարանների հանձնաժողովների եւ բարեկամության խմբերի մակարդակով: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին, երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի եւս:

Within the framework of the IPA CIS the RA NA President Hovik Abrahamyan met with the President of the Senate of Kazakhstan Kairat Mami. Mr Mami has congratulated the NA President on reelection, noting that the activation of inter-parliamentary cooperation will greatly promote the further development of bilateral relations, in this context stressing that Armenia is an important counterpart. Mr Mami has noted that the Armenian community has also an important role in deepening friendly relations of the two countries: about 30.000 Armenians live in Kazakhstan.
The RA NA President Hovik Abrahamyan has highlighted the formation of mechanisms of functioning ties by using new opportunities of development of relations and the activation of inter-parliamentary cooperation. Mr Abrahamyan has noted that about 30 agreements signed between the two countries serve as a good basis for developing the cooperation in different directions.
Both sides emphasized the cooperation in international parliamentary organizations, the cooperation at the level of the parliaments’ committees and friendship groups. In the course of the meeting they also touched upon the regional problems and other issues of bilateral interest.
The NA President Hovik Abrahamyan invited the President of the Senate of Kazakhstan Kairat Mami to Armenia on an official visit.