ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց Ալժիրի նախագահի անվտանգության եւ ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցերով հատուկ խորհրդականին
Դեկտեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Ալժիրի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի աշխատանքները համակարգող քարտուղար, Ալժիրի նախագահի անվտանգության եւ ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցերով հատուկ խորհրդական Մուհամեդ Կամել Ռեզագ Բառայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին եւ կարեորելով նրանց այցը Հայաստան` ԱԺ նախագահը համոզմունք հայտնեց, որ Մուհամեդ Կամել Ռեզագ Բառայի այցը զգալիորեն կնպաստի մեր երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը եւ խորացմանը: Հովիկ Աբրահամյանի կարծիքով Հայաստանի եւ Ալժիրի միջեւ համագործակցության զարգացման մեծ ներուժ կա ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական եւ մշակութային ոլորտներում: Խորհրդարանի ղեկավարը ընդգծեց նաեւ միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման կարեւորությունը` նշելով, որ ՀՀ Ազգային ժողովը պատրաստ է իր ներդրումն ունենալ երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները որակական նոր մակարդակի բարձրացնելու գործում: Նրա համոզմամբ միջխորհրդարանական համագործակցության արդյունավետությանը մեծապես նպաստում են պատգամավորական բարեկամության խմբերը, ինչպես նաեւ փոխադարձ այցերը բոլոր մակարդակներով: Հովիկ Աբրահամյանը Մուհամեդ Կամել Ռեզագ Բառային խնդրեց Ալժիրի խորհրադարանի երկու պալատների նախագահներին փոխանցել Հայաստան պաշտոնական այց կատարելու իր հրավերը:
Ալժիրի նախագահի խորհրդականը շնորհակալություն հայտնեց ընդունելության համար եւ նույնպես կարեւորեց Հայաստանի հետ փոխգործակցության ակտիվացման անհրաժեշտությունը բոլոր ուղղություններով: Նրա համոզմամբ միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացումը մեծապես կնպաստի քաղաքական հարաբերությունների զարգացմանը եւ ամրապնդմանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին տարածաշրջանային անվտանգությանը, ղարաբաղյան հիմնախնդրին վերաբերող եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր: Երկուստեք շեշտվեց, որ հակամարտությունները պետք է կարգավորվեն խաղաղ բանակցությունների արդյունքում:

RA NA President Receives the Special Advisor to the President of Algeria on Security and Counter-Terrorism
On December 28 the RA NA President Hovik Abrahamyan received the delegation led by Mohamed Kamel Rezag Bara, Secretary on Coordinating the Works of the Security Council of the Republic of Algeria, the Special Advisor to the President of Algeria on Security and Counter-Terrorism.
Welcoming the guests and highlighting their visit to Armenia, the NA President expressed conviction that Mohamed Kamel Rezag Bara’s visit would considerably promote the further development and deepening of the relations between two countries. In Hovik Abrahamyan’s opinion, there is big potential of cooperation development between Armenia and Algeria in the political, as well as economic and cultural spheres. The Head of the parliament also underlined the importance of the development of the inter-parliamentary relations, noting that the RA National Assembly was ready to have its contribution in raising the relations of two countries to a new qualitative level. To his conviction the Parliamentary Friendship Groups, as well as the mutual visits at all levels greatly promote the effectiveness of the inter-parliamentary cooperation. Hovik Abrahamyan asked Mohamed Kamel Rezag Bara to convey his invitation of paying an official visit to Armenia to the Presidents of two chambers of the Algerian Parliament.
The Advisor to the President of Algeria thanked for reception and also highlighted the necessity of activating the cooperation with Armenia in all directions. To his conviction, the activation of inter-parliamentary relations would greatly promote the development and strengthening of political relations.
In the course of the meeting the sides discussed the regional security, the issue concerning the Karabakh problem and other issues of bilateral interest. Both sides stressed that the conflicts should be regulated as a result of peaceful negotiations.