Դեկտեմբերի 17-ին Արտակ Զաքարյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստը, որտեղ պատգամավորները քննարկեցին 2012 թվականի նոյեմբերի 8-ին եւ 22-ին նամակների փոխանակմամբ կնքված «2009 թվականի հոկտեմբերի 19-ին եւ 2009 թվականի հոկտեմբերի 20-ին նամակների փոխանակմամբ կնքված Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցման ուժերի կազմում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստորաբաժանման մասնակցության հետ կապված Հյուսիսատլանտյան դաշինքի (ՆԱՏՕ) հետ իրավական հարցերի կարգավորման վերաբերյալ համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» համաձայնագիրը: ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանը տեղեկացրեց, որ համաձայնագրի նպատակն է Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցման ուժերի կազմում հայկական զորախմբի գտնվելու ժամկետը երկարաձգել մինչեւ 2014թ.-ի դեկտեմբերի 31-ը:
Ըստ ՀՀ ֆինանսների նախարարության՝ համաձայնագրով ՀՀ-ը չի ստանձնում ֆինանսական պարտավորություններ:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց քննարկված համաձայնագրին ԱԺ առաջիկա արտահերթ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկելու համար:

17 декабря под председательством А.Закаряна состоялось заседание Постоянной комиссии НС по внешним сношениям, на котором депутаты обсудили поправки  об урегулировании с НАТО правовых вопросов в соглашении об участии подразделения Вооруженных Сил РА в составе международных миротворческих сил в Афганистане, заключенном путем обмена письмами 19 и 20 ноября 2009 г. Заместитель министра обороны РА А.Назарян сообщил, что цель соглашения – продление срока пребывания армянского подразделения в составе сил содействия международной безопасности в Афганистане до 31 декабря 2014 года.
Согласно Министерству финансов, по соглашению РА не несет финансовых обязательств.
Комиссия вынесла положительное заключение по соглашению для включения его в повестку дня предстоящей внеочередной сессии НС.