Նոյեմբերի 29-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի եւ նրա գլխավորած պատվիրակության անդամների հետ: Հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նախագահները եւ Հայաստան-Թուրքմենստան բարեկամության խմբի անդամները:
Ողջունելով Թուրքմենստանի նախագահին Ազգային ժողովում ` ՀՀ ԱԺ նախագահը համոզմունք հայտնեց, որ պարոն Բերդիմուհամեդովի պաշտոնական այցը Հայաստան նոր թափ կհաղորդի երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը եւ հետագա զարգացմանը: ԱԺ նախագահը կարեւորեց առեւտրատնտեսական կապերի ակտիվացումը, գիտակրթական եւ մշակութային ոլորտներում համագործակցության խորացումը: Երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման համատեքստում` Հովիկ Աբրահամյանը անհրաժեշտ համարեց միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացումը, փոխգործակցությունը միջազգային խորհրդարանական կառույցներում:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը Հովիկ Աբրահամյանին փոխանցեց Թուրքմենստանի խորհրդարանի նախագահ Ակջա Նուրբերդիեւայի ջերմ ողջույնները եւ պաշտոնական այցի հրավերը: Պարոն Բերդիմուհամեդովի համոզմամբ միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը էապես կնպաստի բոլոր ուղղություններով երկկողմ կապերի ակտիվացմանը: Նա կարեւոր եւ օգտակար համարեց Հայաստանի փորձը օրենսդրական բարեփոխումների ոլորտում: Բարձր գնահատելով երկու երկրների փոխգործակցության զարգացումը` Թուրքմենստանի նախագահը նշեց, որ իր երկիրը շահագրգիռ է Հայաստանի հետ զարգացնել առեւտրատնտեսական ու գիտամշակութային կապերը եւ տեղեկացրեց, որ այսօր մի շարք ոլորտներում երկու երկրների միջեւ համագործակցության ընդլայնմանն ու զարգացմանն ուղղված փաստաթղթեր են ստորագրվել: Պարոն Բերդիմուհամեդովը նշեց, որ առեւտրատնեսական փոխգործակցությունը խթանելու նպատակով 2013թ. Աշգաբադում կկազմակերպվի գործարար ֆորում եւ Հովիկ Աբրահամյանին հրավիրեց մասնակցել այդ միջոցառմանը:

29 ноября Председатель НС РА О.Абраамян встретился с Президентом Туркменистана Г.Бердымухамедовым и возглавляемой им делегацией. На встрече присутствовали председатели парламентских комиссий и члены депутатской группы дружбы Армения – Туркменистан.
О.Абраамян подчеркнул важность официального визита Президента Туркменистана в Армению и уверенность в том, что поездка послужит упрочению и дальнейшему развитию двусторонних отношений, активизации торгово-экономических связей, углублению сотрудничества в научно-образовательной и культурной сферах, оживлению межпарламентских контактов, взаимодействию в международных структурах.
Президент Г.Бердымухамедов, поблагодарив за теплый прием, передал спикеру НС РА приглашение Председателя Парламента Туркменистана А.Нурбердиева к официальному визиту в их страну. Г-н Бердымухамедов выразил уверенность, что углубление межпарламентских связей существенно посодействует активизации двусторонних связей во всех направлениях. Он особо отметил важность и полезность опыта Армении в сфере законодательных реформ, подчеркнул необходимость развития торгово-экономических и научно-культурных связей, а также сообщил о заключении и подписании ряда документов о расширении и развитии сотрудничества между Арменией и Туркменистаном. Президент Бердымухамедов проинформировал, что с целью стимулирования   торгово-экономического сотрудничества в 2013 г. в Ашгабаде будет организован деловой форум, на который пригласил также О.Абраамяна.
В ходе встречи были обсуждены также региональные проблемы и вопросы, представляющие взаимный интерес.